Kulak Kıllılığı Hangi Kromozomla Taşınır Kalıtım Hastalığı mıdır

Kulak Kıllılığı Nedir Kulak Kıllılığı Hastalığı Nedenleri Tedavisi

0 1.405

Kulak Kıllılığı Hangi Kromozomla Taşınır, Nedenleri Tedavisi

Yalnızca erkeklerde görülen kulak kıllılığı Y kromozomu hastalıklarındandır. Bu gen sebebiyle yaşanan kulak kıllılığı kuşaktan kuşağa kolayca geçen bir durumdur, yani sülalesinde kulak kıllılığı olanların bunu yaşama riski yüksektir. Kulak kıllılığını ortadan kaldırmak için lazer epilasyon kullanılabilir.

Kulak Kıllılığı Nedir?

Kulak kıllığı erkeklerde cinsiyet belirleyici olan Y kromozomu ile geçen genetik ve hormonsal bir problemdir. Problem denebilir çünkü kişinin dış görünüşünü ve buna bağlı olarak özgüvenini kötü olarak etkilmektedir. Bu hastalık Y kromozomu ile babadan oğula geçmektedir.

Kulak Kıllılığı Neden Olur?

Babadan oğula geçtiğini belirttiğimiz kulak kıllılığı kuşaktan kuşağa yansıyan problemdir. Babada varsa çocukta görülme ihtimali kesindir. Bu problem kalıtsaldır, doğuştan beri var olan bir problemdir.

Kulak kıllılığında genetik sebepler dışında hormonsal durumlar da etkili olmaktadır. Vücuttaki hormonal salgı mekanizmasında görülecek sorunlar kıllılığı çoğaltabilir.

Kulak kıllığının bir diğer sebebi ise kimyasal madde içerikli ilaç kullanımıdır.

Kulak kıllığının diğer sebepleri arasında; karaciğer problemleri, böbrek üstü sorunları, yumurtalık problemleri ve genetik yatkınlıktır.

Kulak Kıllılığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Görünüş olarak oldukça rahatsız edici olan kulak kıllığı problemi için erkekler genellikle makas ile kesme veya ağda gibi geçici yöntemlere başvurmaktadırlar. Ancak bu yöntemler geçici olduğundan sürekli tekrar istemekte, kıl köklerini güçlendirip kılların kısa sürede daha güçlü çıkmasına ve cildi tahriş olmasına yol açmaktadır. Bunun için kulak kıllarından kurtulmanın en iyi yöntemi lazer epilasyondur. Sadece kulak değil vücuttaki tüm kıl problemleri için en ideal yöntem lazer epilasyondur. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde kulak kıllığı için uygulanan lazer epilasyon %60-70 oranlarında kılları azalttığı görülmüştür. Ayrıca eğer tedaviye uzun süreli ve düzenli devam edildiğinde kıllardan tamamen kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon yapıldığı bölgede kılların çevreye yayılmasının önüne geçmektedir. Ülkemizde lazer epilasyon hastane ve güzellik salonlarında yapılan bir uygulamadır.

Kulaktaki kıllarından rahatsız olan birçok erkek berberlerine başvurur ve berberler ise kulaktaki kılları yakmayı denerler. Ancak bu yöntemde canlı dokulara yüksek ısı uygulaması risklidir ve problemlere neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.