Limon Kabuğu Kilo Verdirir mi Kilo Aldırır mı?

Limon Kabuğu Zayıflatır mı Limon Kabuğu İle Zayıflayanlar Var mı?

0 1.076

Limon Kabuğu Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi 

Çoğu kişi fazla kilolarından şikayetçidir. Birçok kişi, farklı diyet programları uygulayarak en doğru programa karar vermeye çalışmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak adına pek çok bitkisel kür bulunmaktadır. Pek tavsiye edilmese dahi çeşitli ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu hususta bir başka diyet tekniği daha bulunmaktadır. Limon kabuğu kürü, en güvenilir ve natürel zayıflama kürlerinden birisidir.

Limon Kabuğu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

 • Güzelce yıkanan 4 adet limon 2 parçaya ayrılır.
 • 2 parçaya ayrılan limonlar tencere içerisine koyulur.
 • Ardından limonlar bir parça altta kalacak şekilde su ilave edilir.
 • 5 dakika boyunca kaynatılır.
 • Soğuması için 10 dakika süre tanınır.
 • Elde edilen su sabah saatlerinde tüketilir.

Limonun Zayıflamaya Faydaları

Limon kabuğu lif bakımından oldukça zengindir. Sıkı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla açlık hissettirmeyerek yağ yakımını kolaylaştırmaktadır.

Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olan limon kabuğu, aşırıya kaçılan öğünlerinden ardından kilo alımının önüne geçebilmektedir. Bunun yanında hazımsızlık sorunlarında da kullanılabilmektedir.

Güvenilir ve düzenli bir biçimde kilolardan kurtulmaya destek olmaktadır.

Yağların yakılmasını hızlandırmakla beraber kişide bulunan kolesterol seviyesini düşürmektedir.

Limon Kabuğu İle Kiloyu Koruma Kürü

Bu kür kilo almanızı engeller.

 • 1 Kilogram limon güzelce yıkanır.
 • Ardından kabuklarıyla beraber küp şeklinde doğranır.
 • Kavanoza yerleştirilir.
 • Yarım su bardağı şeker, 2 su bardağı klorsuz su, 2 kabuk tarçın ve 5 adet tarçın tencerede kaynatılır.
 • Ortaya çıkacak şerbet kavanozdaki limonlara ilave edilir.
 • Uzun müddet boyunca buzdolabında muhafaza edilebilmektedir.
 • Elde edilen karışım gün içerisinde çay ile beraber tüketilebilmektedir.
 • Bunun yanında günün ilk saatlerinde suya ilave edilerek tüketilebilmektedir.

Limon Kabuğunun Sağlığa Faydaları

Limon kabuğu içerisinde bolca flavonoid bulundurmaktadır. Bu sayede kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir. Bilhassa cilt, kolon ve meme kanserini engellemek adına limon kabuğu tüketilebilmektedir.

Limon kabuğu içeriğinde C vitaminine de yer vermektedir. Bu bağlamda vücudu hastalıklara karşı muhafaza ettiği söylenebilmektedir. Bir başka deyişle bağışıklılık sistemine katkıda bulunduğu ifade edilebilmektedir. Bununla beraber boğaz ağrısı, farenjit ve soğuk algınlığına dayalı gribal enfeksiyonların giderilmesine destek olmaktadır. Limonun kabuğu posalı ve lifli bir yapıya sahiptir. Böylelikle sindirimi kolaylaştırmakta ve bağırsaklarının işlevini daha iyi bir biçimde yerine getirmesini sağlamaktadır.

Limon kabuğunun kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla kalp sıhhati için de mühimdir. Büyük oranda potasyum barındırmasından mütevellit kan basıncını dengelemektedir. İçerisinde polifenol isimli natürel bir kimyasal bulunmaktadır. “LDL” olarak tanımlanan kötü kolesterolün düşürülmesine destek olmaktadır.

Kuvvetli ve sıhhatli kemiklere giden yol kalsiyum mineralinden geçmektedir. Limon kabuğu, içeriğinde kalsiyuma da yer vermektedir. Yine içeriğindeki C vitamini de kemik sıhhatine katkıda bulunmaktadır. Böylelikle kireçlenme rahatsızlığının çözümünde limon kabuğu kullanmak mümkündür. Buna ek olarak eklem iltihaplanmalarında, romatizmanın doğurduğu eklem ağrılarında, kemik güçsüzlüğünde ve kemik erimesinde büyük oranda faydası bulunmaktadır.

Limon Kabuğunun Zararları Nelerdir?

Limon kabuğu, içerisindeki C vitamine borçlu olduğu serbest radikalleri etkisizleştirici bir niteliğe sahiptir. Bu bağlamda rahatsızlıkları önlediği söylenebilmektedir. Yine sıhhatli kan dolaşımı açısından C vitamini önem teşkil etmektedir. İçerisinde C vitamini bulunan limon kabuğu kan dolaşımı sıhhatine katkı sağlamaktadır.

Asit bakımından limon kabuğu ve limon, yüksek düzeylerde seyretmektedir. Bilhassa mide hassasiyeti bulunan bireylerin kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Bu kişiler mide ağrıları ve mide yanmaları yaşayabilmektedir.

Limon kabuğunun bu yararları inkar edilemez bir gerçektir. Ancak sıkça ilaçlanan limon ağacının meyveleri kişiye zarar verebilmektedir. Dolayısıyla organik limon temin edilmesi oldukça zor olduğundan kabuklarının karbonat gibi doğal temizleyiciler ile iyice yıkanması veya ilk katmanın ince bir rende rendelenmesi tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.