Kanama Olmadan Düşük Tehlikesi Olur mu Dr Cevaplıyor

Düşükte Kanama Miktarı Ne Kadardır Doktorlar Anlatıyor

0 10

Düşükte Kanama Neden Olur?

Ağırlığı 500 gramın altında olan ve 20 haftasına girmemiş fetüsün herhangi bir sebeple kaybedilmesine ‘düşük yapmak’ denir. Ancak düşük olayı hamileliğin 20. haftasından sonra da meydana gelebilir. Bu durum ‘geç düşük’ adını alır. İstatistiksel verilere göre düşük riskinin en yüksek olduğu zaman dilimi hamileliğin ilk 3 ayıdır. Düşük vakalarının %80’i bu süreçte gerçekleşmektedir. Hamileliğin ilk trimesterinden sonra düşük yapma ihtimali gittikçe azalmaktadır.

Hamilelikte Düşük Yaparken Kanama Miktarı Ne Kadardır?

Doktor Tuğrul Abacıoğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Düşük sırasında kanama miktarı kişiden kişiye değişir. Zira bazen kanama rahimde biriktiği için kadının vajinasından fazla kan gelmeyebilir. Fakat bazılarında vajinadan çok kan aktığı da olmaktadır.’

Dr. Barış Korkmaz bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Düşük kanaması ne kadar olur? sorusu pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Hamileliğin ilk birkaç haftası içerisinde yerleşme kanaması görülür. Bu normaldir. Hamilelikte bunun haricindeki tüm kanamalar anormal olarak kabul edilir, bir sağlık sorununa işaret eder. Lekelenme tarzında, çok az gelse dahi yüksek ihtimalle bir problem var demektir. Böyle bir durum yaşayanlar vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. ‘Düşük yapınca ne kadar kan gelir?’ sorusunu ele alacak olursak şunları söylememiz mümkündür:

Düşük yapan bir kadın az kanama da, yoğun bir kanama da görebilir. Kişinin kanama miktarı üzerinden kendi kendine bir değerlendirme yapması doğru olmayacaktır. Yapılması gereken hemen hastaneye gitmektir. Düşük olsa bile kanama gözlemlenmeyebilir. Bu nedenle, düşük belirtileri içerisinde yer alan bir veya birkaç durum ile karşılaşılırsa şikâyetler önemsenmeli ve doktora muayene olunmalıdır.

Kanama Olmadan Düşük Olur mu? Dr. Barış Korkmaz Cevaplıyor

Çoğu insan, düşüğün yalnızca kanamayla belirti verdiğini zannetmektedir. Fakat kanama gerçekleşmeden düşük olması da mümkündür. Düşük belirtileri mevcut olmasına rağmen kanama görmediği için düşük riskini aklına bile getirmeyen anne adayları doktora başvurmakta geç kalmaktadır. Bunun sonucunda hayati tehlike oluşabilmektedir.

Onun için vücudunuzda normal olmayan değişiklikler fark ederseniz derhal hekiminize müracaat etmelisiniz. Yani vajinal kanama olmamasını iyiye yorumlamamalısınız. Vajinadan kan gelmemesi bir şey ifade etmeyebilir. Düşük belirtileri sizde varsa kanama olmasa bile acilen doktorunuza görünmelisiniz.

Hamilelikte Düşük Belirtisi Nasıldır?

Kanama, en önemli düşük belirtisidir. Kanla beraber küçük parçalar da gelebilir. Bunlar düşük olduğunun habercisidir. Kanamaya bel veya kasık bölgesinde ağrı da eşlik edebilir. Bazen de ağrı sırt ya da kalçada hissedilebilmektedir. Pembe renkli vajinal akıntı düşük göstergesidir.

Diğer düşük belirtileri ise şöyledir:

  • Karın ağrısı, kramp tarzında sancılar
  • Vajinal kanama
  • Sırt ağrısı (Hafif veya şiddetli olabilir.)
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kilo kaybı
  • Vajinadan sıvı gelmesi (Sızıntı şeklinde görülebilir. Yahut birden çok miktarda sıvı boşalabilir.)
  • Vajinadan gelen sıvı/kan içerisinde pıhtı veya doku parçalarının olması
  • Yüksek ateş
  • Rahim kasılmaları
  • Baygınlık hissi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.