Huzursuz Bacak Sendromu Hangi Doktor Bakar Hangi Bölüme Gidilir

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu

0 566

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Bitkisel Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu bacaklarınızı hareket ettirmek için yoğun dürtüye neden olan, bacaklarda istemsiz hareket etme, karıncalanma, uyuşma gibi sorunlara yol açan sağlık sorunudur. Bu durum genellikle geceleyin uykuda kişiyi çok rahatsız eder. Her 10 kişiden birinde bu hastalık görülür. Huzursuz bacak sendromu için Nöroloji doktoruna gidilir. Bu makalemizde huzursuz bacak sendromu için bitkisel, doğal tedavi yöntemlerini de okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur, Kimlerde Görülür?

 • Magnezyum eksikliği
 • Demir eksikliği, kansızlık
 • B vitamini ve B12 eksikliği
 • Stres, depresyon
 • Genetik. Genetik olarak bu soruna sahip aile üyelerine sahip olmak huzursuz bacak sendromu riskinizi arttırır.
 • Cinsiyet. Kadınların erkeklere göre huzursuz bacak sendromu görülme ihtimali iki kat fazladır.
 • Yaş. Huzursuz bacak sendromu her yaşta ortaya çıkabilirken – çocuklarda bile olabilir – daha şiddetli vakalar orta ve ileri yaştaki kişilerde daha çok görülür.
 • Hamilelik. Birçok kadın hamileliğin son 3 ayında huzursuz bacak sendromu belirtileri yaşar. Neyse ki, belirtiler genellikle doğum yaptıktan sonra 4 hafta içinde geçer.
 • İlaçların yan etkiler: Bazı ilaçlar da yan etki olarak bu hastalığa yol açabilir

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu için tedavi ilaç ve yaşam tarzı değişikliğini kapsar. Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar bacaklardaki seğirme ve sallantıyı azaltmaya yardım edebilir. Eğer demir seviyeniz düşükse, doktorunuz demir takviyesi reçete edebilir.

Bazı vakalarda, antikolvülsan bir ilaç (genellikle nöbetleri durdurmak için kullanılan) yardımcı olabilir. Tarihsel olarak belirtileri rahatlatmak için doktorlar tarafından kas gevşeticiler (benzodiazepines diye adlandırılan),  uyku ilaçları ve ağrı ilaçları (opioids diye adlandırılan) reçete edilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu huzursuz bacak sendromu için 15 gün süre ile her gün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sabah-akşam 1 çay kaşığı siyah hardal tohumunu çiğnemeden 1 kaç yudum su ile yutulup ardından yarım dilim ekmek tüketilmesini önerdi. Bu kürü 2 hafta uyguladıktan sonra 2 hafta günde bir kez 1 çay kaşığı siyah hardal tohumu tüketilerek uygulamaya devam edilebilir.  Toplam 1 ay uygulanacak.

Uyarı: Etkisini artırmak için daha fazla hardal tohumu tüketmek sakıncalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Bamya Tohumu

Bamya tohumu bin bir derde deva bir bitkidir. Bamya tohumunun bir faydası da huzursuz bacak sendromunu doğal olarak tedavi etmesidir. Yapmanız gereken çok basit, her sabah aç karına 7 adet bamya tohumunu bir bardak su ile yutun. 2-3 hafta içinde etkisini göreceksiniz. Bamya tohumunu aktardan satın alabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi binbir derde devadır. Bu harika içeceğin bir faydası da huzursuz bacak sendromunu tedaviye yardımcı olmasıdır. Yüzyıllardır elma sirkesi pek çok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır ve bu kür kilo verme, vücudun arındırılması ve enerji vermeye katkı sağlayabilir. Bu sağlık toniği neredeyse her hastalık için şifa olarak düşünülür – alerjiler, migren, bulantı, mide yanması, iltihaplanma, güneş yanığı, kepek ve daha pek çok soruna devadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, bakır ve klor gibi esansiyel mineraller içerir. E, A, B1, B2, B6 ve C vitamini bakımından zengindir. Malik asit sayesinde elma sirkesi antibakteriyal, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Elma sirkesi potasyum zenginidir ve vücuttaki potasyum seviyesini artırarak gece bacak kramplarına ve huzursuz bacak sendromuyla savaşmaya yardımcı olur. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın, her gece bunu için.

Pekmez

Huzursuz bacak sendromu genellikle demir, magnezyum ve folik asit eksikliğinden kaynaklanır. Pekmez tüm bu besin maddelerini vücudunuza sağlar, böylece huzursuz bacak sendromunun geçmesine yardımcı olur. Pekmez huzursuz bacak sendromunun çeşitli belirtilerinin tedavisinde faydalı olan demir bakımından zengindir. Pekmezde bulunan demir, oksijenin akciğerlerden vücudun farklı hücrelerine taşınmasına yardım eder. Demir enerji üretimi ve metabolizma için de vazgeçilmezdir.

Demire ek olarak, pekmez kalsiyum ve potasyum dahil diğer mineralleri de içerir. Pekmez çoğu sağlık veya doğal gıda mağazalarında bulunabilir.

 • 1 yemek kaşığı pekmezi 1 bardak suya karıştırın.
 • Bu solüsyonu yatmadan yarım saat önce için.
 • En iyi sonuçlar için her gün için.
 • 1 er yemek kaşığı pekmez ve elma sirkesini 1 bardak suda karıştırarak da içebilirsiniz.

Papatya Çayı

Bu çay vücut için rahatlatıcıdır. Huzursuz bacak sendromunu da rahatlatabilir. En iyi stres yatıştırıcı bitkilerden biridir. Ve papatya çayına kolaylıkla ulaşılabilir. Bir bardak güçlü papatya çayı (1 yerine 2 çay poşeti) için ve rahatlayın.

Magnezyum İçeren Besinleri Bol Bol Tüketin

Huzursuz bacak sendromunun en sık karşılaşılan nedeni magnezyum eksikliğidir. Bol bol magnezyum içeren besinler tüketin;

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, pazı vs.)
 • Kuruyemişler
 • Balık
 • Bakliyatlar
 • Avokado
 • Muz
 • Düşük yağlı veya yağsız süt ürünleri

Kafur Yağı

Kafur iyileştirici ve antispazmodik özellikleriyle iltihaplanmayı rahatlatır ve huzursuz bacak sendromu belirtilerini azaltır.

 • Az miktarda kafur yağını yatmadan önce nazikçe bacaklarınızda ovalayın. Dakikalar için bacaklarınızdaki uyuşma hissi geçecektir. Bunu her gün yapın.
 • Aynı etki için alternatif olarak kafur krem de kullanabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.