Lavanta Yağı Sivilce Ve Sivilce İzi Tedavisi İçin Nasıl Kullanılır

Lavanta Yağının Cilde Yüze Müthiş 20 Faydası

0 14

Lavanta Yağının Cilde Yüze Müthiş 20 Faydası

Lavanta Yağı Yüze Sürülür mü?

Lavanta yağı, özellikle cilt ve saç bakımında sıklıkla kullanılan doğal bir yağdır. Damıtma yöntemi sayesinde lavanta çiçeklerinden elde edilen lavanta yağı cilt sorunlarının tedavisinde büyük rol oynar. Lavanta yağı güvenle kullanılabilir zira cildi tahriş etmez, alerjik reaksiyona yol açmaz. Gündelik yaşamda çevresel faktörlerin etkisiyle kirlenen ve yorulan cildimizi rahatlatır. İçerdiği antioksidanlarla cildi temizler, sağlıklı bir görünüm kazandırır. Cilt lekelerine karşı da etkilidir. Öte yandan sivilcelerin ve aknelerin giderilmesinde faydalıdır. Güçlü bir yapıya sahip olan bu değerli yağ, cildi ölü hücrelerden arındırır ve sivilceleri hafifletir. Cilde ipeksi bir yumuşaklık verir, bakterilerden kurtarır. Uçucu bir etkisi vardır. Üstelik hiçbir zararı yoktur ve her cilt tipine uygundur.

Lavanta Yağının Cilde Önemli Faydaları

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Lavanta güçlü antioksidanlar içerdiğinden, ciltte yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır. Pek çok kozmetik ürününde, antiaging kremde lavanta yağı bulunmaktadır.

Yaraları İyileştirir

Yapılan araştırmalar lavanta yağının cilt dokusunun iyileşmesini destekleyebileceğini göstermektedir. Cildinizde sıyrık, kesik, yara varsa iyileşme sürecini hızlandırmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Yanıkları Geçirir

Lavanta yağı antiseptik ve antienflamatuar özellikleri sayesinde ciltteki yanıkların tedavisinde önemli rol oynar. Lavanta yağı ayrıca yanıkların neden olduğu izleri de geçirir

Böcek Isırıklarının İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Cildimiz zaman zaman sinek dahil çeşitli böcekler tarafından ısırılabilir. Böceklerin soktuğu, sineklerin ısırdığı yere birkaç damla lavanta yağı sürün, kaşıntı ve şişliğin önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

Lavanta yağı cilt lekelerini belirgin şekilde azaltır. Düzenli olarak kullanılırsa cilt tonundaki eşitsizlikleri dengeler.

Barındırdığı enzimlerle ciltteki bakterileri öldürür. Böylece lekelerin iyileşmesini sağlar.

Peki lavanta yağının faydaları bu kadar mı? Tabii ki hayır. Lavanta yağı egzama ve dermatit gibi deri rahatsızlıklarına da iyi gelir. Etkilenmiş bölgelere lavanta yağıyla masaj yapmak şikayetlerin hafiflemesine destek olacaktır.

Lavanta yağı ne işe yarar? sorusunu cevaplandırırken, güneş yanıklarına karşı etkili olduğunu da belirtmeliyiz. Bir miktar suya 3-4 damla kadar lavanta yağı ilave edilip güneş yanıklarının olduğu yerlere sürülürse faydası görülecektir.

Cilt kuruluğundan ve çatlaklarından muzdaripseniz, çözümü lavanta yağında bulacaksınız. O kısımları lavanta yağıyla güzelce ovarak yedirin. Lavanta yağı çatlaklarınızı kapatacak ve cildinizi nemlendirecektir.

Lavanta çiçeklerinden elde edilen bu mis kokulu yağ her cilt tipinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Muhteşem etkilerini Hassas, yağlı ve kuru ciltlerde gösterir. Cildi besler ve yatıştırır. Hücrelerin daha fazla kan ve oksijen almasını sağlayarak dolaşımı hızlandırır. Canlı ve parlak bir görünüm ortaya çıkarır.

Etkili bir cilt bakımı için lavanta yağı önerilir. Cildi güçlendiren lavanta yağı egzama, yanma, kaşıntı gibi sorunlarla da mücadele eder.

Ayak bakımı için lavanta yağı kullanmak son derece faydalıdır. Bakterileri temizler ve ayak tabanlarında meydana gelen çatlakları giderir.

Lavanta Yağının Sivilce Ve Sivilce İzi Tedavisi İçin Kullanımı

Aktardan lavanta alın. Bir cam şişeye doldurun ve üzerine sızma zeytinyağı ekleyin. Güneşin altında tam 1 ay bekletin. Fakat bunu yaparken her gün çalkalamayı unutmayın. 1 aylık süre bitince karışımı tül yardımıyla süzün ve siyah bir şişeye koyun. Kızarıklıkların, aknelerin ve akne izlerinin olduğu bölgelere Gece uyumadan önce sürün. Bunu her gün tekrarlayın. 3 günde etki etmeye başlayacaktır. Sivilcelerden kaynaklanan ağrıyı dindirecek, izlerini ve kızarıklıkları hafifletecektir. İltihaplı sivilceleri bir gecede kurutacaktır. Dilerseniz uyumadan önce karışımı bir miktar pamuğa damlatın, aknelerin üzerine uygulayıp ertesi gün cildinizi yıkayın ve Madecassol merhem sürün. Bu yöntem sivilce izlerinin geçmesine fazlasıyla yardım edecektir. Ancak düzenli uygulamanız gerekir.

Lavanta Yağı Cilde Nasıl Sürülür?

Birkaç damla lavanta yağını bir miktar pamuğa uygulayın ve etkilenmiş bölgelere sürün.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan 4 Farklı Tarif Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.