Patates Püresinin Yanında Ne Yenir Ne İkram Edilir?

Patates Püresinin Yanına Ne Gider Ne Yapılır?

0 57

Patates Püresinin Yanına Ne Gider Ne Yapılır?

Patates püresi, en popüler aperatiflerdendir. Aslında lezzetiyle tek başına yeterli olsa da, başka yiyeceklerle berâber servis ederek patates püresini yalnız bırakmamanız tavsiye edilir. İyi ama, patates püresinin yanında ne yemeliyim? diye soracak olursanız, size verecek çok güzel cevaplarımız var.

Patates Püresinin Yanında Yenilecekler

Standart lezzetlerden biri olan ve tüm damakların favorisi diye nitelendirebileceğimiz köfte, patates püresiyle en iyi gidecek besinlerin başında gelmektedir. Izgarada veya tavada hazırlayabileceğiniz köftelerin patates püresiyle olan uyumu, sizi oldukça memnun edecektir. Bilhassa çocukların vazgeçilmezi olan köfte; yanında tereyağlı ve bol kaşarlı patates püresiyle sunulduğunda onlar için tam anlamıyla bir protein deposu olacaktır. Köftenizin yanında tercih edebileceğiniz patates püresi, son derece sağlıklıdır ve köfteyle beraber tüketilebilecek ekmek-patates kızartması gibi ürünlere güzel bir alternatiftir.

Tahta şişte yapılan sebzeli kebap, patlıcanla hazırlanan karnıyarık ve kürdan kebabı gibi yemekler, patates püresine eşlik edebilecek en isabetli seçimlerdendir. Et ve köfteyle mükemmel bir uyum sergileyen patates püresi, patlıcanla buluştuğunda tadına doyum olmamaktadır.

Çanak köfte de, yanında patates püresi gibi mükemmel bir lezzeti hak eden yiyeceklerden biridir. Kaşar peyniri ve garnitürün kıymayla harmanlanması sonucu elde edilen bu şâhâne tat, patates püresiyle çok güzel bir ikili olacaktır. Servis aşamasında dilerseniz ilk olarak patates püresi koyup üstüne çanak köfteyi ilâve edebilirsiniz. Bir miktar da suyundan eklerseniz, eminiz ki bu lezzete tam not vereceksiniz.

Et sotenin yanında patates püresi servis etmek de, yemeğinizden aldığınız lezzeti doruğa çıkaracaktır. İsterseniz et sotesini, patates püresinin üzerine koyarak da ikram edebilirsiniz.

Hatay’a özgü yöresel lezzetlerden biri olan tepsi kebabı, en pratik ve doyurucu ev yemeklerinden biridir. Kebap dilimlerini patates püresiyle süslemenizi öneriyor, bu ikiliye hayran kalacağınıza inanıyoruz.

Eğer yemeğinizde dalyan köftesi varsa, mutlaka menünüzde patates püresine de yer vermelisiniz. Dilim dilim dalyan köftelerin patates püresiyle birleşimi, iştahınızı kabartacaktır. Üzerine biraz da köftenin salçalı sosundan koyarak, en zevkli yemek deneyimlerinize bir yenisini daha ilâve edebilirsiniz.

Sabah kahvaltısında hazırladığınız sosis kavurmasının yanına bir şeyler arıyorsanız, patates püresi harika bir tercih olacaktır.

Ayrıca patates püresi, tüm et yemeklerinde olduğu gibi kuzu pirzolanın yanında da hünerlerini sergileyecek ve pirzolanızla beraber unutulmaz bir lezzet senfonisi oluşturacaktır.

Tavuk eti ve mantarla hazırlanmış bir sebzeli yemek, eğer patates püresi yoksa biraz eksik kalacaktır. Yemeğinizin yanında patates püresine de yer açarak, bu nefis tatları birbiriyle dengeleyebilirsiniz.

Krema torbası kullanılarak iri iri sıkılan patates püreleri fırında kızartıldığında, misket köftenin yanına yaraşır muhteşem bir lezzet oluşacaktır. En yakın zamanda denemenizi tavsiye ediyor, bir daha vazgeçemeyeceğinizi düşünüyoruz.

Kurban bayramlarında severek tükettiğimiz kavurmalar da, “patates püresi neyin yanına iyi gider?” diye düşünenlere sunulabilecek en doğru seçenektir.

Türkiye’nin yanı sıra diğer tüm ülkelerde de mutfakların sultânı olan patates, kızartılarak, yemeği yapılarak ya da fırında hazırlanabileceği gibi püre olarak da yenilebilir. Bilhassa et yemeklerine eşlik edebilecek en iyi mezelerden biri olan patates püresi, salata olarak da tüketilebilir.

Dalyan köfte denildiğinde çoğumuzun aklına patates püresi de gelir. özellikle dalyan köfte tutkunları bu çiftin uyumuna bayılmaktadır. Hem görünümüyle hem de tadıyla patates püresini tamamlayacak olan dalyan köfteyi akşam için ana yemek olarak hazırlayabilir, böylece uzun süre etkisinde kalacağınız bir yemek keyfi yaşayabilirsiniz.

Arpacık soğan ve domatesleri, kuşbaşı biçiminde hazırlanmış etlerle harmanlayıp pişirerek enfes bir tat elde edebilir, patates püresi eşliğinde menünüzü süsleyebilirsiniz.

Aynı zamanda patates püresi, tavuk sotenin de yanına lâyık olan yiyeceklerden biridir. Tavukların doğranıp haşlanması ve ardından çeşitli sebzelerle pişirilmesiyle hazırlanan tavuk sote, patates püresiyle bir araya gelince lezzetine diyecek yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.