Kulak Zarında Çökme Nasıl Düzelir, Ameliyatı Ve Tüp Takılması Bitkisel Tedavi

Kulak Zarı Çökmesi Nedir Belirtileri Neden Olur Tedavi Yöntemleri

2 10.231

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Yapısında ortaya çıkan değişimlerin duyma yetisini birincil olarak etkilediği kulak zarı ince bir zardır. Kulak zarında ortaya çıkabilecek problemler arasında kulak zarı çökmesi vardır. Çeşitli sebeplerle orta kulak bölgesinde bir vakum etkisi oluşması ve ortaya çıkan bu vakum etkisiyle kulak zarı orta kulağa doğru çökmesiyle ortaya çıkan bu durum tıp dünyasında kulak zarı çökmesi olarak adlandırılmıştır.

Kulakta Çökme Belirtileri Nelerdir?

 • Kulakta şiddetli ağrı
 • Kulak çınlaması
 • İşitme kaybı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı
 • Kulaktan hafif kan gelmesi
 • Kulakta enfeksiyon ve nadiren de felç durumları bu hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır

Kulak Zarı Çökmesi Neden Olur?

Östaki borusu vücudumuzda hava alışverişini sağlamaktadır ve tıkanması durumunda kulak zarı çökmesi meydana gelir. Ek olarak, kulak bölümüne alınan darbeler de bir vakum etkisi oluşturarak kulak zarının çökmesine sebep olabilmektedir. Östaki borusunda ortaya çıkan tıkanıklığın giderilmesi ile kulak zarı çökmesi rahatsızlığı giderilir. Eğer tıkanıklık açılmaz ise, bir zaman sonra daimi tıkanmalar meydana gelebileceğinden cerrahi operasyonlar gerekebilir. Kulak zarı çökmesi hastalığının tedavi edilmemesi durumunda daimi işitme kayıpları da görülebilmektedir. Kulak veya burun bölgesinde ortaya çıkan türlü travmalar bilhassa kulak zarı çökmesine sebep olabilmektedir.

Kulak Zarı Çökmesi için Hangi Hekime Gidilmesi Gerekir?

KBB yani Kulak-Burun-Boğaz bölümünde uzman hekimlere gidilmesi gerekir.

Kulak Zarı Çökmesi Ne Şekilde Teşhis Edilir?

KBB uzmanı doktorun yapmış olduğu fiziksel muayene sonucunda kulak zarı çökmesi kolaylıkla anlaşılabilir. Kulakta işitme ile alakalı bir problem olup olmadığı da işitme testi ile kontrol edilir. Gerekli bu tetkiklerin ardından, tanı net bir şekilde koyulur ve gerekli tedaviye başlanır.

Kulak Zarı Çökmesi Tedavisi

Kulak zarı çökmesi tedavisi için çoğunlukla tüp takma operasyonu kullanılır. Makara şeklinde bir tüp kulak zarına yerleştirilir. Orta ve dış kulağa açılan bu tüp ve makara sayesinde kulak basıncı dengelenir. Normal koşullarda bu işlevi, kulakta östaki borusu yerine getirir. Fakat östaki borusunun fonksiyonel bir biçimde çalışmaması neticesinde ilk olarak ilaç tedavisi daha sonrasında ise yardımcı bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavinin sonuç vermediği takdirse ise tüp takma operasyonu uygulanabilir. Kulak zarı çökmesi hastalığının bitkisel olarak bir tedavisi bulunmamaktadır.

Kulak Çökmesi ile ilgili Doktorlara Sorulan Sorular ve Yanıtları

Soru: Kulak zarı çökmesi ne şekilde gerçekleşir ve ne şekilde önlenebilir? Tedavi ne şekilde oluyor? Son çare tüp takma işlemi midir?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Mehmet Yavuz Sütbeyaz’ın yanıtı: Östaki borusunun orta kulağı havalandırma ve basıncını dengeleme görevini yerine getiremediği koşullarda kulak zarı çöker. Yetişkinlerde ve çocuklarda nedenler birbirinden farklıdır. Çocuklarda adenoid (bademcik büyümesi), alerji ve östakinin gelişme geriliğine neden olurken; yetişkinlerde burun ve genizdeki anatomik, fizyolojik veya patolojik koşullar bu duruma neden olabilir. Bilhassa yetişkinlerdeki geniz tümörleri mutlak suretle ekarte edilmelidir.

Soru: Sağ kulağımda kulak zarı çökmesi oluşmuş ve sol kulağımın zarında da sıkıntı var bu hususta bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Aykut Erdem Dinç’in yanıtı: Genellikle kulak zarı çökmesi işitme kaybına sebep olursa ve daha mühimi akıntı oluyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ciddi durumlarda açık yapılabilir, daha basit durumlarda ise tüp takma işlemi gerçekleştirebilir.

Soru: Kulak zarı çökmesinde mutlaka cerrahi müdahale gerekli midir?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Tamer Haliloğlu’nun yanıtı: Kulak zarı çökmesi cerrahi müdahale olmadan ilaç tedavisiyle iyileşebilir.

Soru: Kulak tıkanıklığı rahatsızlığım sebebiyle doktora gittim. Doktor, iltihap veya kirlenme bulunmadığını söyledi. İşitme testi yapılmasını istedi ancak işitme testinde de herhangi bir soruna rastlanmadı ve kulak zarı çökmesi bulunduğunu söyledi, iki ilaç verdi. Ama prospektüsleri okuyunca bu ilaçların şikayetlerim ile ilgisini çözemedim. İlaçlar “Tavegyl” ve “Tilcotil”. Ek olarak internetten “Tavegyl” ilacıyla ilgili negatif yazılar okudum. Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru İsmail Külahlı’nın yanıtı: Merhaba orta kulak ve burun arkası yani geniz olarak bildiğimiz bölümlerin arasındaki östaki borusunun gerektiği kadar çalışmadığı durumlarda kulakta tıkanma hissi ve zarda farklı derecelerde çökme gerçekleşebilir. Çökmenin derecesine ve işitme kaybı bulunup bulunmamasına göre tedavi verilir. En sık uygulanan ilaç tedavisi ise grip ilaçları, burun damlaları ve alerji ilaçlarıdır. “Tavegyl” ise alerji ilacıdır ve bu şekilde kullanılabilir.

2 Yorumlar
 1. Hafize diyor

  Oğluma ikinci kez tüp takılacak kulak zarında çökme olduğu için bir daha olmaması için ne yapabiliriz

 2. Anonim diyor

  Merhabalar benim kızımda da sol kulak da çökme var . Test te duyma sorunuda çıktı . Nasıl tedavi uygulanır acaba tüpmü takılması gerekiyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.