Kil Hamuru Nerede Satılır Nasıl Kullanılır?

Kil Hamuru Nasıl Yapılır Kil Hamurundan Neler Yapılır

0 79

Kil Hamuru Nerede Satılır Nasıl Yapılır ?

Kil hamurları anaokullarında ve kreşlerde kullanılmakta olup çocukların eğlenirken öğrenmesini sağlayan malzemelerden biridir. Kil hamurunu internet üzerinden satın alabilir, kırtasiyelerden, hobi malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Kil hamurunu kendiniz mi yapmak istiyorsunuz? O halde bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik mutlaka killi toprak kullanmanız da şart değildir. Bildireceğimiz malzemeler, kil hamuru yapabilmeniz için fazlasıyla yeterlidir.

Kil, hobi işleri alanında son dönemlerden itibaren giderek yaygınlaşan bir maddedir. Kil hamurlarının fırınlama gerektirmemesi ve uzun süre dayanıklı kalabilmesi de bu malzemenin kullanım oranını artırmıştır. Gerek yeni başlayanlar gerekse bu işe yıllarını vermiş olanlar kil hamuruna karşı büyük ilgi göstermekte ve çalışmalarında kil hamurundan destek almaktadır.

Sizler de ev yapımı kil hamuru hazırlayarak çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Peki kil hamuru nasıl yapılır? Şimdi tarifimize bakalım:

Kil Hamuru Malzemeleri

  • 1 su bardağı un
  • 3 su bardağı su
  • Çeyrek su bardağı tuz  (Tuz olmazsa olmazdır. Çünkü tuz, hamurunuzu sertleştirecektir. Bu yüzden tuz kullanmanız gereklidir.)
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ

Renklendirmek için gıda boyası ya da parmak boyası (Aktarlarda veya pasta malzemelerinin bulunduğu dükkanlarda gıda boyası satılmaktadır. Parmak boyasını da oyuncak mağazalarından yahut kırtasiyelerden temin edebilirsiniz.)

Kil Hamuru Yapılışı

Ev yapımı kil hamuru nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız öncelikle bunun gerçekten çok kolay olduğunu bilmelisiniz. Toprak kullanmaya da mecbur değilsiniz. İhtiyacınız olan şeyler yalnızca sıvı yağ, tuz, un ve sudur. Şayet renklendirmek isterseniz gıda boyalarından yardım alabilirsiniz.

İlk olarak tuzu, suyu ve unu karıştırarak hamur elde edene kadar yoğuruyoruz.

Hamur oluştuğunda tercihimize göre farklı renkte boyalar ekliyoruz ve her yerini iyice yoğuruyoruz.

Bu çalışmada tuzun önemi büyüktür. Zira tuz, hamurun bütünlük kazanması ve sertleşmesi için şarttır. Aşırı miktarda tuz kullanırsanız hamurunuz bir hayli sert olacaktır. Bu nedenle belirttiğimiz oranları göz önünde bulundurmalısınız. Hazırladığınız hamuru bir cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatarak muhafaza edebilirsiniz. Ancak kavanozun içerisinde hiç ıslaklık olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde saklayarak hamurunuzu yeniden kullanabilirsiniz.

Kil hamurundan elde edilen şekiller fırında pişirildikten sonra istenen renklerde boyanır.

Cam ya da plastik kavanozlara yerleştirilir.

Oyun hamurlarının kurumaması için kesinlikle dışarıda bırakmamalısınız. Küçük cam kavanozlara veya plastik saklama kaplarına koyabilirsiniz.

Kil Hamuru İle Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Kil hamuruyla oynamak, çocukların daha yetenekli ve üretken olmalarına katkı sağlayan bir etkinliktir. Bu tür oyunlar çocukların beyin gelişimine katkıda bulunur. Elbette kil hamuru sadece çocukların değil yetişkinlerin de kullanabileceği bir üründür. El becerinizi ilerletecek olan bu aktivite psikolojik açıdan da sizi rahatlatacaktır. Oyun hamuruna şekil vermek için hazır kalıplardan da yararlanabilirsiniz. Fakat unutmayın ki zevkleriniz ve hayal gücünüz de başarılı sonuçlar elde etmenizle doğrudan ilişkilidir.

Kil hamuruyla şekiller oluşturmak son derece pratiktir ve herkes bunu rahatlıkla yapabilir. El sanatları alanında daha da ustalaşmak istiyorsanız bu hamur ile vaktinizi keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Öte yandan bu uygulama hem ruhsal hem de zihinsel yönden oldukça faydalıdır. Bilhassa yoğun bir iş temposunda çalışan kişilere ve okul stresinden uzaklaşmak isteyen öğrencilere çok iyi gelecektir.

Kil Hamurundan Neler Yapılır?

Oyun hamuru ile yapılabilen her şey kil hamuru ile de yapılabilir. Örneğin ev için süs eşyaları, vazolar, kaseler, çiçek çeşitleri bu hamur ile yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.