Karaciğer Enzimleri Kaç Olmalı Yüksekse Nasıl Beslenmeli Tedavisi

Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması Yüksek Olursa Ne Olur Nasıl Düşer?

2 53.256

Karaciğer Enzimleri Neden Yüksek Çıkar Nasıl Düşürülür Yüksek Olması Tehlikeli mi?

Karaciğer enzimlerinin yüksek olması vücutta iltihap bulunduğuna yahut karaciğer hücrelerinin çeşitli nedenlerden zarar görmüş olduğuna işaret eder. Yapılan kan testinde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmediğini gösterir.İsminden de anlaşılacağı üzere karaciğer enzimleri,karaciğer hücrelerinde yer alan enzimlerdir. Kanda yüksek oranda bulunan karaciğer enzimleri karaciğer hasarının göstergesidir.

Bir kişi herhangi bir karaciğer hastalığından muzdaripse,bu durum karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olabilir. Neyse ki,birçok vakada karaciğer enzimlerindeki bu yükselişin geçici bir durum olduğu ve karaciğerde hasar bırakmadığı görülmüştür.

Böyle bir durumda oranı yükselen iki tür karaciğer enzimi vardır.Bunlar Alanine Transaminase(ALT) ve Aspartate Transaminase’dir.

Karaciğer Fonksiyon Testi

Kan testi ile yapılan karaciğer fonksiyon testi kanda yüksek oranda karaciğer enzimi içerip içermediğini belirlemeye yönelik yapılır.

Karaciğer altta yatan karaciğer hastalığı yüzünden zarar gördüğünde,karaciğer enzimlerinin kanda yoğunlaşması artar ki bu durum karaciğer kan testiyle kolayca belirlenebilir.

Bu kan testi kişide karaciğer hastalığını belirlemek amaçlı yapılır ek olarak hastanın sağlığını değerlendirmek için de ayrıca faydalıdır.

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Alkol Bağımlılığı

Alkol tüketimi karaciğer enzimlerinin yükselmesinin ana sebeplerinden biridir. Aşırı alkol alımının karaciğerin işlevlerine olumsuz etkisi olur. Bunun sonucunda karaciğerdeki enzimler yükselir.

Tümör

Karaciğer tümörü (karaciğer kanseri) ya da diğer karaciğer hastalıkları karaciğerin işlevleri engelleyebilir ve bunun sonucunda karaciğer enzimlerinin kan dolaşımına sızmasına sebep olabilir.

Obezite

Obezit yani aşırı kilo da karaciğerdeki enzimlerde artışa neden olabilir. Hareketsiz bir yaşam şekli sürmek ve abur cubura düşkünlük de kandaki karaciğer enzimlerini artırır ve obeziteye sebep olur.

Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme de karaciğer enzimlerindeki yükselmenin bir diğer nedenidir. Önemli besinlerin eksik olduğu beslenme düzeni karaciğer sağlığına zarar verici olabilir ve yüksek karaciğer enzimi tanısının konulma ihtimalini arttırabilir. Ağır işleyen karaciğer ya da karaciğer hastalıklarının başlangıcı sağlıksız beslenme ile ilintilidir. Bu yüzden,sağlıklı yemekleri seçmek karaciğerin verimliliğini artırmada ve kandaki karaciğer enzimlerinin yoğunlaşmasındaki sıkıntıyı önlemekte faydalı olabilir.

Şeker hastalığı, obezite, safra kesesinde taş bulunması,karaciğer kanseri ya da hipotiroid,hemokromatoz(vücudun aşırı demir emmesi) mononükleoz ve Wilson hastalığı gibi diğer hastalıklar da karaciğerde enzimlerde yükselmeye yol açabilir.

Hepatit A,B ve C,kas distrofisi,pankreatit,polimiyozit,steroid yapıda olmayan iltihap önleyici haplar ve asetaminofen gibi ilaçların karaciğerin işlevine zarar verdiği ve yüksek karaciğer enzimlerine yol açtığı bulunmuştur.

