Karaciğerde Lezyon Görülmesi Anlamı Bitkisel Tedavi

Karaciğerde Lezyon Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 10.182

Karaciğerde Lezyon Ne Demek Tehlikeli mi Kanser mi Ağrı Yapar mı Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yüzeyindeki anormal dokular, anormal büyümeler karaciğer lezyonu olarak adlandırılır. Karaciğer lezyonu iyi huylu (kanser olmayan) ya da kötü huylu (kanser) olabilir. Karaciğer lezyonları genellikle kansersiz, iyi huyludur. Bazen karaciğerdeki lezyon yığınları (tümörler) ağrısızdır ve hiçbir belirti göstermezler. Eğer karaciğer lezyonu hiçbir belirti göstermiyorsa tedavi gerektirmez fakat karaciğerdeki kanserli lezyonları hemen tedavi edilmesi gerekir. Lezyon katı ya da kistik (sıvıyla dolu) olabilir. Lezyon karaciğer dokusundaki bir tür anormal büyümedir.

Karaciğerde Lezyon Belirtileri

Ağrı – İyi huylu ya da kötü huylu oluşuna bakılmaksızın, karaciğerde ağrı en yaygın belirtidir. Basınçlı ağrı karaciğer dışına sıçrayan daha geniş lezyonlarda hissedilir.

Şişkinlik – Karaciğerde lezyon, midede şişlik olarak belirti verilebilir. Şişkinlik hissi hem alt hem üst karında olabilir. Oldukça rahatsız edici bir belirtidir ve gaz önleyici ilaçların yardımıyla rahatlatılamaz. Genellikle yaşayacağınız karaciğer lezyonu belirtilerinden ilkidir.

Bulantı – Bu da ilk oluşacak karaciğer lezyonu belirtilerinden biridir. Bulantı safranın tıkalı hale gelip karaciğerden safra kesesine akmasından kaynaklanır.

Sarılık –  Sarılık da karaciğer lezyonu belirtileri arasında yer alır. Sarılık karaciğerinizdeki işlev bozukluğunun bir sebebidir ve yeni doğanlarda oldukça yaygındır. Toksinlerin kanınızda toplandığını gösteren ve bu yüzden karaciğerin bu zehirleri süzememesinden kaynaklanan göz beyazlarının ve cildin sararması olarak nitelendirilir.

Kanama – Kanama karaciğer lezyonunun bir diğer belirtisidir. Kistler ve diğer karaciğer lezyonu tiplerinde nadiren kanama meydana gelir.

Karaciğerde Lezyonun Sebepleri Nelerdir?

Kan Damarlarında Ur

Kan damarlarındaki urlar kan damarı kitlesi içeren iyi huylu tümörlerdir. Hiçbir belirti göstermezler. Doktorlar genellikle bu urları başka amaçlarla yapılan ultrason, CT taraması ve MR testlerinde fark ederler. Bir ya da daha fazla sayıda tümör olabilir fakat çoğunlukla tedavi gerektirmez. Kan damarlarındaki urların kesin sebebi bilinmemektedir ancak urların gelişiminde östrojen hormonunun rol oynadığına inanılır.

Sarkodoz

Sarkodoz karaciğerde lezyonlara yol açabilen, sebebi bilinmeyen kronik bir hastalıktır. Lezyonlar belirti göstermezler. Sarkodozlar aynı zamanda akciğer, lenf bezleri ve tükürük bezlerinde nodül oluşumuna yol açabilir

Kistik Hastalık

Kistik hastalıklar sıklıkla karaciğerde lezyon oluşumuyla sonuçlanırlar. Sıvı dolu katı kitleler fark edilebilir.

Adenom

Karaciğerde adenom bulunması da karaciğerde lezyona neden olabilir. Adenom birçok organı etkileyebilen iyi huylu ya da kanser olmayan bir tümör türüdür. Doğum kontrol haplarının aşırı kullanımı kadınlarda adenoma sebep olabilir.  Adenomlar ultrason ya da MR aracılığıyla tespit edildiğinde, doğum kontrol hapının bırakılması tavsiye edilir. Adenomlar bulantı, kusma, ateş ve nadiren kanamaya yol açabilir. Kişi tuhaf bir karın şişkinliği hissi yaşayabilir. Adenomların %10’u kanserlidir.

Basit Karaciğer Kisti

Doğuştan gelen bir karaciğer lezyonu oluşumudur. Karaciğer dokusunun içinde tek bir kist bulunur, 8cm büyüklüğe sahip çapta olabilir. Belirtileri hafifletmek için kistler karın boşluğuna akıtılır.

Karaciğerde Lezyonun Diğer Nedenleri

 • Hastalıklar ve yaralanmalar
 • Parazitik ve bakteriyel enfeksiyonlar
 • Siroz
 • Kazalardaki karaciğer yaralanmaları
 • Hemokromatoz (vücuttaki fazla demir karaciğer dokusuna hasar verir)
 • Kronik hepatit B ve C
 • Polikistik Karaciğer Hastalığı (PCLD)
 • Genetik etkenlerden kaynaklanan karaciğer hastalıkları
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yetersiz beslenme
 • Koledokal Kistler

Karaciğerde Lezyon Tedavisi

Karaciğerde lezyon tedavisi oluşum sebebine bağlıdır. Bazı lezyonlar herhangi bir tedavi gerektirmezken bazı ameliyatla ortadan kaldırılır. Karaciğerdeki lezyonun tehlikeli olup olmaması lezyonuna göre değişir.Karaciğerden parça alınması bazen bu durumun nedenini tespit etmek için uygulanabilir. Marsupiyalizasyon kistlerin içinin boşaltılmasında uygulanır. Kanserli lezyon tedavisi kanserin hangi aşamada olduğuna göre değişir.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Karaciğerde Kist Bitkisel Tedavi

Malzemeler
Kibrit otu
Çörek otu yağı
keçi boynuzu pekmezi
Yapılışı
1 bardak suyu kaynatın. İçine 5-6 gram kibrit otu atıp 5 dk kaynatın.
5 dk sonra süzün. Ilık haldeyken akşam yemeğinden en az 2 saat sonra için.
Buna 1 ay boyunca devam edin. Her defasında taze hazırlanmalıdır.
İçine bal, şeker vb şey ilave etmeyin.
Takviye olarak günde 1 defa, aç karına 1 yemek kaşığı çörek otu yağını tüketebilirsiniz. Veya takviye olarak soğuk preslenmiş keçi boynuzu pekmezi de yiyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.