Pityriasis Rosea (Gülleme Hastalığı)Tedavi Tekrarlar mı Neden Olur

Madalyon Hastalığı Nedir Belirtileri Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0 6.413

Madalyon Hastalığı Nedir?

Pityriasis Rosea ve gülleme hastalığı olarak da bilinen madalyon hastalığı ciltte pul pul döküntülere ve kızarıklığa neden olan yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Bu cilt hastalığı genellikle çocuklarda ve 10 ila 35 yaş arası yetişkinlerde görülmektedir. Bu hastalık kişiyi ömründe yalnızca 1 kez etkilemektedir. Madalyon hastalığı kaynaklı oluşan kızarıklıklar 6 ila 9 hafta içinde geçmektedir ancak bazı vakalarda 12 hafta kadar da sürebilmektedir.

Madalyon Hastalığı (Pityriasis Rosea) Belirtileri

 • Ciltte kaşıntı
 • Sırt, mide, koltuk altı ya da göğüste bulunan büyük, oval lekeler. Bu durum genellikle ortaya çıkan ilk lezyondur. Döküntüler, müjde yama denen tek bir büyük yama ile başlar. Birkaç gün sonra; göğüs, sırt, kol ve bacaklardaki deri döküntüsü büyüyecektir.
 • Ciltte sertlik ve kuruluk
 • Ciltte kırışık görüntü
 • Ciltte kızarıklık
 • Cilt hassasiyeti
 • Tek bir yerde yoğunlaşmış döküntü
 • Mide bulantısı
 • Vücut ısısında hafif artış
 • Bu durum en fazla 4 ila 8 hafta sürmektedir. Belirtiler 3 haftaya, bazı ağır vakıalarda 12 haftaya kadar devam edebilir.

Madalyon Hastalığı (Pityriasis Rosea) Neden Olur?

Madalyon hastalığının tam nedeni bilinmemektedir. Bu durumda çıkan döküntüler kurdeşen veya cilt reaksiyonuna benzese de sebebi alerji değildir. Dahası mantar ve bakteriler de döküntüye sebep olmamaktadır. Araştırmacılar madalyon hastalığının bir tür virüs enfeksiyonu olduğuna inanmaktadırlar. Bu lekeler bulaşıcı değildir yani temas yoluyla geçmemektedir.

Madalyon Hastalığı (Pityriasis Rosea) Tedavisi

Çoğu vakıda, madalyon hastalığı 4 ila 10 hafta içinde kendi başına geçmektedir. Eğer döküntüler bu sürede kaybolmazsa veya kaşıntı çok rahatsız edici hal alırsa, doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Döküntü genellikle kendi kendine geçer. Tamamen geçirmeye yarayacak hiçbir tedavi yoktur ancak kullanılacak ilaçlar kaşıntıyı hafifletebilir. Doktorunuz kaşıntıyı hafifletmek için antihistamin hapları (örn.Benadryl), steroid krem, kalamin losyonu veya çinko oksit krem önerebilir. Bazı durumlarda madalyon hastaları döküntüleri temizlemek için steroid haplar almak zorunda kalabilir.

İlaç Tedavisi:

Eğer takip edilen doğal yöntemler belirtileri hafifletmezse veya hastalığın süresini kısaltmazsa, doktorunuz ilacı reçete edebilir. Bu ilaçlar:

 • Kortikosteroidler
 • Antihistaminler
 • Asiklovir (Zovirax) gibi antiviral ilaçlar

Madalyon Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Madalyon hastalığı genellikle 1 ila 3 ay sürer ve bir daha tekrarlanmaz. Kaşıntı ve döküntüler 3 aydan fazla sürerse doktorunuzu bilgilendirin.

Madalyon Hastalığı (Pityriasis Rosea) Bitkisel Tedavisi

Hindistancevizi Yağı

Saf ve organik hindistancevizi yağı cilt için mükemmel olan orta zincirli yağ asitleri ile doludur. Cildin nemlenmesi için çok yardımcı olup iltihap ve tahrişi azaltmada etkilidir. Mikrop karşıtı özellikleri aynı zamanda madalyon hastalığına sebep olan mikroplarla savaşır. Biraz pamuk alıp hindistan cevizi yağına batırın ve ciltte etkilenen yerlere her gün birkaç kez bunu uygulayın.

Çay Ağacı Özü Yağı

Çay ağacı cilt için birçok hastalıkta kullanılan doğal bir yöntemdir. İçinde bulundurduğu mükemmel mikrop karşıtı ve iltihap sökücü özellikleriyle madalyon hastalığı belirtilerini geçirmeye yardımcıdır.

Çay ağacı yağını su ile seyreltip yüzde döküntü olan bölgeye uygulayın. Bu sayede kaşıntı, iltihap ve tahriş sakinleşmiş olacaktır ki bu da madalyon hastalığı iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çay ağacı yağıyla hindistancevizi yağını karıştırabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli cildi rahatlatır ve tahriş hissini azaltır. Enfeksiyonları önlemeye, kaşıntıyı hafifletmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan mükemmel mikrop karşıtı ve iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

Taze bir aloe vera yaprağı alın ve uzunlamasına kesin. Bunu hem doğrudan cilde uygulayabilir hem de içindeki jeli kaşık ile çıkarıp da kullanabilirsiniz. Aloe vera jelini etkilenen bölgelere gerektiği kadar günde 2 veya 3 kez uygulayın.

Kalendula Yağı

Kalendula yağı kadife çiçeğinden elde edilir. İltihap ve kaşıntıyı hafifletme, ciltte kızarıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek mikrop karşıtı özelliklere sahiptir. Ayrıca cildin üst tabakasının gelişimini arttırarak iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Kalendula yağını hazır satın alabilir veya kendiniz evde yapabilirsiniz.

Kalendula yağını gerektiğinde ciltte etkilenen bölgelere günde 2 kez uygulayın.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi sadece sağlıklı bir kahvaltılık değildir. Ayrıca cildi arındırmak, temizlemek ve nemlendirmek için de kullanılabilir. Yulaf ezmesi banyosu yapmak cildinizdeki ölü hücreleri ve kiri temizlemenize yardımcı olabilir. Dahası kızarıklıkların giderilmesini sağlayarak madalyon hastalığının neden olduğu kaşıntıyı hafifletebilir.

Küvetinize 1-2 bardak yulaf ezmesi ekleyin. Yulaf ezmesini suda iyice karıştırın. Banyoda her gün en az 20 dakika döküntü olan yerlere gelecek şekilde bekleyin. Bu yöntem, sedef hastalığı ve egzama dâhil olmak üzere çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Madalyon Hastalığı Nasıl Gözükmektedir?

Madalyon hastalığında cilt üzerinde egzema, mantar ve sedef hastalığı gibi görünüm oluşur. Frengi sebepli oluşan enfeksiyon da benzer bir döküntüye neden olabilir. Doktorunuz frengiden şüpheleniyorsa bir kan testi isteyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.