Kasık Fıtığı Ameliyatı Olanların Yorumları Nasıldır?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

1 709

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasık fıtığı ameliyat en sık yapılan ameliyat türlerindendir. Kasık fıtığı ameliyatlarında açık olarak yapılan ameliyatlarda iyileşme süresi 3 ayı bulmaktadır. Ancak bu hastalar 1 yıl boyunca düzenli olarak doktor kontrolünden geçmektedir. Ayrıca hastaların 1 yıl boyunca kendilerine dikkat etmeleri de gerekmektedir. Bu sürede ağır cisimler kaldırılmamalı ve fiziksel herhangi bir zorlanmadan kaçınılmalıdır. Aksi taktirde ameliyat olan bölgede yırtılmalar kaçınılmaz olacaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı İyileşme Dönemi Nasıldır?

 Dr. Ahmet Bekin Anlatıyor:

  • Ameliyat sonrasındaki 1.gün hastanede kalması gereken hasta için ilk 3 gün dikkat edilmesi gereken dönemdir.
  • 2. gün hastaneden çıkarılan hasta ilk 1 hafta ağrılar yaşayabildiği için ağrı kesici ilaçlar faydalı olmaktadır.
  • Ameliyat sonrası 3. Gün hasta banyo yapabilir ve işe başlayabilir.
  • Ameliyat sonrası 1. hafta havuza girilebilir.
  • Ameliyat sonrası 3. hafta ise artık hasta yürüyüşe başlar ve 4. haftadan itibaren düz koşu yapabilir.
  • Kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar 2. ayın sonunda az bile olsa ağırlık taşımamalıdır. Bu konu ameliyat esnasında yapıştırılan yamanın vücuda yapışıp tutunması için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında sıraladığımız bu önlemler dikkate alınırsa iyileşme 2 ay içinde olacak ve fıtık tekrarlama riski ortadan kalkacaktır.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir kasık fıtığı ameliyatı sonra iyileşme süreci hakkında şu bilgileri veriyor:

Kasık fıtığı sonrası ameliyathaneden odaya alınan hasta uyanana kadar izlenir. Ameliyat sonrası 2 gün ağrılar görülmesi gayet normaldir ve bu ağrılar için doktorunuz bazı ağrı kesici ilaçlar verebilir. Ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalınması gereklidir.

Kasık fıtığı ameliyatı eğer genel anestezi ile yapılmışsa hasta 6 saat sonra sulu gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Eğer ameliyat spinal veya sınırlı uyuşturma ile yapılmışsa ağızdan beslenmeye anesteziye oranla daha erken başlanmaktadır.

Ameliyattan 6 saat sonra destekli yürüyüşler yapılabilmektedir. Ameliyat eğer kapalı yapılmışsa ve herhangi bir problem yoksa bir hafta sonra duş, yürüyüş, araba sürme ve cinsel ilişki gibi normal aktivite düzenine geçilir. Ameliyattan 2 hafta sonra ise kontrol yapılmaktadır.

Kasık Fıtığı Tekrarlar mı?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir bu konuda şu bilgileri veriyor:

Fıtığın tekrarlaması: Açık veya kapalı olarak da yapılan kasık fıtığı ameliyatlarında fıtığın tekrarlama riski çok azdır. Fıtık ameliyatı olan kişiler eğer seker hastalığı, obezite ve kolajen doku hastalıkları olanlarda bazı komplikasyon riskleri olabilir. Aynı zamanda komplikasyon görülme riski ameliyatı yapacak doktorun uzmanlığı ve tecrübesine bağlı olarak da değişecektir. Bu sebeple ameliyatı yapacak cerrahın işinde uzman olması çok önemlidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Olanların Yorumları Nasıldır?

1.Yorum

Kasık fıtığı ameliyatımı 7 yıl önce oldum. Doktorumun uyarılarına uyarak yırtılma riskini önlemek için dikişlerim alındıktan sonra yaklaşık olarak 1,5 ay zorlamamaya özen gösterdim.  Ameliyat sonrasında 2 ay geçtikten sonra normal harekat düzenime geri döndüm.  Kasık fıtığı ameliyatı olanlar ilk 1,5 ay çok dikkatli olmalı.

2.Yorum

Kasık fıtığı ameliyatım ağ örme tekniği ile 2 hafta önce oldum. Doktorum 5-6 hafta zorlamamam gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Ben yüzmeyi ve bisiklet sürmeyi çok seven biri olduğumdan bu aktivitelerime ne zaman döneceğim benim için önemli. Doktorum bisiklet sürebileceğimi ama çok zorlamamam gerektiğini söyledi. Ayrıca pansuman yapan asistan doktorum ise pansuman sonrası denize girmemem gerektiğini söyledi. Bu süre ne kadar sürecek meraktayım.

1 yorum
  1. Büşra diyor

    21 yasindayim bn cenemde kıt kıt sesler geliuot sabah klktigimda duzgub kahvlti ypmiyorum solcenenm kasiyor ve diger sag çenem kıt diyince rahatliyot ama hala ses oluyor nbmam lazim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.