Siğil Dondurma Tedavisi Sonrası Su Toplaması Olur mu

Siğil Dondurma Siğil Kriyoterapi Nedir Ne İşe Yarar?

0 1.296

Ayak El Siğil Dondurma İşlemi Nedir?

Siğiller, cildin üst tabakasına bir virüsün yerleşmesi sonucu meydana gelen ciltte oluşan şişliklerdir. Siğil problemine yol açan virüsler “HPV” olarak tanımlanmaktadır. Bu virüsün tam adı ise “Human Papillomavirus” olarak geçmektedir. Büyük bir kısmı tehlike arz etmeyen siğiller, virüs sebebiyle oluştuğundan oldukça bulaşıcıdır. Siğillere direkt olarak dokunmak veyahut siğil ile temas etmiş bir cisme değmek, virüsün dokunan kişiye geçmesine sebebiyet verebilmektedir. El, ayak ve parmak bölgelerinde yaygın olarak gözlemlenir. Çoğunlukla bir risk taşımayan bu siğiller, kötü görünmesi hasebiyle bireyin rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Bulaşma düzeyi yüksek olan bu siğiller zaman zaman ağrılı bir şekilde gözlemlenmesi mümkündür.

Siğil Dondurma Kriyoterapi Yöntemi Nedir?

Dondurma yöntemi yani Kriyoterapi eski Mısırlılardan beri uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem dondurma, kar veya soğuk tedavisi şeklinde de anılmaktadır. Gerçekleştirildiği kısımdaki sorunlu dokuyu ortadan kaldırmak adına doku tahribatına neden olmaktadır. Kriyoterapi (dondurma tedavisi) siğillerden kurtulmak için de kullanılabilir.

Dondurma tedavisi, siğil problemlerinin çözümünde en sık başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Dokunun kontrollü bir biçimde tahrip edilmesi, sıvı nitrojenin dondurucu niteliği sayesinde mümkün olmaktadır. Bu işlem 2 ila 4 seans olarak tamamlanmaktadır. Her seans sonrasında yaklaşık 2 ya da 3 hafta kadar ara verilmektedir. Kriyoterapi tedavisinin avantajları, başka tedavi yöntemlerine kıyasla baskın gelmektedir. Söz konusu işlem, siğilin alt kısmında ve etrafında bir katman oluşturmaktadır. Böylelikle HPV virüsünün yaşaması için gerekli olan alan yok edilmiş olunur.

Sıvı azot, sorunlu doku üzerine bir donma halkası gözlemleninceye dek püskürtülmektedir. Bir seansın yetersiz kaldığı hallerde ortalama 3 hafta sonra ikinci seans gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi esnasında ve tedavinin ardından lokal bir ağrı hissedilmesi öngörülmektedir. Bunun yanı sıra tedavinin ardından söz konusu kısımda düşük şiddette ağrılar, şişme, su birikimi, kahverengi veyahut beyaz bir iz gözlemlenebilmektedir. Ancak nihayetinde sorun çözülmektedir.

Siğil Dondurma Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

  • Siğilin nüks etme riskini düşürmektedir.
  • İşlem esnasında yaralanma veya yan etki oranı oldukça düşüktür.
  • Pratik ve basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • Hesaplı ve güven teşkil etmektedir.
  • Bölgesel bir uyuşturmaya dahi ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Uygulamanın hemen ardından birey normal yaşantısına devam edebilmektedir.
  • İşlemin ardından neredeyse hiç kanama olasılığının olmadığı söylenebilmektedir.
  • Görüntü bakımından talebi karşılayacak seviyede iyileşme sağlamaktadır.
  • Hamile bireylere uygulanmasında bir sakınca görülmemektedir.

Dinimizislam.com Sitesinden Siğil Duası

Sual: Bir yakınımın elinde siğiller var, ilaçla tedavi edemedik, aksine büyüdüler. Bir çaresi var mı?

CEVAP

Siğil duası aşağıdadır:

Üç adet boğumlu arpa çubuğu alınır boğumları siğillerin üzerine sürülür ve Taha suresinin 105, 106. ve 107. âyetleri bir defa okunur. Sonra çubuklar rutubetli bir yere gömülür ve çürümeye terk edilir. Çubukların çürümesiyle siğiller de Allahü teâlânın izniyle düşer.

İmam Kurtubi hazretleri buyuruyor ki:

Kendim ve başka kişilerde tecrübe ettim faydalı oldu.

Siğil Bitkisel Tedavisi

İncir

Ağacından direkt alınan incirin sütü gün içerisinde 2-3 defa siğile damlatılarak uygulanır.

Sarımsak ve Karanfil

Sarımsakla karanfil ezildikten sonra elde edilen lapa siğilin üzerine koyulur.

Karbonat

Karbonatın antiseptik ve kuvvetli anti-inflamatuar niteliği taşıdığı bilinmektedir. Bu bağlamda siğil ile mücadelede bir başka yardımcıdır. Bir miktar zeytinyağı bir tatlı kaşığı kabartma tozuna damlatılır. Ortaya çıkan macun bir yara badıyla sorunlu bölgeye sabitlenir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bu işlem gerçekleştirilir. Toplamda 14 defa olacak şekilde 1 hafta kadar sürdürülür.

Muz Kabuğu

Muz kabuğunun içeriğinde birtakım yağ ve kimyasallar mevcuttur. Muz kabuğu sorunlu bölgeye sürüldüğü takdirde, bu yağ ve kimyasallar sayesinde tesirli bir destekçi olmaktadır. Siğilin üzerine muz kabuğunun iç kısmı denk olacak biçimde tutulur. Nazik hareketlerle dairesel masaj şeklinde sorunlu bölgeye sürtülür. Burada bir püf nokta vermek gerekirse; sarı kabuklu olanların yerine henüz yeşil kabuklu muzlar kullanılmalıdır. Keza ezilen bir miktar muz siğillere uygulandığında da tedavide yardımcı olmaktadır. Yaklaşık 2 kadar işlemin sürdürülmesi önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.