Kepek Neden Olur, Saç Neden Kepeklenir KepektenNasıl Kurtulurum?

Kepeğe Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Saçtaki Kepek Nasıl Gider Ne Geçirir?

0 10

Saç Kepeği Nedir?

Saç kepeği, tıpta seboreik dermatit olarak bilinen yaygın görülen bir saç derisi hastalığıdır. Bu sorun, cildin kuru olmasından, yağlı derinin tahriş edilmesinden, bakterilerin çoğalmasından ve deri yüzeyinde oluşan mantardan, iltihaplı cilt problemlerinden ve bunun gibi diğer faktörlerden meydana gelmektedir. Saç kepeği saç derisi yüzeyindeki kuru cilt pullarının aşırı oluşumuyla birlikte kaşıntıya da neden olur.

Saç kepeği, sağlıklı bir saç bakım rutini izleyerek kontrol altına alınabilir. Bunun için basit, doğal evde yapılabilecek tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemlerin sonuç göstermesi için zaman gereklidir ancak sorunun tamamen etkili bir şekilde tedavi edilebildiği doğrudur.

Saçta Kepek Neden Olur?

 • Saç temizliğine riayet etmemek, saçları düzenli yıkamamak, yahut saçların çok sık yıkanması
 • Saçlarını düzenli taramamak
 • Saç cildinin çok yağlı veya çok kuru olması
 • Saç derisinde mantar, egzama sedef vb cilt hastalıkları
 • Saç sampuanına veya saç bakım ürünlerine alerji
 • Soğuk ve kuru hava
 • Sık sık saç bakım ürünlerini, saç düzleştiricileri kullanma
 • Genetik yatkınlık
 • Bazı vitamin eksiklikleri
 • Hormonlarda dengesizlikler
 • Şampuandan sonra saçı yeteri kadar suyla durulamama

Saç Kepeği İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Saç kepeği doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise elma sirkesidir. Saç kepeğinden kurtulmak için en etkili yöntemdir. Bu yöntem saç derisinin pH dengesini yeniler böylece mantar oluşumunu engeller. Aynı zamanda doğal bir saç arındırıcısı olarak görev yapar ve tıkanmış gözenekleri ve kıl foliküllerini temizlemeye yardımcı olur.

 1. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir kaba alın.
 2. 2 yemek kaşığı suyu içine karıştırın ve içine 15 ila 20 damla çay ağacı yağı damlatın.
 3. Masaj yaparak saç derisine uygulayın. Birkaç dakika sonra saçını durulayın.
 4. Bu yöntemi haftada iki ya da üç kez uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, mantar önleyici özelliği sayesinde saç kepeği sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca kuru saç derisini nemlendirir ve kaşıntıdan kurtulmayı sağlar.

 • Bir miktar  katı haldeki hindistan cevizi yağı ile yarım limon suyunu karıştırın.
 • Saç derisine birkaç dakika masaj uygulayarak sürün.
 • En az 20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.
 • Bu yöntemi haftada iki ya da üç kez uygulayın.

Karbonat

Karbonat saç derisindeki ölü cilt hücrelerini dökmeye yardımcı olur ve fazladan yağı emer. Aynı zamanda saç derisinin ph seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve saç kepeğine neden olan mantarın oluşumunu azaltır.  Saç kepeğinden kurtulmakta etkili rol oynar.

 1. Islak saça bir avuç dolusu karbonat sürün.
 2. Birkaç dakika sonra, ılık suyla saçı iyice durulayın.
 3. Bu yöntemi haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Not: Bu yöntemi uyguladıktan sonra saça şampuan sürmeyiniz.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke saç kepeği için en iyi doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Sirke, saç derisindeki mantar oluşumunu önleyen ve kaşıntıyı hafifleten asetik asit içerir.

