Hamur Kabartma Tozuyla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Kabartma Tozu ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

1 2.225

Kabartma Tozuyla Hamilelik Testi Yapılır mı?

Bir evlat sahibi olmak tüm kadınların hayallerini süslemektedir. Evin neşesi olan tatlı ufaklıklar, ebeveynlerin en değerli hazineleridir. Adet takviminde yaşanan gecikme, gebeliğin ilk habercisidir. Kadınların büyük bir kısmı, gebe kaldıkları ilk yumurtlama döneminden sonra adet kanamalarında kesilme gözlemlemektedir. Regl döneminde gecikme görülmüşse eczaneden alınan bir gebelik testiyle hamile olup olmadığı öğrenilebilir. Hamile kaldığınızı anlamanın bir yolu da karbonat ile yapılan gebelik testidir, makalemizde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gebeliğin erken belirtileri, tüm kadınlarda aynı biçimde görülmeyebilir. Kadınların bir kısmı belirtilerin tümünü gözlemlerken, bir kısmı ise yalnızca adet gecikmesi yaşamaktadır. İçinde bulunduğumuz zamanda gebeliğin anlaşılması bir hayli kolaylaşmış durumdadır. Eczanelerden temin edilecek gebelik testleriyle çok kısa sürede bu soru cevaplanabilmektedir.

Kabartma Tozu ile Gebelik Testi

Çağımızda gebelik testine erişim oldukça rahattır. Eczanelerden hesaplı bir biçimde gebelik testi temin edilebilmektedir. Bu testlerin hata payı ise oldukça düşüktür. Fakat önceki zamanlarda bu yöntemin pekte başarılı olduğu söylenemezdi. Herkes tarafından gebelik testine erişim kolaylığı bulunmamaktaydı. Daha da öncesine gidilecek olursa, gebelik testleri daha hayatımıza dahi girmemişti. Bu nedenle kadınlar gebeliği netleştirmek adına çeşitli yollar türetmişlerdir. Kabartma tozu ile gebelik testi, bu yollardan birisidir.

Kabartma tozu ile gebelik testi yapmak için;

 • İki yemek kaşığı kadar kabartma tozunu bir kaseye ilave edilir.
 • Kabartma tozu bulunan kaseye kişinin idrarı eklenir.
 • Şayet kabartma tozu köpürüyor ve kabarıyorsa, sonuç pozitiftir.
 • Ancak herhangi bir şey görülemiyorsa sonuç negatiftir.

Karbonat İle Hamilelik Testi

Karbonat ile gebelik testi, evde gerçekleştirilebilecek ve en kesin sonucu veren yöntemlerden birisidir.

Temin edilen idrar örneğinin saflığı, ve uygulanacak kabın kuruluğu tüm testlerde önem arz etmektedir. Bu unsurlar karbonat ile gebelik testi için de geçerlidir.

 • 2 kaşık kadar karbonat, kuruluğundan emin olunan bir kaba koyulur.
 • Ardından idrar numunesinden 4-5 damla damlatılır.
 • Şayet kişi gebe ise karbonat köpürecektir.
 • Kişi gebe değil ise karbonatta bir değişiklik gözlemlenemeyecektir.

Evde Doğal Gebelik Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabahın ilk saatlerinde yapılacak gebelik testi, daha net sonuçlar vermektedir. Çünkü hamileliğin ilk döneminde salgılanan HCG hormonu, sabah vaktinde yüksek oranda olacaktır.

Uygulama esnasında kullanılan kaplarda farklı bir sıvı bulunmamalıdır. Keza tortuya neden olabilecek maddeler de kaptan uzak tutulmalıdır. Bu faktörler göz önünde bulundurulmadığı takdirde test sonucu güven teşkil etmeyecektir.

Evde hamilelik testi uygulama süresinde sabırlı olunmalıdır. En net sonuca varılması adına 10 dakika civarı beklenmelidir.

Hiçbir hamilelik testi %100 kesin sonuç vermemektedir. Dolayısıyla sonucun tam anlamıyla anlaşılması adına eczaneden bir hamilelik testi temin edilmeli hatta onunla da yetinmeyip bir kadın doğum uzmanına muayene olunmalıdır.

1 yorum
 1. Ayse diyor

  Gerçekten kabartma tozuyla hamilelik testi dogrumu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.