Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı İçin Damla İsimleri

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Doğal Çözüm

0 1.523

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir Tedavi Yöntemleri

Göz yaşı tıkanıklığını gözyaşını göz yüzeyinden buruna taşıyan yoldaki kısmi veya tamamen tıkanmasına denir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı her yaşta meydana gelebilir. Doğuştan bile olabilir. Gözyaşları normalde gözden buruna uzanan gözyaşı kanalı denilen küçük tüplerden akar. Gözyaşı kanalı tıkanırsa veya açılmazsa, gözyaşları gözden doğru şekilde akamaz. Tıkanıklık sıvıyla dolabilir ve şiş, iltihaplı ve bazen enfekte hale gelebilir. Her yaşta oluşabilmesine rağmen gözyaşı kanalı tıkanıklığı bebeklerde daha sık görülür. 100 yeni doğandan 6’sını etkiler. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için doktorlar Netira damla, Tobrased damla reçete etmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  • Göz beyazında kızarıklık
  • Tekrarlayan göz enfeksiyonu ve iltihabı (pembe göz)
  • Gözün iç köşesi yakınında ağrılı şişlik
  • Göz kapaklarında kabuklanma
  • Göz kapağı ve göz yüzeyinden gelen iltihaplı akıntı
  • Bulanık görme.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

Doğuştan tıkanıklık: Bazı bebekler gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğarlar. Bu durumun neden kaynaklandığı bilinmemektedir.

Yaşa bağlı değişimler: Yaşlandıkça gözyaşlarını akıtan (punktum) küçük delikler tıkanmaya neden olarak daralabilir.

Enfeksiyon veya iltihaplanma: Gözlerinizdeki kronik enfeksiyon veya iltihaplanma, gözyaşı direnaj sistemi veya gözyaşı kanallarının tıkanmasına neden olabilir.

Yaralanma veya travma: Yüzünüze yara almak gözyaşının kanallardan normal akışını sekteye uğratarak kemik hasarına veya direnaj sistemi yakınında skarlaşmaya neden olabilir. Küçük kir parçacıkları veya kanalda duran gevşek deri hücreleri tıkanmaya neden olabilir.

Tümör: Burundaki veya gözyaşı direnaj sistemi yakınında herhangi bir yerdeki tümör tıkanmaya neden olabilir.

Göz damlaları: Nadiren, glokom tedaisi için kullanılan göz damlaları gibi belirli ilaçların uzun süreli kullanımı gözyaşı kanalı tıkanıklığına neden olabilir.

Kanser tedavileri: Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kanser için kemoterapi ve ışın tedavisinin bir yan etkisidir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için farklı tedaviler vardır. Doktorunuz sizin için hangi tedavinin en iyi olduğunu açıklayacaktır.

Medikal tedaviler herhangi enfeksiyon için masaj ve antibiyotikleri içerir. Bunlar işe yaramazsa doktorunuz ameliyatı tavsiye edecektir.

Göze Masaj Yapmak

Gözyaşı kesesine nazikçe masaj yapmak gözyaşı kanalını açmaya yardımcı olacaktır. Bunu genellikle günde 4-6 kez yapmanız gerekecektir. Doktorunuz gözyaşı kesesine nasıl masaj yapacağınızı açıklayacaktır.

Antibiyotik

Enfeksiyon belirtileri varsa, gözde kullanım için özel olarak geliştirilen antibiyotikler kullanılabilir.

Enfeksiyonunuz varsa doktorunuz antibiyotik damla veya merhem reçete edebilir. Merhem veya göz damlasını doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ameliyat

Medikal tedaviler birkaç ay sonra işe yaramazsa ameliyat olmanız gerekebilir. Gözyaşı kesesi enfekte olmuşsa ve göz yuvarı ve burun tarafı arasındaki deri kızarık ve şişmişse de ameliyat olmanız gerekir.

Farklı tür ameliyatlar mümkündür. Doktorunuz hangi ameliyatın sizin için en iyisi olduğunu söyleyecektir. Bu, tıkanıklığı ne kadar ciddi olduğuna ve yaşınıza bağlı olacaktır. Doktorunuz ameliyatla ilgili riskleri de bildirecektir.

Neyse ki, çocuk 1 yaşına gelene kadar neredeyse tüm gözyaşı kanalı tıkanıklıkları kendiliğinden açılır. Eğer kanal tıkalı kalırsa, kanal girişi küçük bir sonda ile genişletilebilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Masaj

Basit bir göz masajı tıkalı gözyaşı kanalını açmaya yardım edebilir. Buruna en yakın olan köşeden başlayın, hafif bir baskı uygulayın. Parmağı burnun köşesine doğru kaydırın ve bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Bu gözyaşı kanalını tıkayan parçacığı gevşetebilir ve gözyaşının serbestçe akmasını sağlar.

Salatalık

Salatalık tıkalı gözyaşı kanalını iyileştirmek için etkili bir yoldur. Salataların %90’ı sudur ve nem tıkanıklığı rahatlatmaya yardım eder.

Sebze soyucu kullanarak salatanın kabuğunu soyun. Daha sonra salata parçalarını etkilenen gözyaşı kanalına 10 dakika tutun. Bunu bir hafta boyunca her gün 3 kez tekrarlayın.

Papatya Çayı

Yarım su bardağı suyu kaynatın. İçine 2 tatlı kaşığı papatya koyup sıcak suyun içinde 20 dk bekletin. Temiz bir bezi mesela eski bir atlet parçasını bu beze batırıp sıkın ve gözyaşı kanalının tıkalı olan yere bunu tutun.

2. Yöntem

Bir bardak suyu kaynatın içine 2 sallama papatya çayı koyup 5 dk bırakın. Bu sallama çay poşetlerini gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan yerde bekletin.

Bal

Biraz balı gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan yere sürüp masaj yapın. Buna 3 kez devam edin. Manuka balı daha etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.