 • İki bardak suya yarım bardak beyaz sirke ekleyin. Saçınızı şampuanladıktan sonra bu karışımı kullanarak saçlarınızı durulayın.
 • Başka bir seçenek, iki bardak beyaz sirke, bir bardak zeytinyağı ve üç bardak su karışımı ile saç derinize masaj yapmaktır. 10 dakika sonra durulayın ve hafif şampuan kullanarak saçlarınızı şampuanlayınız.

Bu çözümlerden birini haftada bir veya iki kez uygulayın.

Zeytinyağı

Saç derisinin kuruluğu sorunu doğal bir nemlendirici görevi yapan, doğal zeytin yağı ile iyileştirilebilir.

 1. Biraz ılık oluncaya kadar zeytinyağını ısıtın.
 2. Saç derisine masaj yaparak uygulayın ve ardından saçınızı sıcak bir havluyla sarın.
 3. En az 45 dakika boyunca veya gece boyunca bekletin ve sonra saçınızı şampuanlayıp, kremleyin.
 4. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, içerisinde kepek için iyi bir tedavi yöntemi haline getiren güçlü mantar önleyici özelliğine sahiptir.

 • Saçınızı yıkayacağınız zaman şampuanınızın içine birkaç damla çay çiçeği yağı ekleyin. Şampuanın 25 gramı başına bir damla yağ ekleyin.
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağına ya da hindistan cevizi yağına birkaç damla çay ağacı yağı ilave ederek de yağı seyreltebilirsiniz. Saça uygulayın, en az 30 dakika boyunca veya bir gece boyunca bekletin ve sonra saçınızı yıkayın. Bunu haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Limon Suyu

Limon suyu, mantarla mücadele ederek kepeği yok eden asitler içerir. Aynı zamanda saç derisindeki kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 • Bir bardağın dörtte biri kadar sade yoğurdun içine yarım limon suyunu karıştırın. Saçınıza ve saç derisine uygulayın. Durulamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin ve saçınızı şampuanlayınız.
 • Alternatif olarak, biraz suyla karıştırılmış birkaç tatlı kaşığı limon suyu ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Durulamadan önce 5 dakika bekletin ve saçınızı şampuanlayınız. 

Bu yöntemlerden herhangi birini haftada birkaç kez uygulayın.

Aspirin

Aspirin, saç derinizi pul pul dökerek kepekten arındırmaya yardımcı olabilecek salisilik asit içerir.

 • 2 aspirini ezip toz haline getirin ve bir damla şampuanla karıştırın. Bu karışımla saç derinize masaj yaparak saçınızı yıkayın. Birkaç dakika bekletin ve ardından saçınızı iyi bir şekilde durulayın. Eğer isterseniz saçınızı tamamen aspirinden arındırmak için tekrar yıkayın.
 • Alternatif olarak, 3 aspirini ezin ve bir yemek kaşığı sirkenin içinde eritin. Saç derinize bu karışımla masaj yapın. Yarım saat bekletin ve ardından derinlemesine saçınızı temizleyin.

Aspirin gibi listerin de mantar önleyici özellikleri ve alkol içeriği sayesinde kepek tedavisinde kullanabilir.  Haftada 1 kez saçınızı durulamak için sadece listerin kullanın.

Çemenotu Tohumları

Çemenotu bitkisi, kepeği büyük çapta kontrol etmeye yardımcı olabilecek mantar önleyici ve yatıştırıcı özellikler içerir.

 1. Çemenotu tohumlarını iki ya da üç yemek kaşığı suda bir gece bekletin. Sabah tohumları öğütüp, ince bir macun haline getirin. Aynı zamanda buna bir tatlı kaşığı sade yoğurt ilave edebilirsiniz.
 2. Saç derinizin üzerine macunu uygulayın ve birkaç saat bırakın.
 3. Durulayın ve saçınızı şampuanlayın.
 4. Bu yöntemi haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Kepek için bu doğal yöntemleri kullanırken sabırlı olmayı unutmayınız. En iyi sonuçları almak için seçiminizi sürekli olarak takip etmeniz gerekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.