Kınanın Ve Hint Kınasının Saça Faydaları Saç Dökermi İbrahim Saraçoğlu

Saça Kına Yakmanın Faydaları Kına Saça İyi Gelirmi Kına Saçı Besler mi

0 5.629

Saça Kına Yakmanın Faydaları

Kına, saçınızı besler, güçlendirip, bakımını yapan, sağlıklı hale getiren en etkili maddelerden biridir. Bu harika madde uzun yıllardır saçları güçlendirmek, bakım yapmak ve güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Eski zamanlarda saçlara bakım yapmak için kına yapraklarını kullanılırdı. Günümüzde ise saçlara bakım yapmak için kına tozu kullanılmaktadır. Kınayı aktardan ve kozmetikçilerden satın alabilirsiniz.  Düzenli olarak saçınıza kına yakarak sağlıklı, parlak ve ipek gibi saçlara kavuşabilirsiniz. Kınanın, hint kınasının saça faydaları şunlardır;

Saçları Hızla Uzatır ve Saç Dökülmesini Önler

Kına saç derisi sağlığını güçlendirmesi, baştaki tıkanmış gözenekleri açması ve pH seviyesini düzenlemesi sayesinde, saçların hızla uzamasını sağlar, saç dökülmesini önler. Sadece saç uzama hızını arttırmak ile kalmaz ayrıca yeni çıkan saçın kalitesini de arttırır. Sağlıklı, uzun ve ipek gibi saçlara sahip olmak için mutlaka saçınıza kına yakmanızı öneririz. Kına, hint kınası saçı dökmez aksine saç dökülmesini durdurur.

Kepeği Önler

Kına saçtaki kepeği önleme konusunda çok başarılıdır. Düzenli kına kullanımı kepeği yok eder ve tekrar oluşumunu önler. Dilerseniz yalnızca kına kullanmak yerine, toz haline getirilmiş çemen tohumu, kına ve hardal yağını karıştırarak bir saç bakım kremi oluşturabilirsiniz. Bu kremi düzenli olarak saçlarınıza sürmek, saçlarınızdaki kepeği kolay bir şekilde yok edecektir.

Saç Derisini Sağlıklı Tutar

Kınanın saç derisini temizleyici bir etkisi vardır ve böylece saç derinizi dezenfekte eder. Kına ayrıca antibakteriyel özellikler barındırır ve böylece saç derisini sağlıklı tutar. Saç kepeğini giderir ve geri gelmesini engeller. Ayrıca saçlardaki yağ üretim dengesini ve pH dengesini korumada çok başarılıdır. Saç derisinde fazla üretilen yağ miktarını azaltır, tıkanmış folikülleri açar ve saç derisindeki yağ bezlerinin çalışmasını düzenler.

Saçları Canlandırır Ve Parlaklık Kazandırır

Kınanın içerdiği maddeler saç tellerini güçlendirir, saçlara zarar gelmesini önler. Ph dengesini düzenlemesi sayesinde saç foliküllerini besler ve saçın görünümünü güzelleştirir. Canlı, parlak saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saçlara Bakım Yapar

Kına, her bir saç kökünüze koruyucu bir tabaka oluşturup, saç diplerindeki nemliliği korur ve saçların kurumasını önler. Ayrıca diğer saç bakım ürünleri ile birlikte kullanıldığı zaman daha da etkili bir yöntem oluşturur. Kına, saç kırılması gibi sorunları da engeller. Kuru ve bakımsız saç, saç kırılmasının en önemli nedenidir ve bunlar durumu daha da kötüleştirebilir. Kına, saçlarınıza dipten uca kadar bakım yapar ve nemlendirir.

Saç Tellerini Kalınlaştırır ve Güçlendirir

Saçlara düzenli olarak kına sürmek, saçların dökülmesini önler. Ayrıca saç uzama hızını arttırarak, saçları kalınlaştırıp, parlatır. Kına, limon suyu, yumurta ve lor peynirini karıştırarak bir bakım kremi yapabilirsiniz. Bu saç kremi, saçlarınızı parlak ve bakımlı hale getirecektir.

Saç Derisi Kaşıntısını Ve Saç Derisindeki Kabuklanmayı Giderir

Kınanın bakteri ve mantar önleyici özellikleri, saç derisinde enfeksiyonları ve kaşıntıyı önler. Ayrıca saç derisini rahatlatır. Saç derinizdeki pullanmadan, kabuklanmadan muzdaripseniz düzenli olarak saçınıza kına yakmalısınız.

Kına Doğal Saç Boyasıdır

Beyaz saçlarınızı kapatmak için, zararlı kimyasal saç boyaları kullanmak yerine doğal ve hiçbir yan etkisi olmayan kınayı kullanabilirsiniz. Yumurta, bal ve kına tozunu bir kap içerisinde karıştırarak kendi saç boyanızı kendiniz yapabilirsiniz.. Kınanın saç derinizi kurutmasını engellemek için saç derinize badem yağı, zeytinyağı gibi sabir yağ sürdüğünüzden emin olun.

Saça kına yakmanın faydaları hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu herhangi bir görüş bildirmemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.