Parmak İncinmesi Zedelenmesi Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır?

Parmak Ezilmesine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

3 15.182

Parmak İncinmesine Ezilmesine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Genellikle ellerin sık kullanıldığı spor dalları ile uğraşan kişilerde gözlemlenen parmak ezilmesi, çeşitli etkilere maruz kalan parmağın uç kısmının dik kalmasını sağlayan tendonların tahrip olması durumuna denir. Parmak ucuna alınan şiddetli darbelerin sebep olduğu parmak ezilmesi, özellikle beyzbol sporu ile uğraşan bireylerde daha sık rastlanılmaktadır. Parmak ucunun şişmesi, acı ve ağrı hissi parmak ezilmesi durumuna işaret etmektedir. Parmak ezilmesi yaşayan birey, parmağını dik tutmakta güçlük çekecektir.

Parmak Ezilmesi, İncinmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi doktoruna gidilir.

Parmak Ezilmesi, İncinmesi Nasıl Geçer?

Parmak ezilmesi, incinmesi durumunda mutlaka Ortopedi doktoruna gitmelidir. Doktor tedaviden evvel kişiden parmak röntgeni talep edecektir. Parmak röntgeni istenmesinin temel sebebi parmakta kırık durumunun olup olmadığını teşhis etmektir. Röntgenin ardından ortalama olarak 40 gün kalması üzere bir atel yardımıyla parmak sabitlenir ve sorunun giderilmesi beklenir.

Parmak ezilmesi sıkıntılı bir durumdur ve tendonların iyileşme süreci oldukça uzundur. Bazı durumlarda tendonların iyileşme sürecini takiben parmağın yamuk kalmaması amacı ile bir tel yardımı ile kemik dik tutulabilir. Gereği halinde takılabilecek bu tel ortalama 2-3 ay kadar çıkarılmamaktadır. Tedavi süresince kişiye ağrı kesiciler ve bazı iltihaplanma durumlarına karşın çeşitli ilaçlar verilmektedir. Tedavi tamamlanıp atel çıkarıldığı zaman ise bazı parmak egzersizleri yapılması tavsiye edilir.

Parmak Ezilmesi Parmak İncinmesi, Nasıl Tedavi Edilir?

Parmak ezilmesi incinmesi sorununun ev ortamında da tedavi edilmesi mümkündür. Uygulayacağın en önemli yöntemler dinlenmek, buz uygulaması ve parmağı yukarı bir seviyede tutmak olacaktır. Söz konusu parmak veyahut parmaklar dinlendirilmeli ve 20 dakikalık buz kompresi yapılmalıdır. Ancak bu kompres sırasında buz direkt olarak cilt ile temas etmemeli ince bir beze veya cilt ile direkt teması engelleyecek ince bir materyale sarılarak uygulanmalıdır. Söz konusu parmağı soğuk su içerisinde bekletmek parmağın geçici bir süre olsa da rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda bu uygulama ağrıları da dindirecektir.

Bilhassa ezilmenin gerçekleştiği günü takip eden ilk 2-3 gün buprofen, asetaminofen, aspirin ve naproksen gibi reçetesiz ağrı ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir. Bu gibi ilaçlar ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Buz Uygulaması

Ezilen parmağa buz ile kompres yapmak yararlı olacaktır. Ancak bu uygulandığı esnada doğrudan deri ile temas etmemeli, buz ince bir beze sarılarak parmağa yaklaşık 20 dakika kadar tutulmalıdır. Şayet bu uygulama esnasında parmak üzerinde şişme, ağrı, yada koyulaşma durumları görülüyorsa vakit kaybedilmeden bu uygulamasına  son verilmelidir.

Uzun süre buz uygulaması iltihaplanma riskini artırır ve cildi tahrip edebilir. Buz ile kompres yapılırken 20 dakikalık periyotlar halinde birkaç defa tekrarlanmalıdır.

Parmakları Yormamak

Tedavi sürecini hızlandırmak adına ezilen parmak mümkün olduğunca dinlendirilmelidir. Parmaklar yorulmadığı takdirde tedavi süreci daha hızlı bir hal alacaktır.

Ezilen yani incinen parmağın gerilmemesine dikkat edilmelidir. Ezik parmak çok sık gerildiği vakit iltihaplanma riski artacak ve çeşitli sorunlara yol açabilecektir. Ek olarak bu hareket tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir.

Ezilen parmağı dinlendirmeye ve herhangi bir şekilde hareket ettirmemeye özen gösterilmemelidir. Parmağı dinlendirmenin verebilecek en kesin sonucu acı hissini artırması olacaktır.