İlaçlar

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar kandaki karaciğer enzim oranını artırabilir. Örneğin,antibiyotikler, steroid yapılı olmayan iltihabı önleyen ilaçlar da karaciğerde enzimlerde yükselme yapabilir. Bunlar bazıları şunlardır: niacin gibi yüksek kolesterol seviyesini düşüren ilaçlar, valproicacid,fenitoin ve carba mazepin gibi nöbetleri kontrol eden ilaçlar. Aketaminofen,ibuprofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler,hidralazin,amiodarone ve quinidin,gibi kalp ve damar ilaçları

Karaciğer Enzimi Yüksekliği Belirtileri

Sarılık karaciğer enzim seviyesinde artışın en belirgin işaretidir.Bu durum gözlerin beyaz bölümünün,ağzın içindeki mukoza zarının ve cildin sarımsı renk almasıyla sonuçlanır. Ayak bilekleri,ayaklar ve bacaklar gibi vücudun alt bölümlerindeki anormal şişmeler de karaciğer enzimlerinde yüksekliğin bir diğer belirtisidir.

Kan dolaşımındaki yüksek karaciğer enzim seviyesi baş ağrısı ve şiddetli vücut ağrılarına sebep olabilir.

Şiddetliden orta seviyeye bölgesel cilt kaşıntısı oldukça yaygın olan başka bir belirtidir.

Karaciğer Enzimi Yüksekliğinin Diğer Belirtileri

 • Aşırı halsizlik
 • Tükenmişlik
 • Yorgunluk
 • Koyu renkli idrar
 • Mide ağrısı
 • Karaciğer bölgesinde ağrı
 • Ten renginin, gözlerin akının sarı olması

Karaciğer Enzimi Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Karaciğer enzimleri yüksekliğinin tedavisi bu duruma neden olan hastalığın tedavi edilmesiyle gerçekleşir.

Eğer problem herhangi bir ilacın yan etkilerinden kaynaklanıyorsa,bu durum doktora bildirilip ilaç muadili ile değiştirilir.

Yüksek karaciğer enzimi tanısı konulan insanlar yaşam tarzları ve beslenme düzenlerinde değişikliğe gitmek zorundadır. Bu kişilerin antioksidan bakımından zengin olan taze meyve ve sebzeleri yemeleri ve yağlı yiyeceklerin alımını azaltmaları gerekir.

Düzenli egzersiz yapmalıdır. Örneğin her gün 1 saat yürümelidir.

Doktorlar aynı zamanda enzim seviyelerini düşürmek için alkol tüketimini kesmelerini tavsiye ederler. Ayrıca süt dikeni hapı gibi ilaçlar yüksek karaciğer enzimini düşürme tedavisi için kullanılır.

Su içmek: Günde en az sekiz bardak su içmek vücuda zarar veren toksinleri atarak karaciğere yardım etmek için en iyi yöntemdir.

Eğer sağlıklı bir karaciğere sahip olmak ve yüksek karaciğer enzimini azaltmak istiyorsanız,alkolden uzak durun ,yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmeyin çünkü bunlar karaciğere ağır gelmektedir.

Kırmızı et,baharatlar ve yağlar karaciğeri olumsuz etkileyeceği için bunların tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Karaciğerinize zarar veren yiyeceklerden uzak durun. Bunun yerine,meyve ve sebzeleri ve yağsız protein kaynaklarını tercih edin.Sağlıklı beslenmek yüksek karaciğer enzimlerini düşürmenize yardımcı olabilir ve uzun vadede karaciğerinizi koruyabilir.

Sağlıklı beslenin: Bu ifade çoğunlukla karaciğer enzimlerini dengelemeye yardımcı olacak yeşil sebzeli,yüksek lifli yiyecekler,antioksidan özelliklere sahip besinler ve brokoli,karnabahar,Brüksel lahanası,kırmızı turp ve hatta yabani turp gibi sebzeleri yiyeceğiniz anlamına gelmektedir. Özellikle kırmızı pancar karaciğer enzimlerini düşürmek için çok faydalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Karaciğer Enzimlerini Düşüren Karaciğeri Yenileyen Temizleyen Kür Tarifi
Malzemeler

 • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
 • 5-6 damla limon suyu
 • 5-6 dal maydanoz

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri blenderdan geçirip sıvı kıvamına getirin ve sabahları aç karnına içiniz. Bu kürü 15 gün uygulayın 1 hafta ara verin 1 haftanın ardından 15 gün daha uygulayın. Toplam 1 aylık kürü tamamlayınız.

2 Yorumlar
 1. Mustafa diyor

  Çok faydali

 2. elif diyor

  Merhaba bu kürü hamileler yapabilir mi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.