Kalın Bağırsak İltihabı Durumunda Ne Yemeli,Ne İyi Gelir?

Kalın Barsak İltihabı Belirtileri Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0 3.181

Kalın Bağırsak İltihabı Nedenleri Belirtileri Ve Bitkisel Tedavisi

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkisi altına alan kalın bağırsak iltihabı,en çok görülen enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Temizliğe riayet etmemek özellikleri yemekten önce elleri yıkama alışkanlığının olmaması, zayıf bağışıklık sistemi ve mikroplu/iyi temizlenmemiş yiyecek ve içecek tüketimi,bu tür enfeksiyonların başlıca sebepleridir. Yemek pişirmeye başlamadan ve yemek yemeden ve de tuvaletten sonra ellerinizi adamakıllı yıkadığınızdan emin olun.Hijyenik olmayan yiyecekleri yemekten kaçının,özellikle de temizliğe özen göstermeyen lokantalarda yemeyin.

Eğer bağırsak iltihabı için güvenli ve etkili bitkisel çareler arıyorsanız,doğru yerdesiniz.İltihap şiddetine bağlı olarak doktor genellikle antibiyotikler ve diğer reçeteye tabi olmayan ilaçlar yazabilir.Fakat aslında bağırsak iltihabını tedavi eden bazı bitkisel çareler var ki gerçekten son derece etkili,hem de hiç yan etkileri yok.

Kalın Barsak İltihabı Belirtileri

 • Kusma
 • Bulantı
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Gaz
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • Karın ağrısı
 • Karın krampları
 • Kanlı dışkı
 • Mide ekşimesi
 • Halsizlik
 • Uykusuzluk
 • Sıvı kaybı

Kalın Barsak İltihabı Tedavisi

Kalın bağırsak iltihabı durumunda geleneksel tedavi olarak hastaya katı yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilir ve sıvı gıdalar yemesi sağlanır. Çünkü bu durumla direk bağlantılı olan sıvı kaybıdır,bu yüzden de tedavide ana amaç kaybolan suyun yeniden temini ve elektrolit bozuklukları gidermektir.Su kaybı şiddetli ise hastaya damardan serum verilir. Doktorlar hastadan dışkı örnekleri alarak dışkı kültürüne göre bazı antibiyotikler ve ilaçlar yazabilirler. İshal,kusma ve bulantıyı azaltmak için de kusmayı ve ishali önleyici ilaçlar yazabilirler.

Kalın Bağırsak İltihabı İçin Evde Çözümler

Su İçin

Kalın bağırsak iltihabını tedavi eden en iyi ve en kolay yöntem bol su tüketmektir. Su,iltihap sonucu meydana gelen toksinlerle birlikte oluşan bakteri ve virüsleri temizleyebilir.B ununla birlikte bağırsakta bulunan ve zararlı bakterileri besleyen asidi de azaltır.Günde en az 10,12 bardak su içmek esastır.

Sıvı gıdalar tüketip pH seviyesini biraz yukarı çekmek,bağırsaklarınızda yararlı virüsler için yaşanabilir olması açısından iyi olacaktır.Bu da bağırsak iltihabının şiddetini azaltacaktır.Sebze ve tavuk gibi çorbalar ve meyve sularının yanı sıra çok miktarda su tüketin.Tüm bunları düzenli bir şekilde uyguladığınızda,belirtilerin büyük oranda azaldığını gözlemleyeceksiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı içmek,kalın bağırsak iltihabı için son derece etkili bir tedavidir.Bu bitkide bulunan spazm giderici özellikler,karın ağrısı çekenlerin büyük oranda rahatlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte papatya çayı barsak iltihabının sebep olduğu fazla gaz ve şişkinliği de tedavi edicidir. Papatyadaki yatıştırıcı etken madde,bağırsak iltihabına eşlik eden huzursuzluk durumlarını yatıştırır.1 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeğini 1 fincan sıcak suya ekleyin. Fincanın ağzını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakın ve sonrasında süzün. Az bir miktarda bal ekleyip sıcak olarak tüketin.Hazır papatya poşet çaylarını da tercih edebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt bağırsaklar için tam bir yararlı bakteri bombasıdır. Mesela çok faydalı bakterilerden biri olan lactabacillus yoğurtta bulunur. Bununla birlikte yoğurtta besin değeri yüksek mineraller ve proteinler de var. Bir miktar yoğurt tüketimi iyi ve kötü bakterilerin dengesini yeniden sağlayacaktır. Zararlı bakterilerle otomatikman savaşıp bağırsak iltihabı belirtilerini azaltacaktır. Günde 2,3 kase yoğurt tüketmek gerek çünkü yoğurt sindirim sisteminin tamamı için gerekli olan yararlı bakterilerin var olması ve mideye aktarılmasına yardımcı bir probiyotiktir.