Parmağın Yüksekte Tutulması

Herhangi bir sebeple parmak ezilmesi durumu meydana geldiğinde parmak göğüs seviyesinden yukarıda tutulmalıdır. Böylelikle kan parmağın uç kısmında toplanmayacak ve şişlik, iltihaplanma, ağrı gibi problemlerin önüne geçilmiş olacaktır. Uyurken parmağı yukarıda tutmak amacı ile bir yastıkla elinizi destekleyebilirsiniz. Gün içinde elinizi bir bez ile boynunuza

Zeytinyağı

Ezilen parmakta hissedilen ağrının azalmasına  ve daha hızlı düzelmeye yararı olan bir diğer etken ise zeytinyağıdır. İçeriğinde bulunan iltihap önleyici bileşenler sayesinde zeytinyağı, parmakta yaşanabilecek olası ağrı ve iltihaplanma durumlarını engeller. Ek olarak cildi nemlendirerek tedavi sürecini de hızlandıracaktır.

 • Bir diğer yöntem olarak zeytinyağı ile ezilen parmağa hafifçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bu uygulama kan akışını hızlandıracak ve şişliğin dinmesine yardımcı olacaktır.
 • Oda sıcaklığında zeytinyağı ile parmağa 5 dakika boyunca hafifçe masaj yapıldığı takdirde ağrılar ve şişlik azalacaktır. Bu uygulama günde 3 defaya kadar yapılabilmektedir.

Zencefil

Etkili ağrı kesici özelliği olan zencefil, ezik parmakta yaşanan ağrı hissinin giderilmesini destekler. Zencefil, içeriğinde gingerol isimli bir bileşik bulundurmaktadır. Bu bileşik iltihapların giderilmesine ve ağrı şiddetinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Gingerolin, esasında aspirin ve ibuprofen ilaçlar ile benzer özelliklere sahiptir. Bunun yanında zencefil içerisinde bulunan maddeler yardımı ile ağrıya neden olan COX-2 isimli kimyasal salgısını da önlemektedir.

Gün içerisinde 3 defaya kadar kendi yapacağınız zencefil çayını tüketmelisiniz. Elde edeceğiniz bu çay iyileşme sürecini son derece olumlu etkileyecektir.

 • 2 bardak suya 1 yemek kaşığı zencefil yaprağı oranında olacak şekilde cezveye koyulur.
 • Cezvede kaynatılan zencefil yaprakları kaynamanın ardından 10 dakika civarı demlenir.
 • Devamında elde edilen bu çay süzülür ve bir miktar bal ile tatlandırılarak oda sıcaklığına geldiğinde içilir.

Parmak Ezilmesi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Kızım 2.5 yaşında parmağı demir kapıya sıkıştı hemen soğuk suya tuttum ve buz koydum ama şişti morardı ne yapmalıyım doktora başvurmalı mıyım yoksa geçer mi bir kaç gün içinde?

CEVAP

Ortopedi Doktoru Kadir Bacakoğlu’nun cevabı: (Evet başvurmalısınız bu acildir,geçmiş olsun)

Sual: Merhaba hocam, ben 15 yaşındayım, baş parmak ezilmesi sorunu için size yazıyorum. Arkadaşlarımla basketbol oynarken arkadaş ayağıma zıplayıp bastı. sonra çok acı hissettim ve sağ ayak baş parmağımın acıdığını ve şiştiğini gördüm. buz bulamadığım için derhal eve gittim. Evde morarmasın diye losenil kremini sürdüm. Bir kaç kere daha bu işlemi yaptım ertesi gün ağrısını alsın diye ben-gay kremini sürerek sardım. Şişliği geçmediğini fark ettim. Ve hafiften belli bir noktanın morardığını gördüm. halada basamıyorum üstüne. 3 güdür böyle. geçer mi yoksa bir doktora başvurmalı mıyım?

CEVAP

Ortopedi Doktoru Kadir Bacakoğlu’nun cevabı:( Bir ortopediste başvurmalısınız, geçmiş olsun)

3 Yorumlar
 1. ahmet diyor

  sayın doktorum benim orta parmağım parmağım incindi, Çok ağrıyor ağrısına dayanamıyorum.
  parmağımın ortası morardı sizce ne yamalıyım?

 2. Kardelen mert diyor

  Ahmet aynısı bende de oldu şuan ellim şişik ortası morarık ağrıyor oynatamıyorum evde buz kompreksi yapmanı tavsiye ediyorum ağrısı geçer ama iyileşmesi 40 günü bulur doktora gittim ordan biliyorum

 3. Yusuf diyor

  İyi günler ayak parmağın 2 nci parmağı ağrıyor baştan 2 nci çok hemde ağrıyor yanma hissi var ama şişme ve morluk yok üstüne basamıyorum ayağımın ama ne yapmam gerek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.