Hamam Böceği Isırır mı Hamam Böceği Isırması Bitkisel Çözüm

Hamam Böceği Isırığı Nasıl Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

0 526

Hamam Böceği Isırığı Nasıl Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Çoğumuz geceleri mutfakta veya yatak odasında mobilya altında veya köşesinde hamam böceği ile karşılaşmışızdır. Hamam böceği ile ilgili akla gelen sorulardan biri de: hamam böcekleri ısırır mı? sorusudur.

Evet, hamam böceklerinin sizi ısırması mümkündür ancak, oldukça nadirdir. Hamam böceği ısırığı, ciltte sinek ısırığından daha geniş kızarık kabarıklara neden olur. Bu durum cilt üzerinde tek kabarıklık yerine küçük minik bir küme olarak da görülebilir. Şişlik ve döküntüler de hamam böceği ısırığına eşlik eder. Siz veya bir sevdiğiniz hamam böceği tarafından ısırılırsa, sakin kalmayı deneyin ve bazı önemli unsurları hatırlayın. Önce, hamam böcekleri zehirli değildir, bu yüzden ısırığın kendisi hiçbir tehdit taşımaz.

Hamam böceği ısırığı için en yaygın alanlar eller, ayaklar, parmaklar ve kirpiklerin etrafıdır.

Hamam Böceği Isırması Nasıl Geçer?

Su ve Sabunla Temizleyin

Etkilenen alanı antibakteriyal sabun ve suyla yıkayın – bu hamam böceği ısırığını fark eder etmez uygulamanız gereken ilk ve en önemli adımdır. Isırılan alanı bakteriyel enfeksiyondan korumak için alanı bu şekilde dezenfekte etmek gereklidir.

Alkol Uygulayın

Sabun ve su bulamıyor musunuz? O zaman cilt üzerinde bulunan bakteriyi yok etmek için ısırılan alan üzerine eczaneden alacağınız alkolü sürün. Alkol, dezenfektan olarak kullanabileceğiniz bir diğer dezenfekte ajanıdır.

Karbonat Macunu Sürün

Ne zaman hamam böceği ısırığı yaşarsanız karbonattan yapılmış özel bir macun da oluşturabilirsiniz. Basit şekilde birkaç damla suyu az miktar karbonata ekleyin. Bakteriyi yok etmek ve kaşıntı ve şişliği azaltmak için hamam böceği tarafından ısırılan yere uygulayın. Bundan sonra macunu yıkamanıza gerek yoktur.

Bir Parça Soğanla Ovun

Soğanlar antimikrobiyal ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir, ve bu yüzden hamam böceği dahil her böcek ısırığı türü için harika kürlerdir. Hem bakterileri yok etmek hem de şişlikten kurtulmak için küçük bir soğanı doğrayıp ısırığın üzerini bununla ovun.

Muz Kabuğuyla Masaj Yapın

Birçok insan muz kabuğunun hamam böceği ısırığına karşı etkisini onaylamıştır. İhtiyacınız olan küçük bir parça muz kabuğu kesmektir. Etli beyaz parçasını cildinize tutarak ısırık üzerini ovun. Benzer şekilde küçük bir parça muz kabuğunu hamam böceği ısırığı üzerine yapışkan bant veya yapışkan bandajla koyabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres yardımıyla hamam böceği ısırığının ağrı ve kaşıntısından hemen rahatlık sağlayabilirsiniz. Bir buz küpünü küçük bir parça bez veya havluya sarıp etkilenen alana birkaç dakika tutun. Buz küpünü doğrudan cilt üzerine tutmamanız gerektiğini unutmayın.

Nane Esanslı Yağ Uygulayın

Evinizde her tür esansiyel yağ var mı? Öyleyse nane esanslı yağ bulup ısırılan alana 1-2 damla uygulayın. Bakteriyi hızlıca geçirmesinin yanında, kaşıntıyı rahatlatmada da yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.