Köfte Ekmek Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

Köfte Ekmek Kalori Oranı Ne Yarım Bütün Köfte Ekmek Kalori

0 79

Köfte Ekmek Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

Gündelik yaşam telaşında insanların çoğu, öğünlerini ayaküstü bir şeyler yiyerek geçiştirmektedir. Bu noktada ise genellikle ekmek arası köftenin tercih edildiği görülmektedir. Sokak lezzetlerinin en meşhurlarından olan bu yiyecek, büfelerin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak formunu korumak isteyenlerin ekmek arası köfteden uzak durması tavsiye edilir. Çünkü ekmeğin karbonhidrat ve kalori seviyesi yüksektir. Kıyma ise protein açısından zengindir. Yağ ve diğer malzemeler de eklenince kalori deposu olan bir yiyecek ortaya çıkmaktadır.

Yarım Ekmek Arası Köfte Kaç Kalori?

Kilosuna dikkat edenler, yedikleri besinlerin kalori değerlerini araştırmaktadır. Ne yazık ki zamanımızda en çok görülen hastalıklardan biri de obezitedir. Öyle ki bu hastalık çocuklukta bile ortaya çıkabilmektedir. Hal böyle olunca bu konu herkesin gündeminde yer etmiş ve köfte ekmek başta olmak üzere tüm gıdaların kalori miktarı merak edilmeye başlanmıştır. Et yemeye bayılanlar ve “et yemekleri bir yana, diğer yemekler bir yana” diye düşünenlerin kalori cetvelinde en çok aradığı yiyeceklerin başında köfte ekmek yer almaktadır. Bu doyurucu lezzet herkesin beğenisini kazanmakta, insanın yedikçe yiyesi gelmektedir.

“Köfte ekmeğe bayılıyorum ancak kilo almak da istemiyorum.” diyorsanız, yarım ekmek arası köfte yiyerek hem bu lezzetten mahrum kalmamış olursunuz hem de aldığınız kaloriyi kontrol edebilirsiniz. Ayran ve tatlı ile beraber tüketmezseniz, yediğiniz bu yarım ekmek köfte, 560 kaloriye tekabül etmektedir. “Peki ben bu kadar kaloriyi nasıl yakacağım?” dediğinizi duyar gibiyiz. 1,5 saat boyunca tempolu yürüyüş yapmanız, aldığınız kaloriyi yakmanızı hızlandıracaktır. 560 kalori, pek de az sayılmadığı için, köfte ekmekten vazgeçemiyorsanız yürüyüş yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

1 Tam Ekmek Arası Köfte Kaç Kalori Eder?

Bir bütün köfte ekmek, 1120 kalori içermektedir. Salata ve ayran gibi ürünlerle tüketildiğinde veya üzerine tatlı yendiğinde ise alınan kalori artacaktır.

Köfte ekmek hazırlarken yağlı kıyma kullanmanız önerilmez, zira kilo aldırma riski daha fazladır.

Köfteyi hangi yağda kızarttığınız da son derece mühimdir. Asla margarin, tereyağı veya kuyruk yağı gibi yağlar kullanmamalısınız. Zeytinyağında kızartabilirsiniz. Fakat ızgarada pişirmeniz daha uygundur. Böylece kullandığınız yağ akıp gidecek ve kalorisi de fazla olmayacaktır.

Köfte ekmeğin beyaz ekmek değil de tahıl ekmek, kepek veya buğday ekmeği ile yapılması daha doğrudur.

Ekmek Arası Köfte Nasıl Hazırlanır Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg kıyma
 • 2 tane soğan
 • 1 yumurta
 • Yarım su bardağı kurutulmuş ekmek içi
 • Bir avuç maydanoz
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 silme çay kaşığı karabiber
 • 1 silme çay kaşığı karbonat
 • Ekmek arasına koymak için ince dilimlenmiş soğan
 • Maydanoz
 • Patates kızartması
 • Yeteri kadar ekmek
 • Arzu edilirse lavaş

Ekmek Arası Kuru Köfte Nasıl Hazırlanır Tarifi Yapılışı

Kıymayı derince bir kâsenin içerisine alıyoruz. Maydanoz ve soğanları mutfak robotundan geçiriyoruz. Üstüne 1 adet yumurta kırıyoruz. Bayat ekmek içini ilave ediyoruz. Önceden kurutulmuş ekmek içi varsa onu da kullanabiliriz. Baharatlarımızı katıyoruz ve iyice yoğuruyoruz.

Bir kâsenin içine biraz su ekliyoruz. Elimizi suyla ıslatarak köftelerimizi şekillendiriyoruz. Eğer köfteyi akşam için pişireceksek, streç film ile sarıyoruz ve buzdolabında bekletiyoruz. Dolaba koyduktan sonra mümkünse tekrar çıkarıyoruz ve yine yoğurup tekrar buzdolabına atıyoruz. Bunu iki defa tekrarlayabiliriz. Böylece köftelerimizi güzelce yoğurmuş olacağız ve lezzetine lezzet katacağız. Kızartmasını yapabiliriz fakat ızgarada veya fırında da pişirilmesi mümkündür. Yarım ekmeklerimizin ortasını kesiyoruz. İnce ince dilimlediğimiz soğanları yerleştiriyoruz. Köftelerimizi diziyoruz. Maydanozlarımızı koyuyoruz. İşte, ekmek arası köfte yapmak bu kadar kolaydır. İsterseniz ekmek yerine lavaş da kullanabilirsiniz, son derece lezzetli olmaktadır. Zevkinize göre yeşil biber ve pul biber ekleyerek de farklı bir tat verebilirsiniz. Şimdiden iştahınız kabardı değil mi? Öyleyse hemen tarifimizi uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.