Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Fıtık Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Göbek Fıtığı Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İlişki

0 1.584

Fıtık Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Bel fıtığı ve kasık fıtığı sık karşılaşılan sorunlardandır. Fıtık ameliyatı, bel fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtığı olanların en çok merak ettiği suallerden biri de fıtık ameliyatı sonrası cinsel ilişkidir. Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

Günümüzde yapılan bel fıtığı ameliyatları sonrasında iyileşme çok kısa sürmektedir. Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hastanın normal cinsel yaşamına dönmesi genel olarak 1 haftayı bulurken fıtık ve ameliyatın durumuna göre değişebilmektedir. Bel fıtığı olduktan sonra ilk cinsel ilişkiden önce kişiler sıcak banyo yapılmalı ki bu sayede vücut kasları gevşer ve ağrı yaşanması engellenir.

Dahası bel fıtığı sonrası girilecek cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken diğer şey ise pozisyon seçilmesidir. Bayanlarda cinsel ilişki esnasında belin yastık ile desteklenmesi yardımcı olacaktır. Erkekler ise, ameliyat olduklarını unutmamalı, daha dikkatli olmalıdırlar.

Cinsel İlişkiye Kasık Fıtığı Ameliyatından Sonra Ne Zaman Girilebilir?

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında cinsel ilişki için kesin bir süre söylemek zordur, ancak genel olarak 1 hafta sonrasında cinsel yaşama geri dönülebilmektedir. Fakat ileri derecede büyük kasık ameliyatlarında cinsel yaşama dönmek için 1 yıla kadar beklenilen durumlarda oluşabilir.

Kasık Fıtığına Bağlı Cinsel Sorunlar Ameliyattan Sonra Düzelir Mi?

Kasık fıtığı ameliyatı sonucunda sorundan ziyade birçok iyi sonuçlar doğacaktır. Bu sonuçlar hem psikolojik hem de organik olduğundan eğer cinsel yaşamda problem belden kaynaklı ise cinsel yaşam kalitesinde gözle görülür şekilde arttırmaktadır.

Kasık Fıtığı Ve Fıtık Ameliyatı Sonrası Ağrılı Cinsel Aktiviteye Neden Olur Mu?

Kasık fıtığı olan kişilerin yaklaşık olarak %30’unda cinsel yaşamda problemler görülmektedir. Bu tür ameliyatlar sonrasında ise hastaların yaklaşık olarak %10’unda cinsel problemlerde azalma olduğu bilinmektedir. Kasık fıtığı ameliyatı olanların %2’sinde ameliyat sonrasında ağrı yaşanabilmektedir. Ağrı sebebi genellikle dikiş kaynaklı laparoskopik onarımda yamanın tespitinde kullanılan zımba sebepli olmaktadır. Eğer ağrılar zımba sebepli ise şiddetli olabilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı olan erkeklerde bazen kanlı boşalmalar da yaşanabilir. Kasık fıtığı ameliyatı için uygulanan hem açık hem kapalı ameliyat yöntemlerinde önemli olan ameliyatı uygulayan doktorların uzman ve işlerinin ehli olmalarıdır. Eğer ameliyat sebepli dikiş yerinde komplikasyonlar gerçekleşirse dikiş yerleri doku yapıştırıcı ile tamir edilebilir. Ancak bu doku yapıştırıcıları pahalı olabilmektedir.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki İle İlgili Sorular Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Hocam kasık ve göbek fıtığı ameliyatı oldum Başarılı geçti. 48 yaşındayım. Ne zaman normal cinsel hayatıma devam edebilirim.

CEVAP

Dr. İlker Sönmez’in cevabı:( Cinsel aktivitenin başlaması için en az 10 gün beklemek gerekir. Ancak hareket esnasında ağrılarınız mevcut ise süreyi uzatmakta fayda vardır.)

Sual: Merhaba Hocam; 1 hafta önce sol kasık fıtığı ameliyatı oldum. Ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girebilirim.? Bu konuda çok soru sorulmuş fakat çok değişik cevaplar olduğu için kafam karıştı. 1.5-2 ay diyende var sizin gibi 1 hafta 10 gün diyende. Konuya açıklık getirirseniz sevinirim

CEVAP

Dr. Alaaddin Özturk’ün cevabı:( Bu konuda yaptığım araştırma sonucuna göre bir haftadan sonra cinsel ilişkiye başlayanlar oldukça fazla. Tıbbi olarak da ağrınız ne zaman müsaade ediyorsa o zaman başlayabilirsiniz.)

Sual: Bel fıtığı ameliyatı oldum doktorum 15-20 gün sonrasında cinsel yaşama döneceğimi söyledi ben 10.günde pasif pozisyonda cinsel ilişki yaşayabilir miyim?

CEVAP

Dr. Cem Atabey’in cevabı:( hekiminizin dediği gibi belinizi (ameliyat bölgesini) zorlamamak kaydıyla altta sız olacak şekilde 20.günde ilişkiye girebilirisiniz)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.