Güreşçi Kulağı Nasıl Kırılır Tedavisi Nasıldır

Güreşçi Kulağı Karnabahar Kulak Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 1.097

Güreşçi Kulağı (Karnabahar Kulak) Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Karnabahar kulak olarak da bilinen güreşçi kulağı genelikle güreşçilerde meydana gelen, kulaklardaki şekil değişimine denir. Güreşçi kulağı, kulağa travma, darbe alınması sonucu meydana gelir.

Güreşçi kulağı ayrıca kulağa piercing taktırmaktan da kaynaklanabilir.

Güreşçi Kulağı (Karnabahar Kulak) Belirtileri Nelerdir?

  • Kulakta ağrı
  • Kulakta morarma, şişme
  • Kulakta defarmasyon, şekil bozukluğu
  • İşitme kaybı.
  • Kulakta çınlama
  • Baş ağrısı.
  • Bulanık görme
  • Yüzün şişmesi.
  • Kulakta şiddetli kanama.

Güreşçi Kulağı (Karnabahar Kulak) Neden Olur?

Karnabahar kulağı (Güreşçi kulağı) en çok güreş veya boks gibi yakın temas sporlarına katılan kişilerde görülür. Örneğin, güreş sırasında rakiplerin kafalarının maç sırasında birbirine sürtünmesinden veya vurmasından, yahut güreş minderiyle temas etmesinden kaynaklanabilir. Kulağa darbe alınması, kan akışını engeller ve doku hasarına yol açarak bir dizi küçük kan pıhtısına yol açar.

Kulağa darbe alındığında, bu durum kulakta cilt altında kanın pıhtılaşmasına neden olur. Ayrıca kulak kıkırdağı yamulup kulağa kan akışı engellenir. Kulağa kan akışı kesildiğinde, kulak yeterli oksijeni alamaz. Kan derinin altında birikmeye başlar, böylece hematom ortaya çıkar. Hızlı tedavi olmadığında, kıkırdak kırışır. Bunun sonucunda karnabahar kulağının klasik görünümü meydana gelir. Yavaş yavaş, kıkırdak ölür ve yeniden inşa etmek için hiçbir yolu yoktur. Eğer tedavi edilmezse, kulakta kalıcı olarak şekil bozukluğu görülür. Ayrıca, kan birikmesi nedeniyle enfeksiyon riski de vardır, bu nedenle kısa sürede müdahale edilmelidir.

Güreşçi Kulağı (Karnabahar Kulak) Nasıl Tedavi Edilir?

İlk Yardım

Kulağınızda darbe aldığınız yere buz kompres uygulayın. Bunu 15 dakikalık aralıklarla buz uygulayarak yapabilirsiniz. Bunun için buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve kulağınıza tutun. Soğuk kompres uygulaması şişliği azaltmaya yardımcı olur ve karnabahar kulağını önleyebilir. Ayrıca hemen tıbbi tedavi almalısınız.

Doktorunuz, fazla kanı kulağınızdan boşaltarak Güreşçi kulağını tedavi edecektir. Bunun için kulaktan bir kesi açar ve drenaj uygulayıp fazla kanı boşaltır. Sıvı, irin veya kan pıhtıları giderildiğinde, kıkırdaktaki kan temini geri kazanılacak ve bu iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yaralanma şiddetli ise ve kıkırdak ciltten koparsa, derinin geri dikilmesi gerekir.

Kulağınızdaki kanı boşalttıktan sonra doktorunuz enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için antibiyotik yazacaktır. Doktorunuz ayrıca, daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için kulağınızı pansumanla kapatacaktır.

Kulağınız tamamen iyileşene kadar kulağınızda travmaya neden olabilecek etkinliklerden kaçınmanız gerekecektir. Normal aktivitelere ne zaman devam edebileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.