Küçük Tansiyon Yükselmesi Yüksekliğine Ne İyi Gelir Belirtileri Neler?

Küçük Tansiyon Yüksekliği Neden Olur Küçük Tansiyon Neden Çıkar?

0 30.605

Küçük Tansiyonu Ne Yükseltir Küçük Tansiyonun Yüksek Çıkması Neden Olur Yüksek Olursa Ne Olur Nasıl Düşer?

Tansiyon; kanın atardamar duvarlarına uyguladığı basınca denir. Tansiyon ölçüm aleti kullanılarak tansiyon ölçülebilir. Tansiyonun iki değeri vardır: büyük olan yani büyük tansiyon ilk değer ve küçük olan yani küçük tansiyon ikinci değerdir.  Örneğin, normal tansiyon 120/180 mm Hg olup, burada 120 mm Hg büyük tansiyon ve 80 mm Hg küçük tansiyondur. Bu değere bakılarak, kişinin normal, yüksek veya düşük tansiyonu olup olmadığı teşhis edilebilir. Anormal derecede yüksek veya düşük tansiyon tehlikeli bir durumdur ve yaşamı tehdit eden birçok soruna yol açabilir. Küçük tansiyon yükselmesi, yapılan tansiyon ölçümünde küçük tansiyonun 90 mm Hg’den daha yüksek bir düzeye yükselmesinde meydana gelir. Sağlıklı bir bireyde küçük tansiyon 70 ile 80 mm arasında olmalıdır, 90 ve üzerine çıkması kişide; kalp krizi, felç ve diğer sağlık sorunları yaşama riskini artırabilir.

Küçük tansiyondaki yükselme,  vücutta bir problemin belirtisi olabilir bu yüzden mutlaka doktora danışılmalıdır. Küçük tansiyonun yükselmesi; kan damarlarının sertleşmesi, kalp kaslarının yaşlanması, yüksek kolesterol, uzun süreli sigara içmek ve obezite yani aşırı kilolu olmak nedeniyle meydana gelir.

Küçük Tansiyon Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

  • Gözlerde kararma
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik

Küçük Tansiyon Yüksekliği Neden Olur?

Obezite (Fazla Kilolu Olmak)

Kişinin ağırlığı normalden çok olduğunda, vücuttaki fazla yağlar (kolesterol formunda) damarların duvarları boyunca birikerek damarları daraltır. Bu sebepten dolayı, kalp daha çok zorlanarak pomplamak zorunda kaldığından küçük tansiyon yükselebilir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Spor yapmamak da tansiyonu çeşitli şekilde olumsuz etkiler. Uzun süre hareketsiz bir yaşam sürmek kilo alımına sebep olduğu gibi kolesterol seviyesinde yükselmeye de sebep olabilir. Bunun farkında olmayabilirsiniz ancak hareketsiz bir yaşam özellikle de kalp hastalıkları, küçük tansiyonun yükselmesi gibi birçok hastalığın önemli sebeplerindendir.

Yanlış Beslenme

Aşırı yağlı ve tuzlu besinlerin tüketilmesi de küçük tansiyonun yükselmesine sebep olan bir diğer problemdir. Tuzlu besinler kandaki sodyum seviyesinin artışına sebep olarak hipertansiyona sebep olur. Doymuş ve trans yağ üretimi kan damarlarına zarar verir.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Bilindiği gibi sigaranın bir kötü etkisi ise tansiyon problemlerine neden olmasıdır. Bu problemlerin arasında küçük tansiyon yükselmesi de yer alır. Tütün maddelerinde bulunan nikotin kalbi birçok açıdan etkiler. Kalbe giden oksijen miktarının azalmasına, nabzın hızlanmasına ve kan damarlarının sıkışmasına sebep olur. Alkolün çok tüketilmesi de tansiyonu etkiler. Alkollü içecekler içerdiği yüksek kalori sebebiyle kilo alımına ve dolaylı olarak da tansiyonun yükselmesine sebep olur. Benzer şekilde; uyuşturucu kullanımı ve aşırı kafein tüketimi hipertansiyon riskini arttırır.

Stres ve Yaşın İlerlemesi

Yaşın ilerlemesi ve stres de küçük tansiyonun yükselmesinin diğer sebeplerindendir. Ancak, günümüzde hipertansiyon gençlerde de görülmektedir. Bunun sebebi ise düzensiz beslenme ve stresli bir hayat sürmektir.

Genetik

Dahası; eğer kişi kalp ameliyatı geçirmişse veyahut ailesinde hipertansiyon hastası varsa bu kişide tansyion problemleri yaşama riskini arttırır. Hatta küçük tansiyonda yükselme görülebilir.

Küçük tansiyonunuz normal ancak tansiyonunuz yüksek seviyede olabilir. Bu durum ise izole küçük hipertansiyon olarak bilinir. Bu tam anlamıyla tehlikeli bir durum olmasa da yine de tansiyonu düşürmek için önlemler almalısınız. Bunun nedeni, zaman içinde küçük tansiyonun yükselebileceğidir.

Küçük Tansiyon Yüksekliğ İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dahiliye doktoruna gidilebilir.

Küçük Tansiyon Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Hayatınızı tehlikeye atacak problemlerden kaçınmak için tansiyon tedavisi şarttır. Doktorun verdiği ilaçları kullanmanın yanı sıra, sigarayı bırakmak, spor yapmak, sağlıklı kiloya ulaşmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmeniz önerilir.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmelisiniz. Meyve, sebze, tam tahıl, kabuklu yemişler, çekirdek, baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve potasyum açısından yüksek gıdalar doğal olarak kalp sağlığını güçlendirmeye ve küçük tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Tuz Tüketimini Sınırlayın

Sodyum yani tuz alımını azaltın. Aşırı sodyum tüketimi vücutta sıvı tutulmasına sebep olur ve kalbi kan pompalarken zorlar. Günde 1 tatlı kaşığından fazla sodyum tüketmeyin.

Omega 3 Alın

Omega 3 yağ asitleri tüketimini arttırın. Omega 3 açısından zengin besinler kalp sağlığını güçlendirerek tansiyonu dengeler  ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Omega 3 açısından zengin besinlere örnek olarak; ceviz, somon, ton balığı, uskumru ve balık türleridir.

Spor Yapın

Haftanın 5 günü en az 30 dakika spor yapın. Spor yapmak kas kaslarını güçlendirir, kan akışını arttırır ve kanın daha kolay pompalanmasına yardımcı olur. Fiziksel bir aktivite bulunun ve bunu günlük rutininize ekleyin. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek ya da yüzmek iyi sporlardandır.

Stresten Uzak Durun

Stres altında olduğunuzda, vücudunuz kan damarlarınızı geçici olarak daraltan ve kalbinizin daha hızlı atmasına neden olan kimyasal ve hormonlar salgılar. Uzun süreli stres, felç, kalp krizi ve kalp hastalığı gibi büyük kalp problemleri yaşama riskini artırır.

Tansiyon İçin İlaç Kullanın

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya ve düşürmenize yardımcı olabilecek ilaçlar için reçete almak için doktorunuzu ziyaret edin. Reçeteli ilaçlar ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak küçük kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.