HLA B27 Testi Neden Ne İçin Nasıl Bakılır Nerede Yapılır?

HLA B27 Nedir Negatif Veya Pozitif Olması Normal Değeri

0 1.254

HLA B27 Testi Hakkındaki Tüm Sorular Ve Cevapları

HLA-B27 beyaz kan hücrelerinin yüzeyi üzerinde bulunan proteine bakmak için yapılan bir kan testidir. Bu protein lökosit antijen B27 (HLA-B27) olarak adlandırılır. HLA-B27 proteinleri vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücreleri ile yabancı zararlı maddeleri ayırmasına yardım eden,zararlı ile faydalıyı ayıran proteinlerdir.

HLA B27 Testi Neden Yapılır?

HLA-B27 testi kişide akut veya kronik ağrı ve boyun, göğüs, göz, omurilik veya eklem iltihabı olduğunda ve doktor HLA-B27 varlığıyla ilişkili otoimmün hastalıklarından şüphelendiğinde istenebilir. HLA-B27 testi aynı zamanda üveiti hastalığı bulunan kişilere de istenebilir. Doktorlar ankilozan spondilit hastalığından şüphelendiklerinde HLA-B27 testini sıklıkla kullanırlar.

Hücrelerinizin yüzeyi üzerinde human lökosit antijene B27 (HLA-B27) sahip olup olmadığınıza karar vermek, HLA-B27 varlığıyla ilişkili otoimmün hastalığı olasılığını öğrenmeye katkı sağlamak için ve bunların ilerleyişini görüntülemek için doktorunuz HLA-B27 testi isteyebilir. Doktor ayrıca şu durumlarda HLA-B27 testi isteyebilir;

Omurganızdaki kemiklerde iltihaplanmaya sebep olan ankilozan spondilit

Eklemlerde iltihaplanmaya neden olan reaktif artrit

Romatizma

Gözün orta tabakasında şişme ve tahrişe neden olan ön üveit hastalığı

Doktorunuz ankilozan spondilitiniz olduğunu düşünürse bu teste gerek duyabilirsiniz. Bu hastalık sırtınızda, göğsünüzde veya boynunuzda ağrı ve sertliğe neden olabilir. Ve 30’larının başlarındaki erkeklerde daha yaygın görülür.

Böbrek veya kemik iliği nakli olacaksanız doktorunuz HLA-B27 dahil HLA antijen testleri isteyebilir. Bu testler siz ve donörünüz arasındaki uygun eşleşmenin sağlanacağını kesinleştirmek için kullanılır.

HLA B27 Testi Pozitif veya Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Normal (negatif) sonuç HLA-B27 olmadığı anlamındadır.  Bu test devlette veya özel hastanelerde yapılabilir.

Negatif test kanınızda HLA-B27 olmadığını gösterir.

Ancak testiniz negatifse kesinlikle bu otoimmün bozukluğunuz olmadığı anlamına gelmez. Son teşhisi yaparken doktorunuz tüm test sonuçlarınızı belirtilerinizle değerlendirecektir. Bazen otoimmün bozuklukları olan kişiler beyaz kan hücreleri üzerinde HLA-B27 bulundurmazlar.

Eğer test pozitifse bu durum kanınızda HLA-B27 bulunduğu anlamına gelir. Ancak antijen bulunması otoimmün bozukluk geliştireceğiniz anlamına da gelmez. Otoimmün bozukluk teşhisi belirtilerinize ve kan testlerine bağlı olarak yapılmalıdır.Otoimmün bozukluk bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı vücut dokusuna karşı atağa geçmesi ve parçalamasında ortaya çıkan bir durumdur.

Pozitif test kanınızda HLA-B27 bulunduğu anlamına gelir.

Unutmayın ki negatif HLA-B27 testi ankilozan spondilit teşhisi ihtimakini tamamen ortadan kaldırmaz. Ankilozan spondilit hastalarının %10-20 kadarı HLA B27’de negatif sonuç alacaktır. Tedavi hastalığın şiddetine ve son teşhise bağlıdır.

HLA B27 ayrıca şu hastalıklar durumunda da kanda yükselebilir;

 • Ankilozan spondilit
 • Crohn hastalığı ile ilişkili artritler
 • Psoriatik artrit
 • Reaktif artrit
 • Sakroilit (sakroilyak eklem iltihabı)
 • Üveit hastalığı

Kanda HLA-B27 bulunmasıyla bağlantılı diğer hastalıklar:

 • Jüvenil romatoid artrit (JRA)
 • Reaktif artrit (Reiter sendromu olarak da bilinir): Hastaların %50-80’inde pozitiftir.
 • İzole akut anterior üveit: Vakaların %40-70’i pozitiftir.

Bu testle birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

HLA-B27 antijen testiniz pozitifse, otoimmün hastalığı teşhisi için başka testler gerekebilir. Bunlar:

 • Sedimasyon (ESR)
 • C-reaktif protein, iltihaba bakar
 • Eklem röntgeni veya MRI
 • İdrar testi

Bu Test İçin Nasıl Hazırlanırım?

Bu teste hazırlanmanıza gerek yoktur. Sağlık uzmanınızı kullandığınız tüm ilaç, bitki, vitamin ve takviyelerle ilgili bilgilendirdiğinizden emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.