Mercanköşk Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir? İbrahim Saraçoğlu

Mercanköşk Faydaları Mercanköşk Otu Bitkisi Baharatı Nedir

0 241

Mercanköşk Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Mercanköşk, kısa boylu ve ince bir bitki olup, kekiğe benzer bir yapısı vardır. Çorbaların, et yemeklerinin, balıkların, patates garnitürlerinin, salataların ve sosların lezzetine lezzet katan mercanköşk, yemeklerinizi süsleyecek en güzel baharatlardan biridir.

Mercanköşkü çay yapılıp da içilebilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Mercanköşk hakkında şu bilgiyi veriyor;(Köşk üzerinde vesayet bitirici etkiye sahip ot, seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da geçtiğimiz yıl kullanıldı.)

Mercanköşk Çayı Nasıl Yapılır?

Bir fincan mercanköşk çayının hazırlanışı oldukça kolaydır. Önce, bir çay kaşığı kadar kurutulmuş mercanköşk, bir bardak soğuk suya atılır ve orta ateşte ısıtılmaya başlanır. Su kaynamaya başladığında hemen ateşin altı iyice kısılır ve 5-10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra ocaktan indirilir ve soğuması için 5 dk boyunca oda sıcaklığında bekletilir. İşte hepsi bu kadar, soğuduktan sonra âfiyetle tüketilebilir.

Mercanköşkün Faydaları Nelerdir?

 • Öksürük problemine iyi bir çözümdür.
 • Kas gevşetici ve spam çözücü özelliğe sahiptir, kas ağrılarına iyi gelir.
 • Yaraların daha çabuk kapanmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici bir etki gösterir.
 • Emzirme döneminde tercih edilmesi yararlıdır çünkü süt artırıcı (galactagogue) bir üründür.
 • Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar.
 • Hazımsızlık şikayetlerini giderir.
 • Kuru öksürüğe birebirdir.
 • Besinlerin daha kolay sindirilmesine destek olur.
 • Mide gazı sorununuz varsa, mercanköşk sizi rahatlatacaktır.
 • Astımlı hastalar için de oldukça yararlıdır.

Mercanköşkün Diğer Faydaları 

Bu bitki, anti-inflamatuar bir yapıya sahiptir yani ağrıları kısa sürede dindirir. Bu bakımdan, eğer kas ağrısı, kas gerginliği, spazm, baş ağrısı, kas sertliği vb. şikâyetleriniz varsa, vücudunuza bir miktar mercanköşk yağıyla beraber masaj yapmanız, yakınmalarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Mercanköşk, antioksidan yönünden oldukça zengindir ve bu nedenle, kardiyovasküler sağlığa son derece faydalıdır. Kalp hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunan bu şifâlı bitki, aynı zamanda yüksek kan basıncının düşürülmesini de destekleyerek kan damarlarında genişleme ve gevşeme sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri Çin Tıbbı dergisinde 2009 senesinde bir Çin araştırmasına yer verilmiş ve söz konusu çalışmada, mercanköşk bitkisinin, gastrik ülserlerin engellenmesi ve iyileştirilmesinde etkili olabileceği ifade edilmiştir.

Mercanköşk, ruh sağlığının doğal destekleyicilerinden biridir, anksiyete ve stres şikâyetlerini hafifletir.

Bunun yanı sıra, sinirleri yatıştırarak daha kolay uykuya dalmayı sağlayabilir. Düzensiz ve kalitesiz uyku, bilhassa nörolojik sağlığı olumsuz etkilemektedir. Ciddiye alınması gereken bu problemden en kısa sürede kurtulmak istiyorsanız mercanköşk sizin için etkili bir çözüm olabilir.

Faydaları saymakla bitmeyen mercanköşk, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye de sahiptir, bu sayede soğuk algınlığı, grip ve bronşit semptomlarını azaltarak solunum rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca spektral özelliği de bulunduğundan, solunum yollarında yoğunlaşan zararlı mukus tabakasının yok edilmesinde önemli rol oynar.

Tip 2 diyabet hastaları da mercanköşkten fayda görebilir. Zîra bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bu bitkinin, diyabet hastalığını kontrol altına almada etkili olduğu saptanmıştır. Mercanköşkün bu özelliği, baskılayıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle mercanköşk, insülin direncini yükselten fosfataz 1B, dipeptil peptidaz IV ya da tirozin vb. çeşitli enzimleri inhibe edebilmektedir.

Menstrüasyon (regl) periyodunu dengelediğinden, kadınlardaki hormon düzensizliklerinin tedavisinde etkilidir. Ayrıca bu bitki, regl öncesinde yaşanan stresi ve menopoza bağlı şikayetleri de azaltabilir.

Mercanköşk, çok güçlü antiseptik, antifungal ve anti bakteriyel etkisi olan bir bitkidir ve mantarlar, virüsler ve bakterilerle savaşmada oldukça kapsamlı terapötik kullanım imkanı sağlar. Bundan dolayı mercanköşk, besin zehirlenmelerinin, bakteriyel enfeksiyonların, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla başvurulan bir üründür.

Mercanköşk, bilhassa uçucu yağ; doğal bir diüretik (idrar söktürücü) gibi etki gösterebilir ve idrar oranında artışa sebep olabilir.

Mercanköşk yağını cilt yüzeyinde bölgesel olarak kullanmak oldukça faydalıdır, cildin canlı görünümünü muhafaza etmek için birebirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.