Göğüste Mantar Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavisi

Memede Egzama Meme Ucu Egzaması Neden Olur Nasıl Geçer?

0 2.654

Göğüste Mantar & Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Egzama; ciltte enfeksiyona sebep olan kronik bir cilt problemidir. Bu hastalığın sebebi bilinmemekte olup ancak aşırı stres, alerji, tahriş, mikrop, hava durumundaki değişimler, vücuttaki hormonal değişimlerin tetikleyici faktörler olabileceği düşünülmektedir. Meme başı egzaması, memede egzama da sık karşılaşılan cilt sorunlarından ve bu durumla özellikle hamile kadınlarda ve bebek emziren emziren kadınlarda karşılaşılır. Ancak meme başı egzamasının, memedeki egzamanın kesin nedeni bilinmemektedir. Kullanılan şampuanlar, duş jelleri, yenilen gıdalar, kullanılan ilaçların yan etkisi memede egzama oluşma riskini tetikleyebilir.

Meme Başı Egzaması, Memede Egzama Belirtileri

Meme başında egzama çıkması durumunda ciddi kaşınmalar yaşanır. Kaşıntı kaynaklı ise kızarıklık ve kabuklanma görülebilir.

Meme başında egzama olduğunda meme üzerinde kırmızı lekeler görülür.

Meme başı egzaması ve paget hastalığının(meme kanseri belirtisi) birçok benzerliği bulunmaktadır. Bu yüzden egzama kanser kadar ciddi bir hastalık olmasa da teşhisi bu açıdan bakıldığında önemlidir. Özellikle de egzama tedavisi için doktor tarafından verilen kremler kullanılmasına rağmen iyileşme görülmüyorsa bu durum paget hastalığına işaret etmektedir.

Meme Başı Egzaması, Memede Egzama Teşhisi Ve Tedavisi

Meme başında egzama olmasından şüphelenen kişiler ilk olarak dermatologa (cildiye uzmanı) başvurmalıdır. Doktor gerekli fiziksel muayeneler yapıldıktan sonra doktor kortizonlu krem yazar. Bu kremler memedeki iltihap, çatlama ve tahrişi geçirecektir. Bunun dışında doktor mantar kremi de verebilir. Bebeğini emziren kadınlar için doktor özel krem verecektir. Bu durumdaki kadınlarda eğer cildin durumu ciddi ise birkaç gün emzirmeyi bırakması gerekebilir. Bu sürede anne pompla ile sütünü bebeğe vermeye devam etmelidir. Emziren annelerde eğer meme başındaki egzama bebeğin ağzında pamukçuk olması sebepli meydana gelmişse öncellikle pamukçuk geçirilmelidir.

Meme Başı Egzaması, Memede Egzama İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bal

Bal; egzama dahil birçok cilt problemi için etkilidir. Baldaki antiseptik, antibakteriyel ve yatıştırıcı özellikler egzamayı tedavi eder ve yaraların daha da büyümeden iyileşmesini sağlar.

 • Balı direkt olarak ciltte egzama olan bölgeyi temizledikten sonra sürün.
 • Bunun için doğal bal kullanın.

Zeytinyağı

Zeytinyağında bulunan iltihap sökücü özellikler egzama belirtilerini geçirmeye yardımcıdır. Dahası zeytinyağı cildi yumuşatır, kızarıklığı azaltır ve yaraları iyileştirir.

 • Ciltte egzama olan bölgeye saf zeytinyağını nazikçe masaj yaparak sürün.
 • Sonrasında üzerini ıslak havlu ile örtün. Havlu kurduğunda kaldırın. Sonrasında ılık su ile kalan yağı ciltten temizleyin.
 • Bu uygulamayı günde 1-2 kez tekrarlayın.
 • Eğer zeytinyağı temin edilemezse hindistancevizi yağı da kullanılabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan antibakteriyel, mantar karşıtı ve büzücü özellikleri sayesinde egzama ve egzama yaralarını geçirmeye yardımcıdır.

 • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı balı 1 bardak su içine karıştırın. Bu suyu günde 3 kez tüketin. Bu sayede bağışıklık sistemi canlanarak, ciltteki iltihap ve enfeksiyon kademe kademe iyileşecektir.
 • Elma sirkesini eşit oranda su ile karıştırıp direkt olarak ciltte egzama olan bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntem de ciltteki kaşıntıyı ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Aloe Vera

Egzama yaraları için bir diğer faydalı yöntem aloe vera kullanmaktır. Aloe vera içerisinde bulunan iltihap sökücü ve mikrop karşıtı özellikler ciltte egzama kaynaklı oluşan tahrişi azaltır ve koyu yaraların renginin kademe kademe açılmasına yardımcı olur.

 • Aloe vera jelini meme ucunda egzama olan bölgeye sürün. Sonuç görene dek günde birkaç kez uygulayın.
 • Diğer bir yöntem ise; eşit oranda aloe vera ve E vitamini karıştırıp cilde sürmektir. Sürüldükten sonra bir gece bekletilir ve sabah su ile durulanır. Günlük olarak uygulanır.

Balık Yağı

Düzenli balık yağı tüketimi de egzama yararlarını iyileştirmeye yardımcıdır. Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri egzama kaynaklı iltihabi belirtilerini iyileştirir.

 • Egzama kaynaklı oluşan yaralardan kurtulmak için hergün balık yağı hapı alın. 

Meme Başı Egzaması, Memede Egzama Nasıl Önlenir?

 • Egzama genellikle hassas ciltli bireylerde görülmektedir. Bu sebepten ötürü de cildi tahriş edebileceği bilinen şeylerden uzak durulmalıdır.
 • Kişide alerji oluşturan besin ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Meme başında egzama olan kadınlar göğüs uçlarını sabunla yıkamamalıdır. Göğüs petleri kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir.
 • Pamuklu sütyen kullanımına özen gösterilmelidir. Pamuklu olmayanlardan kaçınılmalıdır.
 • Egzama önemsenemeyecek bir problem değildir. Bazen gerçek sebebi vücutta varolan fizyolojik veya psikolojik problem olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.