Adaçayı Regl Söktürücü Adaçayı Adet Sancılarına İyi Gelir mi

Adaçayı Adet Söktürür mü Adet Söker mi?

0 6.998

Adaçayı Adet Söktürür mü Adet Sancılarına İyi Gelir mi?

Menopoz dönemine dek tüm kadınlar, yaklaşık 28 günde bir adet gözlemlemektedir. Fakat bazı sebeplere dayalı olarak adet gecikebilmektedir. Buna ek olarak birey, adet düzensizliğinden de muzdarip olabilmektedir. Gerek stres, gerek doğum kontrol ilaçları, gerekse yolculuklar adet düzenini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumun ana sebebi, hormon salgılarında meydana gelen oynamalardır. Bu hallerde bireyler adet söktürücülere başvurmaktadır.

Uzun yaprakları bulunan adaçayı, yeşil renkte olup dağların yüksek kesimlerinde yetişmektedir. Dikkat çeken bir kokuya sahiptir. Bununla beraber adaçayının pek çok yararı olduğu da bilinmektedir. Adaçayının bir faydası da adet söktürücü özellikte olmasıdır, böylece adet gecikmesi, adet olamama gibi problemlerde sık kullanılan bir bitkidir.

Adet Söktürücü Adaçayı Tarifi

Malzemeler

  • 1 tutam çoban pençesi
  • 1 tutam adaçayı
  • 1 tutam aslan pençesi
  • 1 tutam civan perçemi

Hazırlanışı

Evvelinde kaynatılan 2 bardak suya belirtilen bitkiler ilave edilir. Sonrasında 5 dakika daha kaynatılır ve ilk sıcağının çıkması beklenir. Elde edilen çay adet döneminden 3 ya da 4 gün önce içilmelidir. Aynı zamanda öngörülen tarihten 1 hafta önce içilmeye başlanması da erken adeti mümkün kılabilmektedir. Tat vermesi amacıyla bir şey ilave edilmeden tüketilmelidir.

Adaçayı Adet Söktürmek İçin Nasıl Kullanılır?

Kaynatılan su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar adaçayı ilave edilir. 5 dakika süre tanındıktan sonra gün içerisinde 2 bardak tüketilir. Diğer bitki çaylarına kıyasla adaçayı, adet söktürmesi bakımından son derece tesirlidir.

Adaçayının Kadınlara Faydaları

Adet sancılarını dindirmesi en önemli yararlarından birisidir. Çoğu kadın bu ağrının şiddetinden şikayetçidir. Ufak bir kesim ağrılardan bu kadar muzdarip olmasa da genel olarak çoğu kadını son derece rahatsız etmektedir. Böyle bir halde ilaçtan önce adaçayı, doğal bir çözüm yolu olabilmektedir.

Yaşamın bazı evrelerinde bireyler adet düzensizliği gözlemleyebilmektedir. Adaçayı bu hususta da bireylere destek olmaktadır. Adet düzensizliğinin ve adet sıklığının düzenlenmesini sağlayabilmektedir. Şayet kişinin bu gibi bir problem var ise adaçayı kullanımına başlaması tavsiye edilmektedir.

Menopoz evresinde baş gösterecek problemleri yenebilmek adına, adaçayı kullanımının faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bu hususta net bir şey söylemek mümkün olmayabilir. Zira bu evrede östrojen hormonu artış göstermektedir. Lakin denenmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Menopoz evresindeki bireyler, darlanma ve kalp çarpıntıları problemleri yaşayabilmektedir. Bu konuda adaçayı yine faydasını göstermektedir. Adaçayının rahim kaslarını uyarıcı niteliği de bulunmaktadır. Bu sayede adet düzenini sağlamaktadır. Adet esnasında adaçayı tüketilmesi, kişiye enerji verecektir. Abartılmadan içilecek adaçayının faydaları oldukça nettir. Fakat hamile ve emziren annelerin tüketmesi sakıncalı olabilmektedir.

Çoğu kadın adet düzensizliği sorunuyla karşılaşmaktadır. Bilhassa stres, bu durumun başlıca sebeplerindendir. Adaçayı stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Böylelikle adet döneminin normal seyrinde ilerlemesini sağlamaktadır. Adet başlangıcından 7 gün evvel başlanacak adaçayı kullanımı, bu durumu mümkün kılmaktadır. Lakin bu süre zarfınca kullanımın aksatılmamasına özen gösterilmelidir.

Adaçayının Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

  • Anne adaylarının kullanmaması gerektiğinin altı çizilmektedir. Zira adaçayı, rahim kaslarını uyarıcı bir etkiye sahiptir.
  • Kullanımın abartılması halinde tansiyonu yükseltebilmektedir. Bilhassa hipertansiyon rahatsızlığı bulunanlar, kullanım hususunda dikkat göstermelidir. Hiçbir şekilde dozajı kaçırmamalıdırlar.
  • Çeşitli mecralarda, karaciğerinde iltihaplanma olanların kullanmaması gerektiği ifade edilmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.