İp Atlamak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı Diyetisyen Anlatıyor

100 İp Atlama 500, 1000 İp Atlama Kaç Kalori Yakar?

0 9

İp Atlama Kaç Kaloridir?

İp atlamak eğlenerek kilo verme yollarındandır. İp atlayarak hem bacak kaslarınız çalışır, vücudunuz sıkılaştırır hem de kolaylıkla zayıflayabilirsiniz. İp atlayarak zayıflamak için bu antrenmanı hiç üşenmeden her gün tekrarlamalıdır.

İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır Zayıflatır mı? Diyetisyen Tuba Yaprak Anlatıyor

100 kez ip atlama 60 kalori yakar. 500 kez ip atlama ise 300 kalori, 1000 kez ip atlama ise 600 kalori yakar . Diyetisyen Tuba Yaprak ip atlamanın dakikada 10 kalori, 1 saatte ise ortalama 440-590 yaktırdığını bildirmektedir.

İp atlamak birçok sporcu için olmazsa olmaz egzersizlerdendir. İp atlarken vücudumuzun çeşitli bölgeleri aynı anda çalışır. Bu aktivite baldır kaslarının güçlenmesini ve karın kaslarının da sıkılaşmasını sağlar. İp atlamanın yararları arasındaki bir diğer durum ise akciğer kapasitesini yükseltmesidir. Kısaca ip atlamak bütün vücuda antrenman yaptırmak, kas sistemini harekete geçirmektir. Bu nedenle ip atlamanın zayıflama üzerinde büyük etkisi vardır.

Harcanan zamanın az, yakılan kalorinin fazla olduğu bu egzersiz kilo vermek isteyenler için mükemmel bir destektir. Öyle ki bir insan ip atlayarak 1 dakikada 10 kalori yakabilir.

İp Atlamanın Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İp atlamak ekonomik ve basit bir egzersiz olduğu halde zayıflamaya büyük katkısı vardır. 1 dakikası 10 kalori yaktıran bu egzersizi düzenli olarak yaparsanız kilo vermekte hiç zorlanmazsınız.

Aldığınız kalorilerden kısa sürede kurtulmak istiyorsanız ip atlamak sizin için çok isabetli bir tercihtir. Forma girmenize yardım edecek olan bu egzersizi ideal kiloya ulaştıktan sonra da bırakmamalı; formda kalmak için ip atlamaya devam etmelisiniz.

İp atlama zayıflatır mı sorusuna olumlu cevap aldık, bu bizim için harika bir haber! Ancak daha bitmedi. İp atlamanın kas kütlemizi de artıracağını bilmeliyiz. Daha dinamik bir vücuda sahip olmak, kısa zamanda güçlü kaslara kavuşmak isteyenler ip atlamaktan vazgeçmemelidir. Ayrıca bu egzersiz, vücut kondüsyonu için de önemlidir.

1 saat orta tempoda yürüyerek 250 kalori yakabilirsiniz. Oysa ip atlamak bir dakika içinde 10 kalori yakmanızı sağlar. Bu da saatte yaklaşık 600 kaloriye denk gelir. Bu nedenle ip atlayarak kilo verme hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Kalp sağlığına da faydası olan bu egzersiz kalp ritmini düzenlemekte ve kardiyovasküler sağlığın korunmasında rol oynamaktadır. Fakat kalp hastalığı olanlar yüksek tempolu antrenmanlardan kaçınmalı, daha hafif egzersizlere yönelmelidir.

İp atlamak toksin atımını sağlayıp enerji seviyenizi yükseltir.

Günde 10 dakika ip atlamak size kendinizi daha zinde hissettirecektir.

İp atlamanın psikolojik açıdan da faydası vardır. Sinirlere iyi gelir ve ruhsal yönden rahatlamaya katkıda bulunur.

İp atlarken bacaklarımız ve kollarımız koordineli olarak çalışır. Bu da koordinasyon yeteneğimizi geliştirir.

Bu egzersizi yaparken vücudumuz yoğun bir antrenmana girer ve bütün kaslarımız aynı anda çalışır.

İp atlamanın faydaları arasında bir diğer husus, bu aktivitenin stresi azaltmasıdır. İp atlarken kafanızdaki düşünceleri bir kenara bırakıp sadece bu işe odaklanarak rahatlayabilirsiniz.

Hızlı ve yüksek oranda kalori yakmayı sağlayan bu egzersiz, metabolizmanın daha aktif olmasına yardımcıdır.

İp Atlama Sporu Yapacak Olanlara Öneriler

  • İp atlamaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapın. Böylece kaslarınız bu spora hazır hale gelecektir, ip atlarken daha hızlı ve daha kolay hareket etmeniz mümkün olacaktır.
  • İp atlamaya devam ederken kalp ritminizin arttığını, kalbinizin zorlandığını hissederseniz hemen ip atlamayı bırakmalı, bir süre dinlenmelisiniz.
  • Bazı spor ayakkabıların tabanları darbe emici özelliktedir. İp atlarken bu ayakkabıları tercih etmek önerilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.