Mermere İşlemiş Leke Mermerdeki Kireç Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Mermerdeki Lekeler Nasıl Çıkar Matlaşmış Mermer Nasıl Parlatılır

0 63

Mermerdeki Lekeler Nasıl Çıkar Nasıl Parlatılır?

Mermer yüzeylerdeki lekeler nasıl çıkarılır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Mermer lekelerini gidermek için yapılan uygulamaların dikkatle ve özenle yapılması lazımdır. Böylece lekelerden kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır.

Mermer Üzerindeki Lekeleri Yok Etme Yöntemleri

Mermer yüzeyleri temizlemek ve lekeleri çıkarmak amacıyla tercih edilen ürünlerin ilk sırasında karbonat yer almaktadır. Lekeli bölgelere karbonat uygulanır, mermerdeki lekelere tam olarak etki edebilmesi için yaklaşık 30 dakika beklemeye bırakılır. Yarım saatin ardından mermer temiz bir ıslak bezle silinir ve bu sayede lekeler temizlenmiş olur.

Pas sökücüler de mermer lekelerinden kurtulma konusunda işe yarayan malzemelerdendir. Bu madde mermerin yanı sıra başka yüzeylerdeki lekelere karşı da etkili olup, mermer yüzeylerde de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Pas sökücü doğrudan mermer yüzeye dökülüp 4-5 dk beklenir. Ardından bez ile her yeri güzelce ovalanır. Daha sonra su kullanarak pas sökücüyü mermer yüzeyden arındırmanız gerekmektedir. Hiçbir tortu bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Pas sökücüler çoğunlukla banyo ve bu gibi alanların mermer zeminlerinde kullanılırlar.

Mermere yağ lekesi bulaştıysa, biraz benzin kullanarak bu lekeler çıkarılabilir. Fakat bu sırada kesinlikle ateşe yaklaşılmamalıdır. Mutfak granit ve mermerlerindeki yağ lekelerini yok etmek istiyorsanız çok az benzin kullanmak işinize yarayacaktır. Benzin yanıcı özelliktedir ve bu yüzden kullanırken dikkatli olmanız lazımdır. Lekeli alan, benzin ile kaplanır ve dökülen benzin uçup gidene dek bekletilir. Daha sonra benzin artıkları bulaşık deterjanlı suyla temizlenir. 10 dakika bekletilip suyla iyice durulanır ve kurumaya bırakılır.

Mermer yüzeyler içki, sigara, kahve veya meyve lekesi olduğunda, amonyaktan da yardım alabilirsiniz. Çamaşır suyuna birkaç damla amonyak ekleyin. Bir bez ile ovalayın. Lekelerin temizlendiğine şahit olacaksınız. Son olarak su ile durulamayı ihmal etmeyin.

Mermer mürekkep ile lekelendiyse, 1 yemek kaşığı amonyak ve bunun %20 ‘si kadar da oksijenli su ile bir karışım hazırlayın. Elde ettiğiniz karışımı lekeleri ovmak için kullanın. Kuruyunca yumuşak bir bez vasıtasıyla mermerin parlamasını sağlayın.

Sararan mermeri temizleyecekseniz, ilk olarak sabunlu suyla bir güzel siliniz. Sonrasında limon suyuna biraz tuz ilave ederek mermeri bu suyla ovalayınız. Temiz su ile duruladığınızda mermeriniz pırıl pırıl olacaktır.

Mermerin paslanması durumunda oksalit asit çözüm sağlayacaktır. Zira bu kimyasal madde, pas lekelerini çıkarmakta epey başarılıdır. Az miktarda sıcak suya biraz oksalit asit koyulur ve eritilir. Paslanmış mermere bir bez aracılığıyla uygulanır ve ovuşturulur. Böylece lekeler kaybolacak ve mermer tertemiz bir görünüme kavuşacaktır.

Limon suyuna tuz atılarak beyaz mermer bu su ile ovuşturulur. Bu yöntem de mermer lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Parlatmak için fanila kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.