Kediler Neden Sahibinin Yanında Kucağında Uyur?

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur? Uzmanlar Bildiriyor

0 421

Kediler Neden Sahibinin Yanında Kucağında Uyur?

Kedilerin sahipleri yanında uyuması büyük bir merak konusudur ve bu yüzden konuyla ilgili çeşitli araştırmalar da yapılmaktadır. Bu yazımızda kesin olmamakla birlikte bu konu üzerinde durulan fikirler hakkında bahsedeceğiz.

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Vücudunuzun Sıcak Olması

Kedilerin sahipleriyle uyumalarının bir sebebi sahiplerinin vücut sıcaklıklarından etkilenmelidir. Eğer kedilerin bulundukları ortamda ısıtıcı veya şömine yoksa ısınmak için sahiplerinin vücutlarını tercih etmektedirler.

Hayvanlar vücutlarını ısıtmak ve uyumak için güneş altında uyuklarlar. Güneş olmadığı zaman ve geceleri vücutlarının ısı ihtiyacını başka bir kaynaktan aramaya başlarlar. Bu durumda ise en doğru tercih insan vücudu ile temas etmek olacaktır. Kediler yaz aylarında bile sıcağa gereksinim duyarlar. Kış aylarında da battaniye ile uyuyan sahiplerinin yanlarına gitmeyi tercih ederler.

Kendilerini Rahat Hissettiklerinden Dolayı

Kediler en çok rahatlığı severler. Tam bu konuda insan vücudu onlar için en rahat yerlerden birisidir. Bu yüzden kediler sahiplerinin kucağına patilerini, karnını ve başını koyarak uzun süre yatmayı severler.

Sahiplerin Kokusunu Tanıdıkları İçin

Kedilerin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden kediler bildikleri kokuya yakın olmak isterler. Bu sayede güvende ve mutlu hissederler.

Sizin Yanınızda Kendini İyi Hissetmeleri

Köpek vücudu sahiplerinin yanında mutluluk hormonu salgıladığı kanıtlanan bir gerçektir. Fakat kedilerde bu yok olmasına karşın kediler sahiplerinin yanında iyi hissederler.

Sahiplerini Sevmeleri

Kediler çok belli etmese de sahiplerini severler. Diğer evcil hayvanlara oranla daha az dost canlısı görünen kedilerin sahipleri yanında uyumak istemeleri sevgilerindendir. Köpekler gibi vücut dilleriyle belli edemeyen kediler sevgilerini sahiplerinin yanında uyuyarak belli etmektedirler.

Sizi Hastalıklar Konusunda Uyarmak İçin

Kedilerin bazı hislerinin çok güçlü olduğundan bahsetmiştik. Kedilerin sahiplerinin vücutlarının hep aynı yerinde uyumaya ısrarcı olmaları bir şey göstermeye çalıştıklarını gösterebilir. Kedi sahiplerinde bir hastalığı hissediyor olabilir. Bu durum endişe edici olmasa da sahiplerin kendilerini bir kontrole götürmeleri iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.