Gümüş Böceği İlacı Naftalin Doğal Tarifler Gümüş Böceği Zararları Neler?

Gümüş Böceği Nasıl Ölür Yok Edilir Gümüş Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

Four-lined Silverfish (Ctenolepisma lineata) on a white background
1 25.908

Gümüş Böceği Nasıl Ölür

Gümüş böceği; kanatları olmayan, gümüş renginden dolayı bu adı almış olan küçük bir böcektir. Bu böcek insanları ısırmaz ve herhangi bir hastalığa yol açmaz. Bu sebeple tehlikeli de değildir. Ancak, gümüş böceği; kağıt, kıyafet, kitap, duvarkağıtları ve yiyeceklere zarar verebilir. Kitap ya da kıyafetinizde yeşil lekeli küçük delikler fark ettiyseniz, üzgünüz ki evinizi gümüş böcekleri sarmış olabilir.

Gümüş böcekleri genellikle; banyo, lavabo veya garaj gibi sıcak, karanlık ve nemli yerlerde bulunur. Aşağıda belirtilen ev yöntemlerini kullanarak gümüş böceklerinden kurtulabilirsiniz.

Borik Asit

Borik asit; böcekler için zehirli bir mineraldir. Böceklerin vücudunun susuz kalmasına sebep olarak ölmesine yol açar. Bu sebeple, gümüş böceklerinden kurtulmak için iyi bir seçenektir.

 • Biraz borik asidi evinizde gümüş böceklerinin sık gezdiği köşelerine serpin.
 • Buna ek olarak, borik asitle suyu karıştırıp sprey şişesini koyup da kullanabilirsiniz. Bu yöntem özellikle de evinde hayvan besleyenler için etkilidir.
 • Günlük olarak uygulayın. Borik asidi eczaneden alabilirsiniz.

Naftalin

Gümüş böceğinin gezdiği yerlere naftalin serpmek de bu böceklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Tarçın

Gümüş böceğinden kurtulmak için uygulanacak bir diğer güvenilir yol ise tarçındır. Tarçın güçlü kokusu sayesinde böcekleri uzak tutacaktır. Bu yöntem genellikle evinde hayvan besleyenler ya da küçük çocuğu olanlar için uygulaması güvenlidir.

 • Banyo kabini, çekmeceler, mutfak ve çalışma odasına tarçın çubukları veya toz tarçın koyun.
 • Ayrıca 1 bardak suya yarım tatlı kaşığı tarçın yağı da ekleyebilirsiniz. Biraz pamuğa bu sıvıdan dökün ve gümüş böceklerinin olduğu bölgelere koyun. Bu yöntemi 1 hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Karanfil

Karanfil, doğal bir böcek kovucu olarak çalışır ve gümüş böceği istilasını kontrol altına alır. Karanfillerin güçlü kokusu etkili bir kovucudur.

 • Bodrum, depo veya diğer nemli ve karanlık alanlar gibi bölgelere bir kuru kase bütün karanfil koyun.
 • Giysilerinizi güvende tutmak için gardırobunuzda karanfili küçük torbalarda yerleştirebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Gümüş böcekleri lavanta kokusundan nefret ederler ve bu sebeple lavanta yağı gümüş böceklerinden kurtulmak için büyük yardımcınızdır.

 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı
 • 1 bardak su
 • Lavanta yağı ile suyu karıştırın.
 • Bunu bir şişeye koyun ve gümüş böceklerinin gelebileceğe yerlere bundan sıkın. Bunu 1 hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın. Gümüş böceklerini kıyafetlerinizden uzak tutmak için, şifoniyer çekmecelerinize veya dolabınıza kurutulmuş lavanta poşetleri koyun.

Salatalık

Salatalık, gümüş böceklerine karşı mükemmel bir yöntemdir. Salatayı kalın parçalara bölün ve  mutfak dolapları, banyolar, bodrum katları ve benzeri yerlerde gümüş böceği bulduğunuz her yere koyun. Birkaç gün sonra bu salataları yenileriyle değiştirmeniz gerekecektir.

Nane Yağı

Nane yağının lavanta yağı benzeri güçlü kokusu gümüş böceklerini kovmak için yeterlidir. Aslında, bazı yağlar güçlü kokusu sebebiyle böcek öldürücülerin içinde bulunmaktadırlar. Çay ağacı, tarçın ve okaliptüs gibi yağlar gümüş böceklerinden kurtulmak için oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 10-12 damla nane yağı
 • 1 bardak su

Nane yağını bir bardak içine dökün. Bunu bir sprey şişesine boşaltın ve evinizde gümüş böceklerinin olduğu bölgelere sıkın. Diğer bir yol ise, bu karışımı biraz pamuğa damlatıp evinizin içindeki çatlaklara veya yarıklara yerleştirebilirsiniz. Etkili sonuçlar için bunu günlük yapın.

Boraks

Boraks, borik asit tuzudur. Bu tuz gümüş böceği dahil olmak üzere böcekler için çok zehirlidir ve birkaç gün içinde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Boraks ile karıştıracağınız şeker sayesinde gümüş böcekleri şekerli bir şeye karşı koyamayacağı için bunu bir yem olarak algılar ve karşı koyamaz.

 • İki yemek kaşığı boraks ve 2 yemek kaşığı şekeri bir kapta iyice karıştırın.
 • Bu karışımı böceklerin gezdiği bölgelere serpin.
 • Bunu günde bir kez, tercihen geceleri yapmalısınız.

Biberiye

Hemen hemen tüm taze ve güçlü aromalar gümüş böceği ve diğer böcekleri kovar bu sebeple biberiye özel değildir. Bu bitki bizim için taze ve güçlü kokulu iken gümüş böceği  üzerinde tam tersi bir etkiye sahiptir ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Biraz taze veya kurutulmuş biberiye otu alın ve küçük poşetlere koyun.
 • Bu poşetleri evinizde gümüş böceği gezdiği yerlere yerleştirin.
 • Poşetleri 2 haftada bir yenisiyle değiştirin.
1 yorum
 1. Anonim diyor

  Beyendim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.