Kuyruk sokumu ağrısı neden olur ne kadar sürer nasıl geçer

Kuyruk sokumu ağrısı omurganın alt kısmındaki kemik yapısının içinde ya da çevresinde meydana gelen ağrıya denir. Düşmeden kaynaklanan koksiks travması sonrası, sert ya da dar bir yüzeyde uzun süreli dengesiz oturmak kuyruk sokumu ağrısı sebebi olabileceği gibi dejeneratif eklem değişiklikleri ya da vajinal doğumdan kaynaklanabilir. Makalemizde kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer ve ne kadar sürer ayrıca kuyruk sokumu ağrısı için ilaç tedavi yöntemleri ve kuyruk sokumu ağrısı hangi bölüm bakar gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri

Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri, oturma pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna veya uzun süreli ayakta durma gibi belirli aktiviteler sırasında genellikle keskinleşir. Tuvalete çıkma ağrılı hale gelebilir. Kuyruk sokumu ağrısı kadınlarda adet dönemini rahatsız edebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer kendiliğinden geçer mi

Kuyruk sokumu ağrısı  genellikle birkaç hafta veya bir ay içinde kendiliğinden iyileşir. Bu arada kuyruk kemiği ağrısını azaltmak için yardımcı olacak yöntemler şunlardır.

  • Otururken öne eğik durmak
  • Simit şeklinde bir yastık kullanmak veya kama (V) şeklinde olabilir
  • Etkilenen bölgeye ısı veya buz uygulamak
  • Asetaminofen (Tylenol ve benzerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB  ve benzerleri) veya aspirin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir

Kuyruk sokumu ağrısı hangi bölüm bakar

Kuyruk sokumu ağrınız iyileşmezse doktorunuza danışın. Kuyruk sokum ağrısına ortopedi bölümü bakar. Doktorunuz başka sebepleri göz ardı etmek için bir rektal testi yapabilir. Kırık, dejeneratif değişiklikler veya nadir durumlarda bir tümör olup olmadığını öğrenmek için manyetik rezonans görüntüleme MRI önerebilir.

Kronik kuyruk sokumu ağrısı tedavisi

Kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri fizik tedavi

Fizyoterapist, leğen kemiği (çatı) yada pelvis olarak da adlandırılan kas gevşetme tekniklerini nasıl yapacağınızı gösterebilir.

Manipülasyon

Kuyruk kemiğine bağlı kaslara masaj yapmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Manipülasyon genellikle rektum yoluyla yapılır.

İlaç Tedavisi

Kuyruk kemiğine lokal anestezik enjeksiyonu, birkaç hafta boyunca ağrıyı hafifletebilir. Bazı antidepresanlar veya anti-epileptik ilaçlar kuyruk sokumu ağrısını rahatlatabilir.

Cerrahi Müdahale

Takosiktomi olarak bilinen bu prosedür sırasında, koksiks cerrahi olarak çıkarılır. Bu seçenek genellikle sadece tüm diğer tedaviler başarısız olduğunda önerilir.

Önceki

Chia tohumu (çiya tohumu) faydaları zararları kullanıcı yorumları

WBC kaç olursa tehlikeli? WBC yüksekliği ve düşüklüğü oranları wbc kan değeri

Sonraki

Yorum yapın