Köpek Memesi Hastalığı Bitkisel Tedavisi Kurtulanlar Var mı

Hidradenit Nedir Hidradenitis Suppurativa Nedenleri Tedavisi

0 2.664

Hidradenitis Süpürativa Hidrandenit Köpek Memesi Hastalığı Nedir

Köpek memesi hastalığı, hidradenit ve hidradenitis suppurativa olarak bilinir,  genellikle cilt üzerinde sivilce benzeri yumrular görülmesi ile başlayan bir cilt hastalığıdır. Sivilce benzeri bu yumrular, normalde sivilcelerin çıkmadığı yerlerde örneğin koltuk altlarında, göğüs altlarında, kalçaların arasında ve kasıklarda meydana gelir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur?

Hidradenitis suppurativa kıl kökleri tıkanıp iltihaplandığında meydana gelir.  Bu tıkanmanın neden oluştuğunu kimse bilmemektedir. Rol oynayabilen faktörler hormonlar, genetik, metabolik sendrom, yanlış bağışıklık sistemi tepkisi, sigara içmek ve aşırı kilodur.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ve cinsel yolla bulaşmaz. Hijyen zayıflığından kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı, Risk Faktörleri

Hidradenitis suppurativa oluşma riskini arttıran risk faktörleri şunlar olabilir:

 • Yaş. Hidradenitis suppurativa yaygın şekilde 20-29 yaş arası kadınlarda meydana gelir. Erken yaşta ortaya çıkması daha yaygın bir hastalığın gelişmesiyle ilişkilendirilebilir.
 • Kadın olmak
 • Lityum gibi belirli ilaçlar almak
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Aile geçmişinde hidradenitis suppurativa olması
 • 20-29 yaş aralığında olmak
 • Şiddetli akne, artrit, Crohn hastalığı, inflamatuvar bağırsak sendromu, metabolik sendrom veya diyabete sahip olmak
 • Sigara içiyor olmak

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak kasık, anal bölge ve koltuk altı gibi yağ ve terleme bezleriyle kıl kökleri etrafında ortaya çıkar. Meme altı, iç kalça ve kalça arası gibi derinin sürtündüğü yerlerde de meydana gelebilir. Hidradenitis suppurativa vücudun bir noktası veya pek çok yeri etkileyebilir.

Apse denilen genişleyip patlayabilen ve kötü koku sızdırabilen kızarık ve hassas yumrular

Kollarınızın altı veya kasık etrafı gibi apokrin bezlerine sahip cilt bölgelerinde ağrılı çıbanlar

Deri altında ağrılı, şiş yumrular

İrin dolu çıbanlar

Çıbanlarla bağlantılı istenmeyen koku

O alan etrafındaki deri renginde değişimler

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Geçer?

Hidradenitis suppurativa için kesin bir tedavi yoktur. Ancak erken ve uzun süreli tedavi ağrıyı kontrol edebilir, yaranın iyileşmesini sağlayabilir, yeni yumru oluşumlarını ve komplikasyonlarını engelleyebilir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

Lokal ve oral ilaçlar. Bunlar antibiyotikleri ve A vitamininden türetilen ilaçları kapsar. (retinoidler)

İltihaplanmayı azaltan diğer ilaçlar. Hassas nodüle doğrudan steroid ilaçlar enjekte etmek iltihaplanmayı azaltabilir. Prednol gibi oral steroidler de yardımcı olabilir.

Hormonlar. Oral antibiyotikleri hormon tedavisiyle karşılaştıran küçük çalışmalar hidradenitis suppurativa ağrılarının tedavisinde hormon tedavisinin antibiyotikler kadar etkili olduğunu göstermiştir.   

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar. infliximab (Remicade) ve adalimumab (Humira) gibi ilaçlar hidradenitis suppurativa tedavisinde etki gösterebilir.

Ağrı ilaçları. Reçetesiz ağrı kesiciler işe yaramıyorsa, doktorunuz güçlü bir tür reçete edebilir. Örnekleri fentanyl patch, codeine, morphine, gabapentin ve pregabalini içerir.

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyal ajanları sayesinde hidradenitis suppurativaya neden olan bakteriyi yok edebilir. Ayrıca, elma sirkesinin asidik tutumu bakterinin yaşamasını zorlaştırır. Bunun yanında, elma sirkesinin lokal kullanımları cilt iltihaplanmasını azaltmada ve derinizin altındaki kan pıhtısını dağıtmada yardımcı olabilir.

 • İlk olarak, etkilenen cildi ılık suyla durulayın.
 • Daha sonra bir pamuğu elma sirkesinde ıslatıp doğrudan yumru üzerine uygulayın.
 • 30 dakika kadar bekletin.
 • Hidradenitis suppurativayı tedavi etmek için bu kürü her gün iki kez deneyin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı hidradenitis suppurativa problemini başarıyla tedavi edebilen anti-inflamatuvar, antibakteriyal, antiseptik ve antiviral özellikler içerir.

Malzemeler

 • Çay ağacı yağı – birkaç damla
 • Hindistan cevizi yağı – iki yemek kaşığı

Çay ağacı yağını hindistan cevizi yağında karıştırın ve sonra yağ karışımını etkilenen alana uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Son olarak yumuşak, temiz bir havluyla kurulayın. Hidradenitis suppurativayı bir hafta içinde iyileştirmek için günde 2-3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal antibakteriyal özellikleriyle hidradenitis suppurativa tedavisi için harika olabilir. Ayrıca, anti-inflamatuvar özelliği diğer belirtilerle birlikte ağrıyı, şişliği rahatlatabilirken antiseptik özelliği cilt üzerindeki lezyon ve yumruları iyileştirebilir.

Malzemeler

 • Zerdeçal tozu – 1 yemek kaşığı
 • Hindistan cevizi veya zeytinyağı

Macun yapmak için zerdeçal tozu ve bir miktar hindistan cevizi veya zeytinyağını karıştırın. Bu macunu doğrudan lezyonlar, yaralar ve kesecikler üzerine uygulayın. 30 dakika bekletip yıkayın. Hızlı rahatlama için bu işlemi 2 hafta boyunca günde 1-2 kez yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.