Lazer Epilasyon Sonrası Neler Yapmalı Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer Epilasyon Sonrası Kızarıklık Kaşıntı Yanma Şişlik Nasıl Geçer?

1 2.375

Lazer Epilasyon İle İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

Lazer epilasyon; vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda, cımbız ve jilet gibi yöntemlerden bıkan kişiler için yaygın olarak kullanılan bir seçenektir. Son yıllarda en sık yapılan kozmetik uygulamalardan biri haline gelen lazer epilasyon uygulaması sonrasında lazer uygulanan alan hızlı olarak iyileşmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Lazer epilasyon sonrası çok yaygın olmasa da bazı kişilerde lazer olan bölgede kabarma, kızarıklık ve morarma gibi reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu tür belirtiler şu durumlarda ortaya çıkmaktadır:

 • Kişinin hassas cilde sahip olması,
 • Kullanılan malzemenin kişide yan etkilere sebep olması,
 • Kıl köklerinin tepki vermesi,
 • Lazer uygulamasının yanlış yapılması gibi sebeplerden oluşan reaksiyonlar epilasyon sonrasında uygulanan bakım sayesinde kısa sürede geçmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası Kızarıklık Tedavisi

Soğuk Kompres Uygulayın

Lazer uygulaması sonrası oluşan yan etkiler için buz ile soğuk kompress yapmak oldukça faydalı olacaktır. Lazer epilasyon sonrasında ciltte hafif yanma benzeri hisler yaşanabilir ve bölgede şişme ve kızarıklık görülebilir. Bu gibi durumlarda buz uygulaması büyük yardımcıdır. Lazer uygulaması sonrası direkt olarak buz veya soğuk paketler kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey buzluktan buz küplerini çıkarmak, temiz bir beze sarıp lazerden dolayı tahriş eden cilde bu bezi tutmak olmalıdır. Ancak buzun beze sarılmadan cilde direkt olarak uygulanması ciltte tahrişe yol açabilir.

Buz uygulamasını ciltteki rahatsız edici his geçinceye dek günde en az 3 kez 10 dakikaya kadar buz uygulaması yapabilirsiniz. Uygulamalar arasında en az 1 saat beklemelisiniz. Eğer buz paketi çok uzun süre kalırsa, bu bölgeye olan kan akışını engelleyeceğinden iyileşme sürecini de uzatacaktır.

Aloe Vera Jel Uygulayın

Aloe vera çiçeğini uzunlamasına kesin ve içindeki jeli çıkarın. Sonrasında lazer uygulanan bölgeye direkt olarak uygulayın. Cilt aloe vera jelini birkaç dakika içinde emecektir. Jel ciltte kuruduktan sonra fazla jeli ıslak yumuşak bir peçete ile alabilirsiniz. Ancak ciltte çok az aloe vera jel bırakabilirsiniz. Bu yöntemi ciltteki acı, kızarıklık ve şişlik geçinceye dek günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Ağrı Kesici Kullanın

Lazer uygulama sonrası eğer buz yöntemi etkili olmamışsa, reçetesiz olarak satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Bu ağrı kesicileri talimatlarına uygun olarak kullanmalısınız. Lazer epilasyon tedavisinden bir gün sonra ilaçları kullanabilirsiniz. Eğer acı 24 saatten fazla sürüyorsa, doktora gitmelisiniz. Lazer epilasyon sonrası kanı sulandırıp iyileşme süresini uzatacağından aspirin önerilmemektedir.

Yoğurt

Yoğurt; ciltte güneş yanıklarından sonra yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca lazer sonrasında da kullanılabilmektedir.

Kantaron Yağı

Kantaron yağı; sivilce problemlerinde yaygın olarak kullanılmakta olup ciltte oluşan kızarık ve şişlikleri de azaltmaktadır. Lazer sonrası cildinizde kızarıklık ve şişlik gibi problemler yaşıyorsanız kantaron yağı büyük yardımcınız olacaktır.

Vazelin

Nemlendirme özelliği ile bilinen vazelin; lazer epilasyon sonrası bölgeyi nemlendirmek için de kullanılamaktadır. Bu açıdan faydası büyüktür.

Lazer Epilasyon Sonrası  Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon uygulaması ardından ciltte herhangi bir tahriş oluşmasını engellemek ve uygulamanın etkinliğini arttırmak için alınması gereken önlemler şunlardır:

Güneşten uzak durun: Özellikle de lazer uygulama sonrasındaki 3 gün güneşten uzak durulmalıdır. Ayrıca bu dönemde yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Kaşımaktan kaçınılmalıdır: Ciltte epilasyon uygulama sonrasında eğer kaşıntı oluşmuşsa bölge asla tırnaklar ile kaşınmamalıdır. Bu ciltte tahrişe yol açabilmektedir. Kaşıntıyı azaltmak için advantan veya anestol pomad gibi ürünler ile cildin uyuşmasını sağlayarak kaşıntının geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bölge sıcak su ile yıkanmamalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Ciltte Kızarıklık, Kabarma, Morarma Var Normal mi?

Lazer epilasyon uygulamasından sonra ciltte bazı reaksiyonlar oluşması çok ciddi olmadığı taktirde normal olarak karşılanmaktadır. Bu tür hafif belirtiler birkaç gün içinde yok olmaktadır:

 • Şişlik
 • Acı
 • Ciltte lekeler
 • Kıl kökünde iltihap
 • Kızarıklık
 • Ciltte kabarıklık
1 yorum
 1. Saliha yeşil diyor

  Her epilasyon işleminde yaniyorum birkac saat sonra cildim kabariyor su topluyor sonra patliyor kaynar su dökülerek yanmış gibi bir hale geliyorum lajer başlığının seklinde kızarıp kabariyorum çok kötü bir şekilde kasiniyorum üç gün sonra kaşıntı geciyor yaralarım kabuklaniyor ve iyileşmeye başlıyor cok zorluk yaşıyorum sebebini lajer yaptırdığım uzmanda anlayamıyor. Bu neden olabilir ve nasıl budurumdan kurtula bilirim. Kullanılan lazer buz başlı..ve ısısında düşük dozda kullanıyor sonuc hep aynı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.