İlişkiden Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur Ne Zaman Çıkar?

3 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Belli Olurmu İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur

0 287

İlişkiden Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan birisi hamileliğin kaç günde belli olacağıdır. İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde yapıldığında sonuç vermemektedir. Testin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesinin olması gerekmektedir. Ancak o zaman bu test yapılmalıdır. Gebelikte vücutta oluşan HCG hormonu anne kanından anne idrarına geçiş gösterir. Bu sayede HCG hormonu ölçülür, hamilelik, idrarda gebelik testi ile tespit edilir.

İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar ilk olarak eczanelerden gebelik testi almaya koyulur. Bu yöntem ucuz, kolay ve özel bir gebelik teşhis yöntemidir.

Vücutta gebelik tespiti için en kolay ve ekonomik yöntem olan idrarda gebelik yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Kadın vücudunda hamilelik meydana geldiğinde embriyo rahime yerleştikten birkaç hafta sonra vücuttaki hCG miktarı her 48-72 saatte 2 katına çıkmaktadır. Yani gebe olan kadınlarda hCG seviyesi çok hızlı şekilde artmaktadır. Gebe olan kadınların kanındaki hCG oranı yumurtlama döneminden 7 gün sonra 50 ml’ye ulaşır. hCG hormonunun kandan idrara geçip idrar testinde sonucun görülmesi biraz uzun sürmektedir.

Gebelik teşhisi için idrar testi evde kolaylıkla yapılmaktadır. Adet gününden 3 gün önce yapılan idrar testinin doğruluk oranı %51, beklenen adet tarihi üzerinden 10 gün geçtikten sonra yapıldığında ise doğruluk oranı %99’dur. Gebelik teşhisini idrar testinden yapabilmek ve doğru sonuç almak için adet günü üzerinden birkaç gün geçmesi doğru sonuca ulaşmak için gereklidir.

İdrarda gebelik teşhisi ilişkiden hemen sonra sonuç vermemektedir. Testin doğru sonuç verebilmesi için kişinin adet gecikmesi yaşaması gerekmektedir. Bir diğer deyişle hamilelik şüphesi olan kişi hamilelik testi yapmak için ilişkiye girdikten sonra 14 gün yani 2 hafta beklemelidir. Bu süre beklenmediğinde test doğru sonuç vermeyecektir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Eczanelerden temin edilen gebelik testi öncelikle düz bir zemine konur ve üzerine iki damla idrar yapılır. İdrar idrar testinin sonuç okuma kısmına değil üzerinde işaretlenen bölüme damlatılmalıdır. İdrar teste damlatıldıktan 2-5 dakika sonra sonuç görülecektir. Eğer testte sonuç okuma bölümünde tek çizgi varsa gebelik yok, çift çizgi varsa gebelik oluşmuş demektir. Çizgilerden birisi daha soluk ise gebelik çok yeni olabilir.

3 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Belli Olur mu?

Evet 3 haftalık gebelik idrar testinde belli olur. Beklenen adet tarihi üzerinden 10 gün geçmesi durumunda yapılan gebelik testlerinde sonucun doğruluk oranı %99’dur.İdrar ile yapılan gebelik testlerindeki yanılma payı, beklenen adet günüyle doğru orantılıdır.

  • Beklenen günden 3 gün önce %51,
  • Beklenenden 2 gün önce %62,
  • Beklenen tarihten 1 gün önce %68,
  • Beklenen dönemin gününde %74,
  • Beklenen tarihten 1 gün sonra %79,
  • Beklenen tarihten 2 gün sonra %85,
  • Beklenen tarihten 3 gün sonra %90,
  • Beklenen tarihten 7 gün sonra %96 oranında güvenilir sonuçla karşılaşılır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.