Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir mi Kantaron Yağı Yanık Tedavisi

Kantaron Yağı Yanık İçin Nasıl Kullanılır Yanığa Kantaron Yağı Sürme

0 483

Kantaron Yağı Yanıklara İyi Gelir mi Yanıkta Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır. Kantaron yağı antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile yanıkların geçmesinde önemli rol oynar. Kantaron yağı ayrıca ciltte yanık izi kalmasını da engeller. Bu yağ içerek veya cilde sürülerek kullanılabilir. Kantaron yağının faydalarından istifade etmek için her gün 1 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Kantaron Yağının Yanığa Faydaları Nelerdir, Yanık İçin Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının yanıkların tedavisine etkisi büyüktür. Yanığın üzerine bir miktar süreceğiniz kantaron yağı sayesinde iyileşmeyi hemen fark edebilirsiniz. Yanık durumunda oluşan acı kantaron yağı sayesinde hemen geçmektedir. Ek olarak bu yağ yanıklarda mikrop kapma ve enfeksiyon oluşma riskini de azaltmaktadır.

Kantaron yağı ciltte önceden meydana gelen yanıklarda da kullanılabilir. Eski yanık izlerine biraz süreceğiniz kantaron yağı ile lekeleri azaltabilirsiniz.

Kantaron yağında bulunan bakteri karşıtı etkiler ciltte enfeksiyon meydana gelmesini engeller. Ayrıca bu yağdaki büzücü etkiler kanamayı kısa sürede durdurmaya yardımcı olur.

Kantaron yağında bulunan yenileme özellikleri ciltteki kesik ve yaraları çok çabuk iyileştirir.

Kantaron yağı ciltte kazara oluşan yanıklara ek olarak güneş yanıklarının da tedavisinde oldukça etkilidir. Korunmadan uzunca süre güneşlenme nedeniyle ciltte oluşan yanıklara kantaron yağı sürdüğünüzde cildinizdeki yanığın yanında ağrı ve acının da geçtiğini göreceksiniz

Yanığın geçmesi ve yanık izi kalmaması için her gün yanık üzerine sarı kantaron yağı sürebilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı yapılışında ilk adım kantaron bitkisinin kurutulmasıdır. Kurutma sonrasında ise çiçekleri kesilmeli ve bir cam kavanoza konulmalıdır. Ardından üzerine zeytinyağı dökülmelidir. Burada en önemli püf nokta cam kavanozun ağzının bir tülbent ile kapatılmasıdır. Bu şekilde hazırlanan kavanoz 5 gün güneş alan bir yerde bekletilmelidir. 5 gün geçtikten sonra ise kavanozun kendi kapağı kapatılmalı ve 45 gün boyunca yine aynı yerde bekletilmelidir. Son olarak da 45 gün ardından kantaron yağı temiz bir tülbent ile yeni bir kavanoz içine süzülmelidir. Elde edilen kantaron yağı güneş görmeyen bir yere konulmalıdır. Bu yağ 1-2 yıl kullanılabilir.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı genellikle birçok cilt problemi için kullanılsa da cildin genel sağlığını iyileştirmek, cildi pürüzsüzleştirmek, leke, morluk ve siyah noktaları geçirmek için de kullanılabilir. Yüzde T bölgesindeki leke ve siyah noktaları geçirmek için birebirdir. Bunun için biraz pamuk üzerine birkaç damla kantaron yağı damlatın ve sonrasında cilde masaj yaparak sürün. Kullanım öncesinde ciltte alerji testi için çok az sürüp denemeniz tavsiye edilir.

Kantaron yağının hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde cildin kendini daha hızlı onarmasını sağlar, cildi ölü hücrelerden arındırır.

Kantaron yağının yardımcı olduğu bir diğer problem ise pişiktir. Pişik hem bebeklerde hem de yetişkinlerde yaşanan bir problemdir. Pişikleri geçirmek için kantaron yağını çok ince bir tabaka şeklinde sürün. Alerji oluşmaması için pişik olan bölgeye kantaron yağını suyla incelterek sürmelisiniz.

Kantaron yağı doğal antiseptiktir. Bu yüzden piyasadaki hafif yara kremlerinden daha etkili olmaktadır. Meydana gelebilecek yatak yarası, kesik ve ameliyat izlerini geçirmek için gönül rahatlığıyla kantaron yağı kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.