Halıdan Pas Neyle Çıkarılır Etkili Yollar

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar Doğal Tarifler

0 12

Halıdan Pas Neyle Çıkarılır Etkili Yollar

“Pas”, metal cisimlerin zaman geçtikçe oksitlenmesi demektir. Çıkarılırken en fazla güçlük çekilen lekelerden biri de pas lekesidir. Pas lekesi ciddi bir lekedir ve ondan kurtulmak çok da kolay değildir. Halılarda, fayanslarda, perdelerde veya farklı kumaş türlerinde, bıçakların üzerinde ve giysilerde görülebilen pas lekeleri çeşitli yöntemlerle çıkarılmaya çalışılır. Fakat ne yazık ki bunların hiçbiri genelde pek işe yaramaz. Üstelik lekeyi çıkarmak isterken yapılan bazı hatalar sonucunda pas lekesi daha da inatçı bir duruma gelebilir. Halınızda oluşan pas lekesini nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, işte denenmiş en iyi yöntemler;

Halılarda pas lekeleri meydana geldiğinde, öncelikle lekelerin kazınması gerekmektedir. Fakat bu işlem halıya zarar vermeden yapılmalıdır. Asla bıçak ve benzeri kesici araç-gereçler kullanılmamalı, kredi kartı veya bunun gibi cisimlerden yararlanılmalıdır. Böylece halı tüyleri tahriş olmayacaktır. Pas lekesini plastik bir kart ile elinizden geldiği kadar iyice kazıyıp nemli bir süngerin üzerine az bir miktar bulaşık deterjanı damlatın. Süngeri lekeli bölgeye bastırın. Beyaz bir havluyu soğuk suya batırın ve lekenin havlu tarafından emilmesini sağlayın. Pas lekesi çıkarsa bu işlemi sürdürün ve gerekiyorsa yine deterjan kullanın. Bu yöntem sonuç vermezse lekeli kısma limon suyu dökün ve birkaç saat boyunca bu şekilde bekletin. Son olarak nemli bir havlu ile emdirip ıslak bir bez ile silin. Halınızın yapısına ve oluşan lekeye göre kullanabileceğiniz leke çıkarıcılar mevcuttur. İhtiyacınıza uygun olan bir ürün ve temiz bir bez ile halıyı silerek lekenin çıkmasını sağlayın.

Halıdaki Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Sirke İle Halıdaki Pas Lekesini Çıkarın!

Halınızı pas lekelerinden arındırmak için sirke kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı mısır nişastası ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırıp macun kıvamına getirin. Lekeye iyice nüfuz edebilmesi için kuru bir bez ile güzelce ovalayıp macunu halıya yedirin. İki gün bu halde bekletin ve ardından elektrik süpürgesi ile süpürerek kalıntıları temizleyin.

Limon Ve Tuz İle Halıdaki Pas Lekesini Çıkarın

Halıdaki pas lekelerinden kurtulmak amacıyla çoğu zaman kullanılan diğer bir yöntem de tuz ve limon suyudur. İlk olarak lekelere limon suyu sıkılır. Daha sonra bir miktar tuz dökülür ve 5-10 dk boyunca beklenir. Nazikçe ovalanır ve pas lekesi giderilmeye çalışılır. Fakat tüm bunlar dikkatlice uygulanmalıdır. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa halı yıkama merkezlerinden birine başvurarak halınızı temizletebilirsiniz.

Halıda Pas Lekesi Oluşması Nasıl Önlenir?

Pas lekelerinin en büyük sebebi, metal ayaklı eşyaların nemlenmesidir. Mobilyaların ayakları nemlendiğinde pas lekeleri ortaya çıkmaktadır. Halıda pas lekesi oluşmasına engel olmak için, metal ayaklı mobilyaları halınızın üzerinde kullanmayın. Şayet mobilyalarınız aynı yerinde dursun istiyorsanız, plastik başlıklardan faydalanabilir veya eşyalarınızın ayaklarını halınızın koyu renkli bölgelerine yerleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.