Nane Ve Limon

Limon iyi bir antibakteriyel ve antioksidandır. Bununla birlikte bir C vitamini deposudur ki bu iltihaplarla mücadele konusunda bağışıklık sistemine yardımcıdır.Bu yüzden günlük bir miktar içilen limon suyu,kişideki  kalın bağırsak iltihabı belirtilerin geçmesinde etkili olacaktır.Dolayısıyla limon,bağırsak iltihabından kurtulmak isteyenlere de yardımcı olacaktır.

Nane ve limon kolay bulunan bir bitki ve turunçgil ikilisi olup,bağırsak iltihabı tedavisinde de birlikte rol alırlar.Demlenmiş bir fincan nane çayına bir kaç damla limon damlatıp içtiğinizde, kalın bağırsak iltihabına kısa sürede şifa bulabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil çok iyi bir iltihap sökücüdür.Birçok iltihap durumunda sık sık kullanılır.Bunlar arasında bağırsak iltihabı da vardır hiç şüphesiz.Hergün bir kaç fincan zencefil çayı tüketin.Çünkü zaten mide ve bağırsak iltihaplarını yatıştırmak için yıllardır kullanılmaktadır.Kalın bağırsak iltihabını tedavide yardım eden mükemmel bir antibiyotiktir.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar

Lif yönünden zengin gıdalar tüketmek hem bağırsak iltihabı enfeksiyonu tedavisinde hem de kalın bağırsağın temizlenmesinde yardımcı olacaktır.Lif,dışkının yumuşak kalmasına ve kişinin yediklerinin vücuttan atılmasını destekleyen bağırsak hareketlerinin iyileşmesine yardım eder.

Aynı zamanda,lifli gıdalar bağırsakla ilgili bazı problemlerden kurtulmaya da yardım eder.

Diyetinize çok miktarda lif bakımından zengin gıda ekleyebilirsiniz.Bunun en basit yolu,ahududu,armut,elma gibi taze meyveler ve enginar,bezelye ve brokoli gibi  taze sebzeler tüketmek.Tahıllar,tohum ve çekirdekler,kabuklu yemişler,tam tahıllar da lif yönünden oldukça zengindir.

Kalın Bağırsak İltihabı Nasıl Önlenir?

Kalın bağırsak iltihabını önlemek için yapmanız gereken ilk şey, dışarıdaki yiyecekleri yemeyi bırakın. Dışarıda yalnızca şişe suları ve ya arıtma suları için. Çünkü dışarıda yiyip içmek durumunuzu daha da ağırlaştırabilir Diğer yandan da kilo yapan veya abur cubur yiyeceklerden,sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Bununla birlikte baharatlı yemeyi bırakıp alkalin yiyeceklere yönelmelisiniz.

Hijyene dikkat edip ve yıkanmış yiyecekler yiyin.Yemeden önce sebzeleri ve etleri adamakıllı yıkayıp gerektiği kadar pişirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.