Gözde Kılcal Damar Kanaması Çatlaması Gözde Nokta Şeklinde Kanlanma

Gözde Damar Çatlaması Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

4 19.725

Gözde Kılcal Damar Kanaması Çatlamasının, Nokta Şeklinde Kanlanmanın Nedenleri Nelerdir?

Gözde kılcal damar çatlaması zaman zaman bitkinlik, yorgunluk veya uykusuzluk gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ancak bu durum; gözde ciddi problemlerin habercisi de olabilir.Gözde damar çatlamasına yol açabilecek birçok problem olabilir. Ancak; bu problemden kurtulmak için buna sebep olan durumun bilinmesi önemlidir. Gözde damar çatlamasının, damar kanamasının, nokta şeklinde kanlanmanın en sık karşılaşılan nedenleri şunlardır;

Göz Nezlesi

Göz nezlesi genel olarak bulaşıcı bir hastalık olup çok yaygın görülür ve kan damarlarındaki kan damarlarının tahriş olup şişmesi ile oluşur. Bu da gözde kırmızı görüntüye sebep olur ve gözlerde kılcal damar çatlamasına yol açar. Göz nezlesi aynı zamanda oldukça bulaşıcı olduğundan dolayı da virüs enfeksiyonları veya alerji yoluyla bulaşabilir. Eğer göz nezlesi bakteri sebebiyle oluşmuşsa doktorun verdiği antibiyotiklerle iyileşir ama eğer bu durum virüs kaynaklı oluştuysa 5 günden 7 güne kadar kendi kendine iyileşmeye bırakılması gerekir.

Alerji

Gözdeki kızarıklıkların, damar çatlaklarının, nokta şeklinde kanlanmanın yaygın diğer bir sebebi ise alerjilerdir. Yabancı bir madde gözden vücuda girdiğinde; vücut yabancı madde ile savaşmak için histamin salgılar ve bunun sonucunda da göz damarlarında büyümeye sebep olup gözlerde sulanma ve kırmızılık yaşanır.

Kontakt Lenslerin Çok Fazla Kullanılması

Eğer çok fazla ya da uygunsuz bir şekilde kontakt lens kullanıyorsanız, bu da gözlerde tahrişe yol açabilir. Bunun yanında kontakt lensler gözde kuruluğa da yol açabilir.

Gözde Kılcal Damar Kanaması Çatlamasının, Nokta Şeklinde Kanlanmanın Diğer Sebepleri

 • Uykusuzluk
 • Alkol kullanımı
 • Sigara
 • Kontakt lenslerin çok fazla kullanılması
 • Gözün çok fazla ovalanması
 • Vücudun histamin salgılanması
 • Ateş, grip ve soğuk algınlığı
 • Havanın kuru olması da gözlerde tahriş sonuncunda geçici kırmızılıklara sebep olabilir.
 • Güneşe ve toza çok fazla maruz kalmak
 • Gözün zarar görmesi
 • Alerjik reaksiyonlar ve soğuk algınlığı
 • Çok öksürmeden ve gerinmeden kaynaklı travma
 • Bitkinlik ve stres
 • Gözde kanlanma
 • Göz kapağı yangısı: Gözkapaklarının iltihaplanması durumudur. Deri bakterileri tarafından meydana gelebilir.
 • Gözde çatlak kılcal damar görünümünün yanında; aynı zamanda göz kapaklarında ağrıya, ışığa hassasiyetine, gözlerin kurumasına ve görmede bulanıklığa yol açabilir
 • Göz nezlesi: Bu, göz kapağının zar kaplamasının ve gözün veya konjunktivanın yüzeyini kaplayan kısmında enfeksiyon olmasıdır. Virüs, bakteri, alerji ve tahrişe neden olan bazı ürünlerden kaynaklanan oldukça bulaşıcı bir durumdur.
 • Kornea Ülseri: Bu da virüs veya bakteri enfeksiyonu kaynaklı oluşup gözde kırmızılığa sebebiyet verebilir.
 • Üveit: Bu, uvea, iris, koroid ve siliyer cisim iltihaplandığında ve bir otoimmün bozukluk olarak enfeksiyon ve toksine maruz kalındığında ortaya çıkar.
 • Akut glokom: Bu da gözde basınç sonucunda ağrı veya görme problemlerine yol açabilen bir durumdur
 • Kontakt lenslerin yaygın kullanımı nedeniyle korneada çizikler
 • Kan sulandırıcı çok fazla ilaç kullanımından kaynaklı kanama problemleri
 • Santral retinal ven tıkanıklığı
 • Grave hastalığı veya hipertiroit de gözlerde kılcal damar çatlamalarına yol açabilir.

