Midyenin Bilinmeyen 5 Sağlık İçin Zararı ve Midye Yenebilir mi?

Midye, Midye Dolma ve Midye Tava Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

0 38

Midye, Midye Dolma ve Midye Tavanın Kalorisi Nedir

Deniz ürünlerinin en bilinenlerinden birisi midyedir. Denizlerde oval şeklindeki bu canlı ülkemizde oldukça yaygın olarak görülmektedir. Uzmanlar tatlı ve tuzlu suda yaşayan ortalama otuz bine yakın midye olduğunu bildirmiştir. Ancak çoğumuz midyenin tek çeşidini bilir.

Midye ve Midye Dolmasının Kalori Oranı Ne?

Diyetisyen Elif Bozyel 1 orta boy midyenin 35 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Sinem Çelik 1 adet midye dolmanın 26 kalori, 1 porsiyon mide dolmanın ise 301 kalori, 1 şiş midye tavanın ise 150-200 kalori olduğunu bildirmektedir.

Midye ve Midye Dolma Kilo Yapar mı?

Midye ve midye dolma kalorisi yüksek bir besin olduğundan, ayrıca midye yemeğe başlayınca 1 adetle kalınmayıp pek çok midye yenildiğinde kısa sürede şişmanlamanıza, vücudunuzda yağ oranının  artmasına neden olur.

Midyenin ve Midye Dolmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hanefi mezhebinde midye yemek caiz değildir. Midyenin sağlık için bazı zararları söz konusudur;

Alerji Yapabilir

Midye alerjisi sık görülen bir sağlık sorunudur. Tüm kabuklu deniz ürünleri gibi midye de alerjik reaksiyonların kaynağıdır. Midye alerjisi olan kişilerde baş ağrısı, mide rahatsızlığı, ciltte kızarıklık, kaşıntı, dilde karıncalanma ve dilde şişme, nefes almada zorluk, kan basıncında düşme, baş dönmesi veya bayılma hissi görülebilir.

Kanser Yapabilir

Midyeler bulundukları denizlerdeki ağır metal, virüs, çeşitli bakteriler ve biotoksinleri kendilerinde toplayabilir. Bu yüzden midyelerin toplandığı bölge önem arz etmektedir. Örneğin midyeyi kanalizasyon atıklarının veya fabrika atıklarının atıldığı denizde yetiştirilen midyelerin kalitesi çok düşük olacak ve öyle ki kansorejen etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden özellikle suyunun temizliğinden emin olunmayan midyeleri tüketmek kansere yol açabilir.

Gıda Zehirlenmesi Yapabilir

Midye zehirlenmeye yol açabilir. Bunun için midyeyi çok yemeniz de gerekmez, çok az yediğiniz midye bile sizi zehirleyebilir. Midyede bulunan ağır metaller vücutta kandaki proteinlere bağlanır ve bu yüzden kişide halsizlik, kusma ve bulantı gibi şikayetlerin görülmesine yol açar. Zehirlenme durumu kişinin vücut direncine bağlı olarak değişse de yediğiniz midyenin tazelik durumu da çok önemlidir. Eğer midyenin kabuğu soluk renkli, açık ve kirli ise o midye bayattır. Bayat mide yenilmesi de zehirlenme yapabilir.

Metal Zehirlenmesi

Midyelerin yetiştirildiği denizlerdeki atıklar midyeyi doğrudan etkiler. Bu atıklar midyede birikir. Diğer bir deyişle, midyenin içeriğindeki başta cıva gibi zararlı metaller kişide metal zehirlenmesine sebep olabilir. bu konuda bilinmesi gereken şudur  ki metal zehirlenmesi vücutta başka birçok hastalığın görülmesine sebep olabilen ciddi bir durumdur.

Sağlığa Zararlı Olabilir

Midyenin çok sık ve fazla tüketilmesi kişide böbrek ve karaciğer gibi hayati organlarda yetmezlik oluşmasına, kalpte ritim bozukluğuna, cinsel yaşamın bozulması, sinir sistemi problemleri ve çok ciddi kanserlere yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.