Hamileler Nane Limon İçebilir mi Faydaları Zararları

Hamilelikte Nane Limon İçilir mi İyimi Zararlı mı?

0 22

Hamileler Nane Limon İçebilir mi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelik boyunca anne adayının doğru beslenmesi ve sağlığına özen göstermesi gerekir. Bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi, fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan gelişimini tamamlayabilmesi buna bağlıdır. Hamilelikte beslenme ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de gebelikte nane limon çayı içmenin zararı olup olmadığıdır. Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Nane Limon İçilir mi? Doktorlar Cevaplıyor

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Sevinç Sevinçer cevaplıyor:

(Nane, limon ve zencefil bulantının geçmesine katkıda bulunur. Hamilelikte nane limon çayı tüketilebilir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında hormonal değişikliklerden kaynaklı mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bilhassa gebelikte Beta-HCG hormonunun yükselmesi, mide bulantısıyla doğru orantılıdır. Nane, limon ve zencefil bulantıyı hafifletmek için kullanılabilir. Nane limon çayı bu duruma son derece iyi gelmektedir.)

Doktor Cahit Bozyel’in cevabı: (Hamilelikte kola ve benzeri gazlı meşrubatların, çay, kahve gibi içeceklerin tüketimi tavsiye edilmez. Tamamıyla bitkisel olan ve herhangi bir katkı maddesi barındırmayan kuşburnu, ıhlamur, papatya, nane, limon gibi bitki çaylarının tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır.)

Dr. Burçin Demirel’in cevabı: (Mide bulantısı hamileliğin ilk aylarında ve çoğunlukla 6. haftada başlamaktadır. Bulantılara; iştahsızlık, kusma, bazı kokulara diğerlerinden daha duyarlı olma gibi durumlar da eşlik edebilir. Sabah saatlerinde bulantı ve kusmaların daha yoğun olduğu gözlemlenmektedir. Bu yüzden söz konusu şikayet, sabah hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Sadece günün sabah saatlerinde oluşan bulantıları, yatağınızdan kalkmadan evvel atıştıracağınız bisküvi ve kraker gibi yiyeceklerle bastırmanız mümkündür. Aynı zamanda hamilelikte, tükürük salgısında da artış olmaktadır. Bu ise mide bulantısına sebep olup ağzınızda kötü bir tat bırakabilir. Nane limon ve benzeri çaylar ile bu tür yakınmalar en aza indirilebilir.)

Hamilelikte Nane Limon Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane limon çayının yapımında toz nane ya da taze nane kullanılabilir. Toz nane kullanılacak ise, 1 çay kaşığı toz nane fincana boşaltılır. Üstüne kaynar su eklenir ve 5 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır. Ardından süzülerek istenilen miktarda limon suyu katılır ve ılık olarak tüketilir. Şayet nane limonu içerken zorlanıyorsanız, içerisine biraz süzme bal ilave ederek tatlandırmanızı öneririz. Kuru nane değil de toz nane kullanılacaksa, 3-4 dal taze nane birkaç dakika kaynatılır ve süzülür. Ilıyınca üstüne limon suyu eklenerek ılık iken tüketilir.

Hamilelikte Nane Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon; A, B ve C vitaminlerine sahip olan zengin içerikli bir gıdadır. Nane ise mideye ferahlık vermekte ve rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca nane; gaz ve ödem sorunlarına birebirdir, baş ağrılarını ve migreni de azaltmaktadır. Nane ile hazırlanan çay, mide bulantılarından kurtulmak için çok iyi bir çözümdür. Öte yandan nane limon çayı, mide rahatsızlıkları başta olmak üzere çeşitli sindirim problemlerinde de tesirlidir.

Nane limon çayınıza biraz bal ve ıhlamur da ilave etmeniz, hem vitamin içeriğini artıracaktır hem de daha etkili olmasını sağlayacaktır. Gebelikte vücut kırgınlığı, mideyi üşütmek, gaz sorunu, grip gibi durumlarda da nane limon güvenle tercih edilebilir.

Hamilelikte Nane Limon İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte anne adayının vücudu daha hassastır. Ancak yine de kontrollü olarak nane limon çayı tüketmenin hiçbir zararı yoktur. Nane limon, adından da anlaşılacağı gibi nane ve limonun kaynatılmasıyla elde edilmektedir. Hamilelikte bu doğal karışımı tüketmenin çeşitli yararları vardır. Üstelik nane limonun yan etkileri yok denecek kadar azdır. Fakat yan etkisiyle karşılaşmamak için nane limon tüketiminin ölçülü yapılması lazımdır. Ayrıca doktorunuzun bilgisi dahilinde tüketmeniz gerekmektedir. Nane limon bilhassa hamileliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanan mide bulantısı ve kusma şikayetlerine faydalıdır. Mide bulantısını tamamen gidermese de kusmayı kolaylaştırdığından midenin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Çok fazla nane limon tüketildiğinde ise vücudun asit dengesi bozulduğundan mide yanması ve benzeri rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte nane çayı içmek, rahim kaslarında gevşemeye yol açar. Bundan dolayı aşırı tüketimi risk oluşturabilir. Eğer düşük tehlikesi yaşıyorsanız nane çayını doktorunuzun onayını almadan asla tüketmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.