Lavanta Yağı Saç Uzatırmı Çıkarırmı Saç Biti İçin Nasıl Kullanılır?

Lavanta Yağı Saça Faydaları Saçta Ne İşe Yarar Nasıl Uygulanır?

1 2.285

Lavanta Yağının Saça Faydaları

Esansiyel yağlar, saçlara ve cilde sağladıkları faydalar nedeniyle gün geçtikçe popülerleşmektedir. Lavanta yağı da saç kaybı, kellik ve kepek gibi birçok saç problemini önleyip, saçları daha hızlı uzattığı için saçlar için faydalı bu yağlar arasında yer almaktadır.

Lavanta yağının iltihap önleyici, mantar önleyici, antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır ve bunlar sayesinde, egzema, sedef hastalığı, kepek ve kaşınma gibi saç derisi problemlerini önler.

Aşağıda lavanta yağının, saçlarınıza sağladığı faydaları inceleyeceğiz.

Saç Dökülmesini Önler

Lavanta yağı, saç dökülmesini önleme konusunda çok başarılıdır. Bu yağ ile düzenli olarak saç derinize masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır ve saç miktarını arttırır.

Saç Uzama Hızını Arttırır

Yapılan araştırmalara göre lavanta yağının, saç uzatma özellikleri bulunmaktadır. 2016 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, farelere düzenli olarak lavanta yağı uygulanmıştır ve saç uzama hızında artış meydana gelmiştir. Lavanta yağı, saç foliküllerinin derinliğini arttırıp, termal tabakaya bir kalınlık katar.

Kepeği Tedavi Eder

Lavanta yağı, kaşıntılı saç derisini önleyip, kepek oluşumunu önler. 15 damla lavanta yağını, 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağına ekleyin ve 10 saniye boyunca ısıtın. Bu ılık yağ karışımı ile saç derinize masaj yağın ve duş bonesi takın. 1 saat sonra hafif bir şampuan ile yıkayın.

Ayrıca 5 damla biberiye veya lavanta yağını, 3 yemek kaşığı kokusuz bir yağ ile karıştırın. Bu yağ ile saç derinize masaj yapın ve 10 dakika bekleyin. Bundan sonra, saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Bu yöntem de kepekten kurtulmada oldukça etkilidir.

Saç Bitlerini Öldürür

2011 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, lavanta yağının bitleri önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Hatta bazı durumlarda saç bitlerini öldürdüğü görülmüştür. Antiseptik özelliği sayesinde lavanta yağı, saçlarınızı bit ve bit yumurtasından arındırır. Bu yağ ile saçlarınıza masaj yapmak bitleri öldürmeye yardımcı olabilir. Saç bitlerinden kurtulmak için, saçlarınızı şampuanlamadan 20 dakika önce, saç derinize lavanta yağı ile masaj yapın.

Saç Derisini Temizler

2014 yılında yapılan bir araştırmada, lavanta yağının mikrop önleyici olduğu bulunmuştur. Bunun anlamı hem bakteri hem de mantarların büyümesine engel olup, önlemesidir.

Saç derisi ve saça uygulandığında, saç ve saç derisi problemlerini önler. Özellikle saç derisi kaşıntısı, kepek sorunlarını ve hatta enfeksiyonları bile önler.

Saç Bakımı Yapar

Lavanta yağı ayrıca iyi bir saç bakımı görevi görür. Çeyrek bardak kurutulmuş lavantayı, 2 bardak su içerisine koyup, birkaç damla da lavanta yağı damlatarak, bu karışımı kaynatın. Bu karışım ile saçlarınızı yıkayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Bu, saçlarınızı daha parlak ve hoş kokulu yapacaktır, ayrıca kepeği de önleyecektir.

Saç Kıranı Tedavi Eder

Saç kıran, saç derinizi etkileyerek, belirli bölgelerde saçların tamamen dökülmesine neden olan bir otoimmun hastalıktır. Kuru saç derisine, lavanta yağı ile masaj yapmak, bu sorunu önleyip, saçsız bölgelerde birkaç ay içerisinde tekrar saç çıkmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmaya göre esans yağların çoğunun bu etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Terapatik saç derisi masajı, kan dolaşımını hızlandırarak, saç kaybını önlemektedir.

Saçlar İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağını saçlarda kullanmak için birçok yöntem mevcuttur. İstediğiniz faydalarından yararlanmak için değişik uygulama yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Yağ ile Saç Derisine Masaj

Lavanta yağının, saç uzaması ve saç derisine faydalarından tam olarak faydalanmak mı istiyorsunuz? Seyreltilmiş lavanta yağı ile saç derinize masaj yapın.

Lavanta yağını, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyreltin. Bu yağları eşit miktarlarda karıştırmalısınız.

Bu yöntemi uygulamanın en iyi zamanı, saçlarınızı yıkadıktan sonra uygulamaktır. 5-10 dakika boyunca saçınızda beklettikten sonra, saçlarınızı isterseniz yıkayabilirsiniz. Sonuçları en iyi şekilde deneyimlemek istiyorsanız, gece yağı sürdükten sonra, saçlarınızı bir havlu veya duş bonesi ile kapattıktan sonra, bu şekilde uyumaktır. Bu yağ masajını, haftada bir defa veya her gün uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağını Saç Bakım Ürünlerinize Ekleyin

Saç derisi, saç uzaması, güzel koku ve sakinleştirici faydalarından yararlanmak için bu yağı, saç ürünlerinize de ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir miktar lavanta yağını, şampuanınıza, saç bakım kreminize veya diğer ürünlerinize ekleyebilirsiniz.

1 yorum
  1. Melek diyor

    Saç dökülmesi çok kötü bir durum ya her yerden saç topluyorum kıyafetlerimin üzeri kıl dolu oluyor sürekli temizlememe rağmen evimin her yerinde bile kıl dolu kedimden çok benim kılım var resmen dökülme başladığından beri almadığım ürün evde karıştırmadığım bir şey kalmadı saçıma bir sürü şey denedim internette keratinin iyi geldiğine dair yorum falan gördüm makaleler okudum hemen araştırıp doğal olanını buldum liquid keratin alıp kullanmaya başladıktan sonra saçımda dökülme azalmaya başladı ve şuan hiç dökülme yok tabiki normal herkes de olduğu seviyede arada 1-2 tane dökülüyor ama önceki dökülmeye oranla dökülme yok diyebilirim sonunda kurtuldum ki sadece ben değil eşimde kurtuldu saç derisi görünmeye başlamıştı yeni saçlar çıkmaya başladı ve dökülme olmuyor artık onda da.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.