Kaz tüyü mü yün mü pamuk yorgan mı yorgan seçimi önerileri

Yorgan satın almak isteyenlere yorgan çeşitleri ve özellikleri

0 179

Yorgan satın almak isteyenlere yorgan çeşitleri ve özellikleri

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte en çok ihtiyaç duyulan eşyalardan birisi şüphesiz ki yorganlardır. Kaz tüyü, elyaf, yün ve pamuk gibi farklı materyaller ile yapılan birçok farklı dokuda yorgan çeşidi bulunmaktadır.

Evlerde en çok kullanılan ve vazgeçilmez yorganları seçerken ihtiyacınıza uygun olanı tercih etmeniz önemlidir. Satın alacağınız yumuşak ve kaliteli yorganlar ile uyurken vücudunuzu hem sıcak hem de konforlu tutabilirsiniz.

Hangi Yorganı Tercih Etmeliyim?

Piyasada satılan birçok farklı yorgan çeşidi bulunmaktadır. Özellikleri ve kullanılan materyalleri farklılık gösteren yorganları seçerken ihtiyaç ve zevklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıda çeşitli yorganlardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yün Yorgan

Yorganların arasında en sıcak tutanlar muhakkak ki yün yorganlardır. Performans açısından ilk sırada gelen bu yorganların en büyük dezavantajı ağır olmaları ve temizliklerinin de zor olmasıdır. Bu yüzden de yün yorganlar genellikle çok soğuk bölgelerde kullanılmaktadır. Gece tüm gün üzerinizde duracak yün yorganlar sizi her ne kadar sıcak tutsa da ağırlığı sebebiyle sizi yoracaktır. Temizliğinin yapılması da oldukça meşakkatlidir. Ilıman iklime sahip bir şehirde yaşıyorsanız yün yorganlar sizin için iyi bir tercih olmayacaktır.

Kaz Tüyü Yorgan

Yün yorganlardan sonra sıcak tutma konusunda iyi olan yorganlardan birisi kaz tüyü yorganlardır. En soğuk bölgelerde bile sıcak tutma özelliğine sahip kaz tüyü yorganlar hafif ve yumuşak olmaları sayesinde uyku anında oldukça iyi konfor sağlamaktadır. Kaz tüyü yorganlarının gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere 2 tüy çeşidi bulunmaktadır. Yorgandaki gıdık tüyü oranı arttıkça yumuşaklık, hafiflik ve sıcak tutma oranı yükselmektedir. Tercihinizi bu bilgilere göre belirleyebilirsiniz.

Pamuk Yorgan

Yorgan modellerinden bir diğeri ise pamuk yorganlardır. Pamuk yorganların en büyük özelliği hava hapsetme özelliğine sahip oldukları için yalıtım gücü çok iyidir. Dolayısıyla pamuk yorganlar kişiyi uzun süre sıcak tutma özelliğine sahiptir.

İpek Yorgan

İpek yorganlar, saf ipek doldurulması ile elde edilmektedir. İçine saf ipek konulan ipek yastıklar da mevcuttur. İpek yorganlar oldukça hafif ve yumuşak oldukları için sağladığı konfor oldukça iyidir. Ek olarak alerji karşıtı olduğu için alerjik insanların da kullanımı için idealdir. Eğer sizin de alerjik hassas bir bünyeniz varsa ipek yorgan kullanımızı öneririz. İpek yorganlar toz tutmadıkları için astım ve bronşit hastalarının tercih etmesi gereken bir yorgan çeşididir. Ayrıca, yapısı hafif ve yumuşak olduğu için sizi terletmez ve mevsim geçişlerinde bile kullanıma uygundur.

Elyaf ve Silikon Yorgan

Bahar aylarında kullanabileceğiniz bir yorgan çeşidi ise elyaf ve silikon yorganlardır. Özellikle de eviniz sıcaksa, çok aşırı sıcak tutmayan elyaf ve silikon yorgan tercih edebilirsiniz. Piyasada oldukça yaygın olarak satılan bu yorganlar diğer yorgan çeşitlerine göre oldukça uygun fiyatlıdır. Bu yönüyle fiyat-performans ürünü olan bu yorganların özellikle yün yorgana göre sıcak tutma konusunda oldukça başarısız olduğunu bilmelisiniz.

Diğer Yorganlar

Üstte sıraladığımız ve açıkladığımız yorgan çeşitleri dışında az bilinen yorgan modelleri de vardır. Bunlar: Tela, Mikrojel, Mikrofiber, Isı Dengeleyici, Bambu ve Dört Mevsim Yorganlardır. Yorgan seçiminizi ayırdığınız bütçe, yaşadığınız bölgenin iklim şartları ve evinizin ısınma durumuna göre seçmeniz iyi olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.