Gözde Kılcal Damar Kanaması Çatlamasının, Nokta Şeklinde Kanlanmanın Tedavi Yöntemleri

Gözde damar çatlaması tedavi yöntemleri genel olarak buna sebep olan duruma bağlıdır. Bu yüzden de öncelikle gözde kırmızılıklara sebep olan durumun teşhis edilmesi önemlidir.

Göz doktoru tarafından muayene edildikten sonra durumun sebeplerini biliyorsanız bu tedavi yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Kompres

Bir havluyu sıcak-ılık arası ısıda su içine sokun ve çıkardıktan sonra gözlerde 15 dakika bekletin. Aynı yolla bir havluyu soğuk suda bekletip aynı işlemleri uygulayın. Bu yöntemleri yapmak kaşıntı ve iltihabı azaltacaktır.

Sallama Çay

Yeşilçay, kedinanesi, papatya, lavanta ve gül yaprağı gibi çaylar gözlerde soğutma etkisine sahiptir. Bir çay poşetini gözde 10 dakika her gün bir hafta boyunca 10 dakika bekletin.

Gülsuyu

Gül suyuyla gözleri yıkamak; evde yapılacak iyi tedavi yöntemlerinden birisidir. Günde iki üç kez yapmak gözü rahatlatacaktır. Bunun yanında birazcık pamuğu gül suyuna batırıp buzdolabında 15 dakika bekledikten sonra kapalı gözlerin üzerinde yerleştirip bekletebilirsiniz.

Göz Damlası

Göz damlası, gözdeki kırmızılıkları, şişlikleri ve damar çatlaması için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Göz damlaları, kaşıntı ve şişliği azaltan histamin içerir. Ancak damla günde en fazla 4 kez kullanılmalıdır. Diğer göz problemlerine de neden olabileceğinden kullanımı abartılmamalıdır.

Salatalık

Salatalık da göz tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Kesmiş olduğunuz salataları göz kapağının üzerinde ağrı ve kırmızılığı dindirmek için göz kapağınızın üzerinde bekletin. Bu aynı zamanda bir soğuk kompres olarak da soğuk etkisiyle gözdeki damarları rahatlatıp gözdeki kırmızılığı azaltacaktır. Aynı zamanda salatada bulunan tahriş önleyici özellikler sayesinde iltihap şişkinlik ve tahrişleri azaltmaya yardımcıdır. Etkili sonuçları almak için salata 10-15 dakika boyunca buzdolabında beklettikten sonra kullanılmalıdır.

4 Yorumlar
 1. Senem diyor

  Bende bu dertten müzdaribim ne yapsam kurtulamadım. Bu yazdıklarınız bir noktaya kadar işe yarıyor. Bu sorunu agresif olarak yaşayanlarda tam bir çözüm sağlamıyor. Zaten sadece yaşayan bilir. Uzun süredir araştırıyorum, son zamanlarda fullface lazer tedavisinden bahsediyorlar. fullface lazer diyorlar ve öncesi sonrası fotoğrafları incelediğimde baya güzel sonuçlar aldıklarını gördüm. Her klinikte bulunan bir alet olmadığı için yaptıracak yer sayısı kısıtlı, başka bir şehire gitmem gerekiyor.(Samsun’da yaşıyorum,burada bu tedaviyi veren yok.) Bu yüzden önceden kesin emin olmak istedim, yaptıran ve memnun kalanlar var mı? Merak ediyorum. Bilenler cevaplarsa sevinriim.

 2. sema diyor

  cabnım fullface kesin çözüm başka birşey arama ben 2 ay önce yaptırdım ve şuan çok ama çok memnunum kurtuldum bu iletten.

 3. Dünya 65 diyor

  Benim gözlerimin kanlanmasının sebebi,kronik lösemi hastasıyım. Kullandıpım ilacın yan etkisi. İstanbuldayım. Bit göz dr si buldum memnun kaldım

 4. Ahmet diyor

  Sema hanım fullface lazeri nerede yaptırdınız rica etsem adresini veya numarasını yazar mısınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.