Kalçada Sinir Sıkışması Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

Kalça Sinir Sıkışması Belirtileri Neden Olur Tedavisi

0 6.020

Kalça Sinir Sıkışması Nedir?

Kalçada sinir sıkışması; kıkırdak, kas, kemik ve tendon gibi kalça çevresindeki dokuların sinirlere uyguladığı basınç sonucu meydana gelen bir sinir sistemi hastalığıdır. Kalçada sinir sıkışması kalça bölgesinde ağrı, uyuşma, güç kaybı gibi belirtilere yol açabilir.

Kalçada Sinir Sıkışması Neden Olur?

Kalçadaki sinir sıkışması; şu sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Uzun süreler boyunca oturmak
 • Gebelik
 • Bel fıtığı
 • Kireçlenme
 • Kas gerilmesi
 • Çok kilolu ya da obez olmak
 • Sinir sıkışması, uygunsuz bir pozisyonda uyuma gibi küçük veya kaza gibi büyük bir olaydan da kaynaklanabilir.

Kalçada sinir sıkışmasının daha yaygın görülen nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Uzun süre belirli bir pozisyonda yürüme, ayakta durma veya oturma gibi kalça, sırt ve yakın eklemlerde baskı
 • Kas ve eklemleri etkileyen düşmeler, araba kazaları veya spor yaralanmaları
 • Spor sonrası kasların gerilmesi sonucu etkilenmesi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

 • Bacaklardan kalçaya doğru uzanan ağrı
 • Bacaklarda karıncalanma ve uyuşma
 • Kalçada batma, yanma hissi
 • Kalça ve bacakta hareket eksikliği ve güçsüzlüğü
 • Kalçada sinir sıkışması durumunda, hareket halinde iken, ağrı genelde daha da kötüleşir. Sinirler tahriş olur ve zarar görür.

Kalçada Sinir Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalçada sinir sıkışması için fizik tedavi yada beyin cerrahi bölümlerine gidilir.

Kalçada Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalçada sinir sıkışması hastalar için üç tip tedavi mevcuttur: ilaç tedavisi, fizik tedavi ve ameliyat. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre sinir sıkışması tedavi edilmediğinde, periferik nöropatiye yol açabilir.

İlaç

Uzmanlara göre, kalçada sinir sıkışmasını tedavi etmek için iki tip ilaç kullanılabilir: nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar, NSAID olarak adlandırılan kortikosteroid enjeksiyonlar. Mayo Klinik doktorlarına göre, hasta kalçada sinir sıkışması ağrılarını tedavi etmek için ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz steroid olmayan iltihap sökücü ilaçları kullanabilir. Eğer ağrı şiddetliyse doktor, nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Kortikosteroid enjeksiyonlar da şiddetli ağrı için kullanılmaktadır.

Ameliyat

Mayo Klinik doktorlarına göre ameliyat, özellikle hastanın hareketini engelliyorsa sinir sıkışması için başka bir tedavi seçeneğidir. Mayo Klinik doktorları, ağrıların diğer yöntemlerle geçmediği durumlarda ameliyat yapılmasını önermektedir. Ameliyatın amacı, kalçadaki sinir için daha fazla yer sağlamak ve böylelikle sinirin sıkışmasını önlemektir. Bunu yapmak için doktorun kemiğin bir kısmını alması gerekebilir.

Fizik Tedavi

Uzmanlara göre, fiziksel tedavi, kalçada sinir sıkışması etrafındaki bölgeyi güçlendirmek için egzersizler yapılır. Böylece sinir üzerindeki baskıyı hafifler. Kalçada sinir sıkışması bulunan hastalarda, hareket kabiliyetlerini geliştirmek için cihaz kullanmaları gerekebilir.

Dinlenme

Acıyı daha da kötüleştiren herhangi bir aktiviteden kaçınmak sinirde tahriş ve baskıyı azaltarak iyileşmeyi sağlar.

Soğuk Kompres

Bir avuç buzu ince bir havluya sarın ve kalçada sinir sıkışması olan yerde 15 ila 20 dakika bekletin. Soğuk hissi ağrı ve iltihabın geçmesine yardımcı olur.

Masaj

Sıkışan sinirlere yapılacak ılıtılmış yağ ile hafif bir masaj, sinirlerin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Kalçaya masajı yapmak için yakınlarınızdan yardım isteyin.

İyi bir masajda; kalça kaslarını gevşetmek, spazmları azaltmak ve sinirlerdeki gerginliği gidermek için uzun, sıkı vuruşlar ve sabit basınç kullanılır. Bazen hafif titreşim, kasları ve sinirleri rahatlatmak için faydalıdır.

Yükseltme

Kalçayı yükseltmek için, yatmadan önce kalça altına 1-2 yastığı kalp seviyesinin üzerine çıkacak şekilde yerleştirin. Bu, sıkışan sinir bölgesindeki kan dolaşımını arttırır ve iyileşmeye yardımcı olur.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Sinir Sıkışması Bitkisel Tedavisi

20-25 adet kiraz sapı
Isırgan otu
2 su bardağı pet şişe su
Hazırlanışı: Kaynamakta olan 2 bardak pet şişe suya 25 adet kurutulmuş kiraz sapı atılır. Kısık ateşte 4-5 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Ardından 1 tatlı kaşığı kuru ısırgan otu eklenip 3-4 dakika daha kaynatılır. Bu karışım kaynadıktan sonra ocaktan alınıp soğumaya bırakılır,soğuduktan sonra ise süzülür. Hazırlanan karışımdan 2 su bardağı miktarında çıkacaktır. 1 bardağını sabah kahvaltısından 1 saat sonra, diğer 1 bardağını ise öğlen yemeğinden 1 saat sonra içiniz ve bu işlemi 1 ay boyunca uygulayınız.

Kalçada Sinir Sıkışması Nasıl Önlenir?

Sinir sıkışması ağrısını önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Uzun süre aynı pozisyonda durmayın veya oturmayın. Hareketsiz işlerde, çalışırken ve yürüyüş yaparken mola verin.
 • Obezite, sinir sıkışmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle, kilo vermek sinir sıkışmalarını azaltacaktır.
 • Kas yapınız yumuşak ise; spor yaparak daha sert kas yapısı oluşturun.

Eğer kalçada sinir sıkışması belirtileri yaşıyorsanız, bir doktora danışmak en iyisi olacaktır. Çünkü tedavi edilmezse ağrı kronikleşebilir ve periferik nöropatiye yol açabilir. Bu nedenle, bu tür acılar dikkate alınmalı ve doktora gidilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.