Nasır Bandı Ne Kadar Ne İşe Yarar Acıtır mı?

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır Nasıl Çıkarılır? Eczane Fiyatı

0 3.687

Nasır Bandı Nedir Nasır Bandı Ne İşe Yarar Çıkarıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Nasır; ayak ve ellerde meydana gelen sürtünme ve basınç sebepli oluşan deri kalınlaşma problemidir. Bu problem yaygın olarak ayak tabanında görülmektedir. Nasır hafif bir problem olsa da bazen yürümeyi bile etkilediğinden insanlar tarafından tedavisi aranmıştır. Nasır için kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden birisi ise nasır bantlarıdır. Bu bantlar nasır sebepli oluşan kalın tabakanın incelmesi için üretilmiş bantlardır. Nasır bantlarının fiyatı markasına göre 8-17 TL arasında değişmektedir.Nasır bandı acıtmaz.

Nasır bantları; ayaktaki nasırlı bölgeye sarılır ve bu sayede banttaki etkin maddeler cilde temas eder. Bu sayede ciltteki kalınlaşmış keratin tabakası erir ve ortadan kaybolur. Böyle etkili sonuç almak için nasır bantlarının önemli kullanım aşamalarını takip etmek gerekmektedir. Bu makalemizde nasır bantlarının nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Nasır Bandı Nedir?

Nasır bandı; yara bandına benzer görünüme sahip asit içeriğine sahip nasır tedavisinde kullanılan ürünlerdir. Bu bant özellikle ayaktaki hafif ve orta dereceli nasır tedavisinde etkilidir. Bu bantlar nasırın tam üzerine yapıştırılır. Bu bantlar sağlıklı deri üzerine yapıştırılmalıdır aksi taktirde yanık oluşumuna sebep olabilir. Nasır üzerine yapıştırılan bantlar birkaç saat veya birkaç gün durması gerekebilir. Uygun zaman için eczacınıza danışmalısınız.

Önceleri nasır tedavisi için nasır taşları kullanılmaktaydı. Bu taşlar nasırlı bölgeye sürülerek kullanılıyordur. Fakat sonradan nasır bantları sayesinde bu taşlar kullanılmamaya başladı.

Nasır bandı; içeriğinde ilaç bulunan keçe yastığından yapılmaktadır. Bu bantlar içindeki salisilik asit bulunan ilaç derideki kalınlaşmayı azaltmaktadır. Nasır bantları; eczanelerden ve marketlerden temin edilmektedir.

Nasır Bandı İşe Yarıyor mu?

Nasır bandı; köklenmiş nasırları geçirmezken, yeni oluşmuş orta ve hafif dereceli nasırları geçirmektedir. Fakat şiddetli nasır vakalarında kullanılmasında da herhangi bir sakınca yoktur.

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır?

Nasır bandı; oluşan nasırın büyüklüğüne göre seçilmektedir. Eczanelerden temin edilen bant temiz ve kuru ayağa yapıştırılır. Bant yapıştırılmadan önce ayağın ölü derilerden arındırılması daha iyi olacaktır. İki yönü olan nasır bandının doğru yüzeyini koruyucusunu çıkarıp nasırlı bölgeye yapıştırın. Sonrasında bu bant birkaç saat veya birkaç gün bekletilir. Bu şekilde kullanılan nasır bandı ciltteki kalınlaşan ve sertleşen bölgeyi yumuşatarak nasırın soyulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca nasır bandında bulunan asit antibakteriyel özellikler göstererek nasırlı bölgenin iltihaplanmasını önler.

Nasır bandı kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey bandın normal deriye getirilmemesidir. Bu banttaki asit içeriği normal deriye temas ettiğinde derinin soyulmasına sebep olmaktadır.

Nasır Bandı İlk Kullanımda Etki Eder Mi?

Nasır bandı tek kullanımda fayda vermeyecektir. Ancak bu nasırın kalınlığı, sertliği ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Nasırın sertliğine bağlı olarak birkaç kez kullanılması gereken bantlar kullanım sonunda etki vermektedir. Bant kullanmanıza rağmen nasırda herhangi bir iyileşme görülmüyorsa bir hastanede dermotolog doktoruna gitmeniz iyi olacaktır.

Nasır Bandı Takıldıktan Sonra Ne Yapılır?

Nasır bandı takıldıktan sonra talimatlarında yazan süre doluncaya dek bekletilir. Sonrasında cımbız ile çıkarılır. Cımbızla çekilmesinin sebebi kuvvetli çekilmesini önlemektir. Aksi taktirde bölgede kanamalar meydana gelecektir. Bu durumlarda bölgeye tentürdiyot  sürmeli bölgenin mikrop kapıp iltihaplanmasını önlemelisiniz. Nasır bandı elle de çıkarılabilir. Nasır bandı ilk çıkarıldığı anda bölgede geçici bir görünüm değişikliği görülür. Bu durum geçicidir, korkulacak bir şey yoktur.

Nasır Bandı Kimler İçin Uygundur?

Nasır çok rahatsız edici olduğundan yaygın olarak nasır bandı kullanılmaktadır. Bu bant ile nasır probleminin önüne geçilmektedir.Bu bantlar çoğu kişiye uygulansa da diyabetik hastaların kullanması uygun değildir. Eğer şeker hastasıysanız nasır bandı kullanmamalısınız. Ayrıca bebeklerde de nasır bandı kullanılmamalıdır.

Nasır Bandı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nasır bandı kullanılırken bandın kaymaması için ayağın terli veya ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde bant kayacak ve ilaç sağlıklı cilde değecektir ki bu da üstte bahsettiğimiz gibi deride ciddi soyulmalara sebep olmaktadır. Nasır bandı ayaktayken ayak yıkanmamalıdır. Eğer gerekirse ayak ıslak havlu ile silinmelidir. Nasır bandı uygulandığı zaman ciltte eğer tahriş ve hassasiyet oluşturuyorsa kullanılmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.