Mısır Püskülü Ne İşe Neye Yarar İyi Gelir Kiraz Sapı İle Nasıl Kullanılır

Mısır Püskülünün Faydaları Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

0 1.095

Mısır püskülü, mısırı saran saç benzeri yapıdır. Mısırın kabuğunu soyarken kabuk ile mısır arasından çıkan saç benzeri sarı liflerdir. Bu yazımızda, birçoğumuzun umursamadan attığı bu püsküllerin faydalarından bahsedeceğiz.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

 • 1 yemek kaşığı ( 1 tutam) mısır püskülünü 1 bardak su ile beraber küçük bir cezveye koyun. Dilerseniz içine bir miktar kiraz sapı da ekleyebilirsiniz. Ardından 15-20 dakika kadar demleyin.
 • İçecek kadar ılıklaştığında dilerseniz içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Bal; çaya tat vererek içimini kolaylaştıracaktır.
 • Ardından çayı süzün ve ılık tüketin.

Mısır Püskülü Çayı Faydaları

 • Mısır püskülü çayı; kan şekeri seviyesini düzenler.
 • Mısır püskülü çayı; vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Mısır püskülü çayı; güçlü bir idrar sökücüdür.
 • Mısır püskülü çayı; böbrek taşı ve ağrı riskini azaltır.
 • Mısır püskülü çayı; vücutta sıvı tutulması, artrit ve gut gibi iltihaplı hastalıkları tedavi eder ve önler.
 • Mısır püskülü çayı; tansiyonu dengeler.
 • Mısır püskülü çayı; rahim fibroidleri, kadın kısırlığı ve sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini tedavi eder.
 • Mısır püskülü çayı; antidepresan görevi görür.
 • Mısır püskülü çayı; yorgunlukla savaşır.
 • Mısır püskülü çayı; kolesterol seviyesini düşürebilir.
 • Mısır püskülü çayı; zengin bir çinko, magnezyum ve demir kaynağıdır.
 • Mısır püskülü çayı; idrar yolunu temizler.
 • Mısır püskülü çayı; kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mısır püskülü çayı; karaciğerin işlevini geliştirir.
 • Mısır püskülü çayı; sinirleri yatıştırır.
 • Mısır püskülü çayı; içeriğindeki bol lif sayesinde tok tutup kilo vermeye yardımcı olur.

Mısır Püskülü Çayının Diğer Faydaları

Gece Alt Islatmayı Önler

Bu problem hem yetişkin hem de çocuklarda görülmektedir. Mısır püskülü çayı bu konuda büyük yardımcınızdır. Uzmanlar gece uyumadan önce 1 bardak içilen mısır püskülü çayının gece alt ıslatma problemini geçirdiğini bildirmişlerdir.

İdrar Yolları Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Mısır püskülü çayı; idrar yolu enfeksiyonu (UTI) ‘den kurtulmaya yardımcı olan aşırı sıvıları ve toksinleri vücuttan temizlemeye yardımcı olan idrar sökücü özellikleri vardır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Mısır püskülü çayının kalorisi düşüktür, bu şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Mısır püskülü çayı içmek, tokluk hissini uzatır, metabolizmayı geliştirir, iltihabı kontrol eder ve vücuttaki atık maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

Obezite; günümüzde birçok toplumu etkileyen bir problemdir. Bunun asıl sebebi ise vücuttaki toksin ve aşırı sıvı birikimidir. Mısır püskülü; vücuttaki aşırı suyu, atığı ve toksinleri atmaya yardımcı olur ve bu şekilde fazla kiloları azaltır. Günlük olarak 2-3 kez mısır püskülü çayı tüketerek obeziteyle savaşın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mısır püskülü çayı C vitamini açısından zengindir. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde serbest radikallerin zararlarını önleyerek kalp ve damar yollarını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda, vücuttaki önemli organların çalışması için gerekli olan kan dolaşımını canlandırır.

Kan Şekerini Düşürür

Mısır püskülü çayı; yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır. Vücuttaki insülin seviyesini arttırarak kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, kalp yetmezliği, diyabet ve yüksek kolesterol için de mükemmel doğal bir şifadır.

Beslenme ve Metabolizma dergisinde 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, mısır püskülü özünün insan vücudunda insülin oluşumuna yardımcı olduğunu göstermiştir. Uluslararası Biyolojik Makromoleküller Dergisi’nde 2012’de yayınlanan daha yeni bir çalışmada ise, mısır püskülü polisakkaritlerinin kan şekeri seviyesini düşürmede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Böbrek Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Mısır püskülü çayı; böbrek problemleri için etkili mükemmel bir doğal yöntemdir. Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu, idrar yolu iltihabı, böbrek taşı vb. dâhil olmak üzere böbreklerle ilgili hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.

Sindirimi Geliştirir

Bu yararlı çay, sindirimi artırmaya ve sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Araştırmalar, mısır püskülü çayının karaciğer tarafından safra salgılanmasını uyarabildiğini göstermiştir. Safra kesesinde saklanan bu safra, yiyeceklerin uygun sindirimine yardımcı olur.

Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

Mısır püskülü çayını içmenin birçok faydalarından biri de vücudunuza K vitamini saymasıdır. Bu vitamin özellikle doğum yapan kadınlarda kanamayı kontrol etmek için önemlidir.

Mısır püskülü çayı; kan pıhtılaşmasında yardımcı olan K vitamininden bolca içerir. K vitamini, kan kaybını önlemeye yardımcı olur.

İdrarı Çoğaltır

Önceden de bahsettiğimiz gibi; mısır püskülü çayı böbrek problemleri tedavisinde etkili doğal bir şifadır. Bu yolla; idrar miktarını arttırmaya yardımcı olur. İdrar miktarı arttığında ise vücuttaki zararlı toksin ve maddeler kolayca vücuttan atılabilir.

Kurdeşen ve Çıbanı Geçirir

Mısır püskülü çayı; çıban ve kurdeşen gibi bölgesel cilt problemleri tedavisinde kullanılmakta olup böcek ısırığı, sıyrık, ve küçük yaralanmalar sebepli kaşıntı ve ağrıyı geçirmede yardımcıdır. Mısır püskülü çayı güçlü anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde enfeksiyonları önlemeye yardımcıdır.

Kolesterolü Kontrol Eder

Mısır püskülü çayı; ayrıca vücuttaki kolesterolü de kontrol eder. Yüksek kolesterol vücutta çeşitli kalp hastalıklarına yol açar. Bu nedenle, mısırın püskülü tüketimi kalp ile ilgili rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Gut Hastalığı Ağrılarını Azaltır

Mısır püskülü çayının birçok harika özelliği var. Bu özellikler, gut ile ilişkili ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Günde 3 bardak mısır püskülü çayı tüketin. Ağrı geçtikten sonra, bu miktarı günde 1 bardak kadar kesin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.