Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer Uzmanlardan Tavsiyeler

Hamilelikte Yorulmak Bebeğe Zarar Verir mi Dr Cevaplıyor

0 13

Hamilelikte Yorulmak Bebeğe Zararlı mıdır

Yorgunluk ve halsizlik gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun nedeni hamilelikte progesteron seviyelerinin artmasıdır. Hamilelik belirtileri arasında yer alan yorgunluğun yanı sıra bedensel çalışırken yahut herhangi bir nedenden dolayı da yorulabilirsiniz. Böyle bir şeyle karşılaşınca ilk aklımıza gelen sual de gebelikte çok yorulmak anne karnındaki bebeğe zarar verir mi sorusudur.Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz

Gebeyken Yorulmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Sual: Gebelikte çeşitli nedenlerden dolayı çok yorulmak bebeğe zarar verir mi, düşüğe neden olur mu?

CEVAP

Prof. Dr. Faruk Buyru bu konuda şu bilgileri vermektedir;

“Fiziksel aktivitenin düşük yapmaya etkisi kanıtlanmamıştır. İş yapmak, yorulmak, yolculuk düşük riskini yükselten faktörler değildir. Düşüğün sebebi genellikle embriyodan kaynaklı bir bozukluktur. Bu sorunların en yaygın olanı kromozom bozukluklarıdır. Bir embriyoda kromozom bozukluğu olmasına rağmen büyümeyi sürdürürse bebek anomalili doğabilir.”

Anne adayları gün içinde 1-2 saat dinlenmeyi ihmal etmemeli, gece uykusunun da 8 saatten kısa olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca uyudukları ortamı düzenli bir şekilde havalandırmalıdırlar. Kadın hangi yatış pozisyonunda kendini daha rahat hissediyorsa onu tercih etmeli fakat yüzükoyun yatmamalıdır. Hamilelikte uzun süre hiç hareket etmeden oturmaktan veya yatmaktan kaçınılmalıdır. Buna engel teşkil eden bir durum yoksa hamile kadının ev işlerini yapmasında, çalışıyorsa işe gitmesinde bir sakınca yoktur. Ancak meslek icabı gün boyu ayakta kalması gerekiyorsa ara sıra oturup dinlenmeyi unutmamalıdır. Bu tür işleri yapmak gebeliğin son aylarında daha zor olacaktır. Bunun için doktora danışmalı, ihtiyaç olursa rapor yazılmasını isteyip bu süreci evinde istirahat ederek geçirmelidir. Gebeliğiniz risk taşıyorsa ve doktorunuz istirahat önerdiyse yatarak dinlenmeniz lazımdır. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında anne adayı daha fazla yorgunluk hissetmeye başlar. Bacaklar daha çok yük ve baskı altında kalır.

Bundan dolayı ağır işlerde çalışmamaya ve bütün gün ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir.

Gebelikte aşırı yorgunluk bu sürecin doğal bir tezahürüdür. Bunu önlemek mümkün olmasa da çeşitli yöntemlerle en aza indirilebilir. Bol miktarda meyve ve sebze tüketmek, hamilelikte alınması gereken vitaminleri aksatmadan kullanmak ve bol bol dinlenmek yapılabilecek şeylerden en önemlileridir. Hamilelik döneminde vücut ağırlaşır ve bu nedenle anne adayları daha çabuk yorulur. Günlük uyku süresini artırmak yorgunlukla başa çıkmayı sağlayacaktır. Hamilelikte yorgunluk bebeği herhangi bir şekilde olumsuz etkilemez. Gebe kadınlar hamileliğin ilk 3 ayında ve son 3 aylık döneminde kendilerini sürekli yorgun hissederler. Bu çok sık karşılaşılan bir durumdur ve normaldir. Fakat yorgunluğun birdenbire ortaya çıkması, dinlenme ve uyku ile geçmemesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Nasıl otomobiller benzin ile çalışıyorsa, organlarımız da gıdalardan aldığı besin öğeleriyle çalışır. Yüksek kalorili besinler enerji düzeyimizi artırır. Bir yiyeceğin kalorisi ne kadar fazlaysa, vereceği enerji miktarı da o kadar çok olacaktır. Kadınlar günde yaklaşık 1800-2000 kaloriye ihtiyaç duyar. Gebelikte ise buna 350-400 kalori daha eklenir. Bu dönemde tüketilecek kurutulmuş meyveler, kuru yemişler, peynir ve fıstık ezmesi gibi yüksek kalorili gıdalar vücudun enerji gereksinimini büyük ölçüde karşılayacaktır.

Hamilelik yorgunluğunu gideren en etkili yöntemlerden biri de bol su içmektir. Suya salatalık veya limon dilimi katmak daha kolay içmenizi sağlayacaktır. Günlük su tüketimi 2 litreden az olmamalıdır. Bu sayede enerji düşüklüğü meydana gelmeyecektir.

Hamilelikte yorgunluk nedenleri çeşitlidir. Bunların başında demir eksikliği (kansızlık) da yer alır. Kansızlık yaşayıp yaşamadığınızı sağlık ocağında test yaptırarak öğrenmeniz mümkündür.

Doktorun vereceği kan hapını düzenli kullanmalıdır.

Doktorunuz herhangi bir kısıtlama getirmediği sürece hamilelikte spor/egzersiz yapmanızın sakıncası yoktur, bilakis yararı olacaktır. Her gün 1 saat yürüyüş yapmaya devam ederseniz kaslarınız güçlenir, ruhsal açıdan rahatlarsınız, hücrelerinize canlılık gelir, kan dolaşımınız hızlanır ve enerji düzeyiniz doğal yoldan yükselir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.