Merdiven İnip Çıkmanın Sağlık İçin Süper Etkili Faydaları

Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Yakar Merdiven İnip Çıkmak Zayıflatır mı?

0 14

Merdiven Çıkmak Ve İnmek Kilo Verdirir mi?

Günümüz modern dünyasında asansörler, yürüyen merdivenler bizlere merdiven çıkma gibi çok faydalı bir alışkanlığı unutturdu. Maalesef hemen hemen hepimiz merdiven çıkma ve inme yerine asansörleri tercih etmekteyiz. Halbuki merdiven çıkmak hem kalori yakıcı bir aktivitedir hem de bacak kas sağlığımızı korumaya yardımcıdır.

Merdiven Çıkmak Kaç Kaloridir?

1 dakika merdiven çıkmak 10 kalori yakar. Diyetisyen Dilara Koçak  11 dakika merdiven çıkmanın 100 kalori yaktığını bildirmektedir. Diyetisyen Buket Adanç 15 dakika merdiven çıkmanın 160 kalori yaktığını bildirmektedir.

Merdiven Çıkmak Zayıflatır mı? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Anlatıyor

İstatistiksel veriler, şişmanlığın ne yazık ki giderek yaygınlaştığını göstermektedir. Bazıları sinir-stres yüzünden kilo alırken bazıları depresif düşüncelerden, yalnızlık hissinden dolayı kendini yemeğe veriyor. Şişmanlamaya sebep olan faktörlerden biri de merdiven kullanmayı tercih etmemek. Bugün hemen hemen tüm apartmanlarda asansör bulunuyor. Otellerdeki personeller de merdiven kullanmaktansa asansörü yeğliyor. Çarşıların, AVM’lerin her tarafı yürüyen merdiven dolu, zaten daha girişte bizi yürüyen merdivenle karşılıyorlar.

Halbuki bacak ve baldır kaslarımızın, dizlerimizin, kalça kaslarımızın yapısı yürümeye, yokuş çıkmaya, tırmanmaya uygun yaratılmış. Kalori harcamamızı sağlayacak olan şey bu kaslardır. Merdiven çıkmak da onları en etkili şekilde çalıştırmamızı sağlar. Buna alışmak, merdiven çıkmaya üşenmemek, mümkün olduğu kadar merdiven kullanmak gerekir.

Günde 40-45 basamak çıksak bir yılda en az 2 kilo veririz. Bunun günlük 180-200 basamak olduğunu varsayalım, bu da 16 kat demektir. (Sabahleyin 8, akşamleyin 8 kat çıksak yeterlidir.) Bu durumda biz, bir yıl içinde 8 kilo yağ yakabiliriz. Bunun için diyetisyene, diyet ürünlerine veya başka bir şeye para ödemek zorunda da değiliz. Ayrıca merdiven çıkmak kemik yoğunluğunu artıran, kalbi güçlendiren, kasları destekleyen bir aktivitedir. Kolesterolün, şekerin ve tansiyonun dengelenmesinde faydalıdır. Düzenli olarak merdiven çıkıyorsanız yaşlanınca bellek kaybı ve denge sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz daha düşüktür.

Kısaca merdiven çıkmak bizi sağlığın zirvesine çıkarır. Sağlıklı kilo vermek, bunları bir daha geri almamak istiyorsanız merdiven çıkmak günlük alışkanlığınız olsun.

Merdiven Çıkmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Bu aktivite size 10 dakika içinde yaklaşık 45 kalori yaktırır.
  • Merdiven çıkmanın eklemlere ve kaslara çok faydası vardır.
  • Vücudumuz her egzersizde olduğu gibi merdiven çıkarken de endorfin salgılar. Endorfin ise mutlulukla ilişkili bir hormondur.
  • Merdiven çıkmak kardiyo türleri arasında en etkili olanlardan biridir.
  • Merdiven çıktığımız esnada vücudumuz yer çekimine karşı çalışır. Bu da bacak kaslarımızın daha aktif olacağı anlamına gelir. Hatta bu kaslar, Yürürken ve koşarken çalıştığından daha fazla çalışacaktır. Bu da merdiven çıkmanın sağlığa ne derece faydalı olduğunu kanıtlar niteliktedir.
  • Elbette merdiven çıkmak için özel bir ekipmana gerek yoktur. İhtiyacımız olan tek şey inip-çıkabileceğimiz bir merdivendir!
  • Merdiven çıkmanın faydaları bizde de görülsün istiyorsak asansörü, yürüyen merdiveni kullanmak yerine normal merdiveni tercih etmeliyiz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.