Spiral Kayması Belirtileri Spiral Neden Nasıl Kayar?

Spiral Hangi Pozisyonda Kayar Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılır

0 2.506

Spiral Kayarsa Nasıl Anlaşılır Ağrı Yapar mı?

Spiral kayması spiralin rahimin ağzına, rahim içerisinden aşağısına veya vajinanın içine doğru yer değiştirmesine denir. Böyle bir durumda spiral vücuttan çıkarılmalı ve yerine yenisinin takılması gerekmektedir. Eğer spiral yerinden kayarsa gebelik koruması özelliği ortadan kalkar ve kişide gebelik riski yükselir. Spiral her cinsel pozisyonda kayabilir. Bu nedenle, şu cinsel pozisyonda iken kayar diye net bir şey söylemek doğru değildir.

Spiral takıldıktan sonraki ilk adet döneminde spiralin durumu kontrol ettirilmelidir. Spiral eğer kaymış ise yerinden çıkarılmalı ve yenisi takılmalıdır. Eğer değiştirildikten sonra yine kayıyorsa bu kez yenisi takılmamalıdır, başka bir doğum kontrol yöntemine geçilmelidir. Spiral kullanan kadınlar kanama olup olmadığını her sene kontrol ettirmelidir.

Spiral Kayması Nedir?

Rahim içindeki spiralin rahim içinden çıkması veya vajina içine doğru kaymasına spiral kayması denilmektedir. Rahim içinde takılı olan spiralin kayması durumunda doğum koruma özelliği kaybolur ve gebelik riski yükselir.

Spiral kayması durumunda görülecek bir diğer problem ise cinsel ilişkiye girildiğinde spiralin erkek üreme organına zarar vermesidir. Bu durumda basit yaralanmalar yaşanabilir. Ayrıca spiralin yerinden kayması durumunda kişide adet dönemleri haricinde kanama ve lekelenlemeler görülmektedir.

Spiral Kayması Belirtileri Nelerdir?

Spiral kayması durumunda kişi bunu kendisi fark etmez. Rahimdeki spiral kaydığı durumlarda şu belirtiler yaşanmaktadır:

  • Adet dönemi dışında kanama ve lekelenmeler olması.
  • İlişki esnasında spiralin penise temas etmesi.
  • Kasık ve karın ağrıları: Vücutta yabancı madde olması vücudun etki vermesine sebep olacağından spiralin yerinden kayması durumunda vücut spirali yabancı madde olarak algılayacak ve karın ve kasık bölgesinde ağrılar görülecektir.
  • Cinsel ilişki esnasında acı
  • Bu tür belirtiler yaşayan kadınlar spirallerinin kontrolü için bir hastaneye gitmesi gereklidir.

Spiral Kayması Neden Olur?

Rahimdeli spiralin yerinden kaymasına neden olabilen faktörler şunlardır:

Spiral takılırken rahmin tam olarak içine yerleştirilmemesi: Bu durumda spiral zaman içinde yerinden oynar.

Önceden doğum yapan kişilerde rahim ağzının geniş olması durumunda spiralin kayma ihtimali yükselir.

Spiralin gebelikten sonra, düşük yaptıktan sonra, doğum sonrası veyahut kürtaj sonrasında takılması: Spiralin bu zamanlarda takılması durumunda rahim içinde meydana gelebilecek kanamalar spiralin kaymasına veya düşmesine neden olabilmektedir. Bu açıdan spiral takılma zamanı da önemlidir. Doğum, düşük ve kürtaj gibi durumlardan sonra 6 hafta beklenmelidir. Spiral bu süre sonrasında takılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.