İbrahim Saraçoğlu Vitiligo Ala Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vitiligo Sarımsak Tedavisi Vitiligo Bitkisel Tedavi Suna Dumankaya

0 1.196

Vitiligo Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vitiligo ciltte beyaz lekelere neden olan bir cilt hastalığıdır. Vitiligo, bağışıklık sistemimizin ciltte bulunan sağlıklı hücreleri düşman görüp onlarla savaşması sonucu meydana gelir. Vitiligo tedavisi kortizon ilaçları ile yapılır. Vitiligo tedavisi için sarımsak ve diğer bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Vitiligo İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Vitiligonun geçmesi için sarımsak çok etkilidir. Vitiligo tedavisi için sarımsak şöyle kullanılır; Geceleyin yatmadan önce sarımsağı dövün, vitiligo olan yerlere bunu sürün. Gece boyunca sarımsak cildinizde kalsın. Sabahleyin ciltte kurumuş olan sarımsağı yıkayın. Bu uygulamaya 3-4 gün devam ettikten sonra cildinizin vitiligo olan beyaz yerleri kızarmaya başlayacaktır. İşte o zaman birkaç gece sarımsağı sürmeyip cildi dinlendirin. Sonra yine başlayın. Sarımsak antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal içeriği sayesinde ciltteki vitiligo olan yerleri tedavi eder.  Bu yöntemi deneyip şifaya kavuşan çok kişi vardır. Bu yöntemin tek olumsuz yönü bu tedavi boyunca cildinizin sarımsak kokmasıdır. Ancak vitiligo hastalığından kurtulmak için denemeğe değer bir yöntemdir.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sarımsak İle Vitiligo Tedavisi

4 diş sarımsağı sıcak suda haşlayıp kaşıkla ezin. İçine 1 yemek kaşığı bal katın ve vitiligo olan yerlere sürün. En az yarım saat kalsın.Haftada 2 gün bu yönteme devam edin.

Vitiligo İçin Diğer Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zencefil

Çin bitkisel tedaviye göre; zencefil vitiligo tedavisinde kullanılacak çok etkili bir doğal yöntemdir. Zencefil vücutta kan dolaşımını hızlandırır ve melanin salgılanmasına yardımcı olur.

 • Kök zencefili ince ince doğradıktan sonra cillte beyaz lekeler üzerine yerleştirin ve zencefil kuruyana dek bekletin. Ciltte iyileşme görene dek birkaç hafta boyunca günde 1 veya 2 kez bu yöntemi tekrarlayın.
 • Ayrıca zencefil kökü suyunu çıkarıp buna bir avuç taze nane ekleyip birkaç hafta boyunca günlük olarak da tüketebilirsiniz.

Turp Tohumu

Turp tohumu ve sirke ciltte vitiligo veyahut lökodermi sebepli oluşan beyaz lekeleri gidermek için oldukça faydalıdır.

 • 25 gram turp tohumunu  toz haline gelene kadar öğütün.
 • Ardından içine 2 tatlı kaşığı sirke ekleyin ve macun kıvamını alıncaya dek karıştırın.
 • Hazırladığınız bu karışımı ciltte beyaz lekeler meydana gelen yere uygulayıp 30 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.
 • Bu yöntemi birkaç ay günlük olarak tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan mikrop karşıtı özellikler ciltte beyaz leke oluşumuna sebep olan mantarı yok etmeye yardımcıdır. Aynı zamanda elma sirkesinin vitiligo sebepli midede oluşan mide asidinde azalma problemini de geçirdiğine inanılmaktadır.

 • Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Ardından ciltteki beyaz lekeler üzerine bunu günde 2 kere uygulayın. Bu yöntemi 1 ay boyunca günlük olarak tekrarlayın. Bu süre sonunda ciltteki lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Aynı zamanda yemeklerden önce 1 bardak su içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Ciltte oluşan vitiligo sebepli beyaz lekeleri geçirmek için etkili bir diğer doğal yöntem ise zerdeçaldır. Zerdeçal yağı hardal yağı ile karıştırıldığında etkisi daha da çok olmaktadır.

 • 5 tatlı kaşığı toz zerdaçalı 250 ml hardal yağı ile karıştırın. Sonrasında bu karışımı vitiligo olan yerler üzerine sürün. Bu yöntemi yaklaşık olarak 1 yıl boyunca günde 2 kez uyguladığınızda ciltteki renk bozulmalarında etkili bir iyileşme görülecektir.
 • Diğer bir yöntem için ise toz zerdeçal ile neem ağacı yapraklarını karıştırıp macun kıvamına getirmektir. Elde edilen bu macun vitiligo olan bölgeler uygulanır. Bu karışımın sahip olduğu antiseptik özellik sayesinde ciltteki enfeksiyon sebepli problemler iyi gelmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Vitiligo Tedavisi İçin Yulaf Samanı Kürü

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 15 gram yulaf

Hazırlanışı

1 litre sıcak su içine 15 gram yulafı ekleyin ve ağzını kapatın. Bu şekilde 3 dakika kaynatın. Sonrasında ocaktan alın, soğuduktan sonra süzün. Öncelikle ciltte vitiligo sebepli oluşan lekeleri 2-3 dakika ılık su ile yıkayın ve ardından elde ettiğiniz bu suyu pamuk ile lekeler üzerine sürün. Ardından parmak uçlarınızla sürdüğünüz suyu lekelere iyice yedirmek için yarım dakika kadar ovun. Sonrasında suyu pamuk ile biraz daha uygulayın ve 2 saat bekletin. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayın. Bu kür her gün taze şekilde hazırlanmalıdır, bir gün önceki kür kullanılmamalıdır. Hazırlanan bu yulaf suyunun bekletilip (10 saat kadar)  kullanılmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.